۲ بند انگشت زیرتیغ!

 روزنامه خراسان : مرد 33 ساله ای که قرار بود حکم قصاص قطع دو بند انگشت جوان 29 ساله را در زندان مرکزی مشهد اجرا کند، صبح روز گذشته در آخرین لحظات اجرای حکم و زمانی که دو بند انگشت ضارب زیر تیغ قرار گرفته بود به طور ناگهانی و بدون دریافت هیچ دیه ای از قصاص گذشت.

به گزارش خراسان، بیست و چهارم شهریور سال 1394 نزاع خونینی در روستای میر بنگشت از توابع بخش رضویه مشهد به دلیل اختلافات قبلی بر سر یک پرونده جنایی رخ داد. در این درگیری هولناک که عاملان نزاع با چماق و شمشیر به جان یکدیگر افتادند، زخم های سطحی و عمیق بر پیکر افراد خودنمایی می کرد که در این میان مرد 30 ساله در حالی که خون از پیکرش جاری بود ناگهان دستش را مقابل شمشیر جوان 26 ساله ای به نام «د- ت» گرفت اما آن جوان خشمگین با قساوت تیغه شمشیر را فرود آورد و دو بند انگشت مرد 30ساله را قطع کرد. گزارش خراسان حاکی است: با پایان یافتن این نزاع خونین، پیکر بی رمق «م- گ» (مضروب) به مرکز درمانی منتقل شد و با تلاش کادر درمانی، این جوان از مرگ نجات یافت.

با گزارش این حادثه تاسف بار به نیروهای انتظامی، بلافاصله تحقیقات در این باره آغاز و مشخص شد که نزاع خونین به دلیل اختلافات قبلی بر سر یک پرونده جنایی رخ داده است بنابراین با اعلام شکایت مصدوم، پرونده مذکور در شعبه 408 دادسرای عمومی و انقلاب مشهد مورد رسیدگی قرار گرفت و پس از تکمیل تحقیقات و صدور کیفرخواست به شعبه سوم کیفری یک خراسان رضوی ارسال شد. به گزارش خراسان، قضات با تجربه دادگاه کیفری پس از برگزاری چندین جلسه محاکمه، در نهایت رای خود را درباره یکی از متهمان این پرونده که «د- ت» نام دارد صادر کردند. بنا به رای صادر شده از سوی دادگاه، متهم به خاطر شرکت در نزاع به تحمل یک سال زندان و به خاطر ایراد جراحات غیرکشنده به پرداخت میلیون ها تومان دیه و همچنین به دلیل قطع دو بند از انگشت دست راست مضروب به قصاص محکوم شد ولی این حکم با اعتراض متهم در شعبه 27 دیوان عالی کشور مورد رسیدگی دقیق قرار گرفت. با این حال قضات دیوان عالی نیز پس از مطالعه دقیق محتویات پرونده، گزارش پزشکی قانونی و نیروی انتظامی و همچنین دیگر اسناد و مدارک انکارناپذیر، رای صادرشده از سوی شعبه سوم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی را تایید کردند. این گونه بود که بعد از قطعیت یافتن حکم صادر شده، این پرونده به اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارسال شد و بدین ترتیب قضات اجرای حکم در صدد فراهم کردن مقدمات قصاص برآمدند تا در صورت گذشت نکردن شاکی، حکم قصاص برابر مقررات شرعی و قانونی در زندان مرکزی مشهد اجرا شود. گزارش خراسان حاکی است: محکوم به قصاص دو بند انگشت که دیگر خود را در آستانه اجرای حکم می دید، همه تلاش خود را برای گرفتن رضایت از شاکی پرونده به کار گرفت و حتی حاضر شد فقط برای اجرانشدن این حکم وگذشت شاکی مبلغ 20 میلیون تومان بپردازد ولی مضروب حادثه که دو بند انگشت خود را با تیغ شمشیر ضارب از دست داده بود به هیچ وجه حاضر به گذشت نشد و تنها خواستار اجرای حکم قصاص شد بنابراین صبح روز گذشته مقدمات اجرای حکم فراهم شد و «د- ت» جوانی که اکنون 29 ساله است برای اجرای حکم قصاص در زندان مرکزی فراخوانده شد و دو بند از انگشت دست راست وی زیر تیغ قرار گرفت تا مضروب 33 ساله در حضور پزشک و قضات اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد این حکم را اجرا کند.

مضروب با همان دستی که انگشتش قطع شده بود، در صدد اجرای حکم برآمد که ناگهان با عذرخواهی و فریادهای اشتباه کردم ! اشتباه کردم! ضارب روبه رو شد و در یک لحظه از قصاص وی گذشت کرد بدون آن که وجهی از او دریافت کند یا شرطی قائل شود. گزارش خراسان حاکی است: در پی گذشت شاکی از قصاص، موضوع توسط قاضی زرگر (یکی از قضات با تجربه اجرای احکام دادسرای مشهد) صورت جلسه شد و در نهایت معاون دادستان مرکز خراسان رضوی در اجرای احکام دادسرای عمومی وانقلاب مشهد نیز با اشاره به گذشت شاکی گفت: طبق شرع و قانون جمهوری اسلامی، قصاص حق الناس است و در صورت درخواست شاکی حتما باید اجرا شود اما در دین مبین اسلام به گذشت نیز توصیه زیادی شده است به طوری که قبل از اجرای حکم قضات اجرای احکام در راستای وظیفه دینی و اخلاقی، شاکیان را توصیه به گذشت می کنند و این بار نیز خوشبختانه با گذشت شاکی پرونده یک حکم قصاص به اجرا درنیامد. قاضی مجتبی عندلیب با اشاره به فرمایش های ائمه اطهار (ع) درباره کظم غیظ افزود: شهروندان باید توجه داشته باشند که هنگام خشم و عصبانیت تصمیم نگیرند یا خدای ناکرده به سوی نزاع کشیده نشوند زیرا در پرونده های جنایی زیادی که حکم قصاص آن ها به اجرا درمی آید، جنایتی فقط به خاطر یک لحظه خشم آنی رخ داده است و خانواده هایی داغدار شده یا از هم گسیخته اند بنابراین باید از این گونه جرایم که عاقبتی جز پشیمانی ندارد، درس بگیریم و به هنگام بروزخشم خود را کنترل کنیم و حقوق خود را از طریق قانونی پیگیر باشیم.
+4
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  خاک بر سر این دین
  1
  2
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.