استاد آلمانی: درازهی ایمیل زد و بابت سرقت علمی عذرخواهی کرد

در اوج انتشار اخبار مختلف از برخورد عجیب نماینده سراوان در مجلس در گمرک، استاد دانشگاهی در آلمان در فیسبوک خود خبر عجیبی داد؛ محمد باسط درازهی از او سرقت علمی کرده است.
 
ولفراک بوگارد استاد رباتیک دانشگاه فرایبورگ در فیسبوک خود نوشت:«امروز من درباره یک مساله بسیار غم انگیز در زندگی علمی مان مطلع شدم. گروهی در ایران با مقاله ای مربوط به دو سال پیش را منتشر کردند که کپی دو مقاله ما بوده است که چند سال پیش منتشر کردیم. به نظر می‌رسد این یک مساله بزرگ است و یکی از نویسندگان این مقاله کپی شده از روی کار ما عضو مجلس نمایندگان جمهوری اسلامی ایران است.»
 
این موضوع فشارها را روی نماینده مجلس آن قدر زیاد کرد تا ساعتی پیش در رسانه‌ها خبری منتشر شد که در آن اعلام شد که درازهی در بیمارستان بستری شده است.
 
در همین رابطه ولفرام بوگارد در گفتگویی با خبرآنلاین این ماجرا را به طور کامل تشریح کرد، او در قسمتی هم از مصاحبه خود خبر داد که درازهی دیروز در ایمیلی از او عذرخواهی کرده است.
 
بوگارد در این رابطه گفت: درازهی با من از طریق ایمیل تماس گرفت و گفت که تحقیقی که خودش نوشته توسط او دزدیده نشده و موسسه‌ای که برای او کار کرده هم از این موضوع خبرنداشته. شاید این موضوع درست باشد اما حداقل وقتی به چین (برای ارائه تحقیق) سفر کرده بودند آن موسسه باید از ایشان می‌پرسید که چه چیزی را ارسال کرده که بخاطر آن قرار است به چین سفر کند. این وظیفه یک مشاور و دانشگاه هست که بداند که اساتید و دانشجوهای آن‌ها چه تحقیق انجام داده‌اند و همچنین به دانشجویانش بگوید که کپی کردن کار دیگران کار اخلاقی نیست.»
+37
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان

  حالا ایشان دوزاری بروند در سراوان یک قهوه خانه باز کنن یاد مثالی افتادم که: مزن در کسی را که میزنن درت را
  5
  64
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان

  این بابا فقط به درد حمالی میخوره
  1
  65
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  امار جالبی دارم شاید وحشت کنین. خیلی از کیسهای تحصیلی رد میشه. بعد هندی ها بیشترین تقلب تحصیلی و دزدی تحصیلی رو ایران داره طبق امار. خیلی از مراکز علمی دسترسی ایران رو نه برا تحریم بلکه به علت دزدی و تقلب مقاله ها و زدن به اسم خودشون قطع کردن. برا اینکه مردم متوجه نشن میگن تحریم شدیم. تحریم یعنی قطع دسترسی ولی دلیلشو نمیگن. این کارها فقط تو دانشگاه های در پیت کشور انجام نمیشه. بلکه تو خیلی از دانشگاهای عالی کشور مثل شریف و تهران خیلی از اساتید مقاله هایی رو به اسم خودشون زدن که اگه یه کشور غربی بود طرف به زندان میرفت. حالا تو ایرانه که طرف حتی دادگاهی نمیشه هیچ بلکه دانشجو هم میگه ایول پس استاد از خودمونه. کلا تبدیل به یه رویه شده
  0
  18
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  چین که خود آدمو هم کپی میکنه. چه انتظاری داری ازش؟!
  0
  10
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا
  دزدی تنها از دیوار خونه مردم بالا رفتن نیست ، چطور میشه ادایه مسلمان بودن و در راه خمینی بودن در راه خانه خدا بودن رو به قبله ایستاد نماز شکر بجا آورد نماینده مردم منطقه ای بود که رژیم بخاطر ثونی بودن پشیزی هم براشون قایل نیست اونوقت دزد هم باشی ، و دنبال ورود ماشین قاچاق تو گمرک ... من اگر جایه مردم سراوان بودم برایه همیشه از برگشت به شهر منعش می‌کردم .
  0
  9
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  آزاذه - تهران، ایران
  [::soroshkhani - توکیو، ژاپن::]. گند زدن تو بهترین دانشگاه های ایران و مطرح در دنیا در زمان پهلوی
  2
  12
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  amirgheryou - تهران، ایران
  یکی از استادای ما در بهترین دانشگاه کانادا دکترای مخابرات گرفته بود و تازه اومده بود به ایران و در IEEE هم سینیور ممبر بود ارواح خیکش. با پارتی اومد دانشگاه ما کم کم هیات علمی شد. البته لیسانسش رو هم دانشگاه شریف خونده بود. خلاصه از نظر اساتید هم به نظر باسواد بود. اما از نظر دانشجوها دوزاری بود. برای یه درسی تحقیق داد. از قضا تحقیق من با تز دکترای اون همراستا بود. من لابه لای مقاله ها و کتابهایی که خوندم تز این هم تو اینترنت دانلود کردم و خوندم. نصف تز این آقا از پاراگرافهای مقالات مختلف بود. کل زحمت ایشون شبیه سازی یک ماتریس کانال مخابراتی با ابعاد بیشتر بود. کلی هم به تزش مینازید. من وقتی تحقیقمو بهش دادم دید به تز اونم رفرنس دادم. بعد دید در بین باقی رفرنسهام مقالاتی که ایشون ازشون پاراگراف کپی زده هم هست. هیچی دیگه دشمن خونی من شد. فقط یه درس باهاش گرفتم که منو انداخت. پس با توجه به اینکه توله انگل زاده های حکومتی با پول مردم ایران میتونن برن دانشگاههایی مثل هاروارد استنفورد و کمبریج و آدمهایی مثل این استاد که در بهترین دانشگاه کانادا دکترا گرفته اینطورن از این درازهی تقصیر نگیر
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  خوبه به استاد آلمانی نگفت ...میخوری
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.