اتحادیه فنی‌حرفه‌ای آلمان: پناهجویان آموزش‌دیده را پس نفرستید

هانس پتر وولزایفر، رئیس اتحادیه مرکزی صنایع دستی و حرفه‌ای آلمان
اتحادیه مرکزی فنی-حرفه‌ای آلمان با اشاره به نیاز روزافزون بازار کار این کشور به افراد فنی و حرفه‌ای، با بازگرداندن پناهجویانی که دوره‌ای در این زمینه گذرانده و آموزش دید‌ه‌اند مخالفت کرده است.
 
رئیس اتحادیه مرکزی فنی-حرفه‌ای آلمان با تأکید بر اهمیت آن دسته از پناهجویانی که حرفه‌ای را آموخته یا در آلمان در حال گذراندن دوره آموزش یک حرفه هستند می‌گوید: «آن‌ها دقیقا افراد حرفه‌ای مورد نیاز ما هستند که می‌توانند با جامعه خوب پیوند یافته و به آلمانی صحبت کنند.»
 
هانس پتر وولزایفر با طرح این مسئله و اشاره به این که بعضی از این افراد رد تقاضا شده‌اند و به اصطلاح در آلمان فعلا "تحمل" می‌شوند به خبرگزاری آلمان می‌گوید: «چرا باید ما آن‌ها را پس بفرستیم؟ برگرداندن آن‌ها اشتباه است. آ‌ن‌هایی که به درد کار ما می‌خورند را باید نگه داریم. هر کاری غیر از این اشتباه است.»
 
در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۶هزار پناهجو از هشت ایالت آلمان در حرفه‌های مختلف آموزش دیدند. در سال گذشته نیز حدود ۱۱هزار پناهجو در این زمینه آموزش دیدند.
 
او ادامه می‌دهد: «بنا بر تجربه خودم و شنیده‌هایم دریافته‌ام که آن‌ها به صنایع دستی و حرفه‌ای علاقه زیادی دارند و به شدت مایل به یادگیری آن هستند. آن‌ها می‌دانند این تنها شانسی است که باید از آن استفاده کنند.»
 
دولت فدرال آلمان مقررات جدیدی برای جذب هر چه بیش‌تر افراد آموزش دیده و حرفه‌ای سایر کشورها وضع کرده است.
 
دولت همچنین در نظر دارد، برای پناهجویانی که پیوند خوبی با جامعه برقرار کرده‌اند چشم‌انداز بهتری برای آینده به وجود بیاورد. از جمله این که پناهجویان رد تقاضا شده و آن‌هایی که علیرغم رد درخواست پناهندگی، هم‌چنان در آلمان زندگی می‌کنند، از وضعیت مطمئن‌تری برای اقامت در این کشور برخوردار شوند.
 
هانس پتر وولزایفر از طرح‌های مربوط به جدب افراد متخصص و آموزش‌دیده و رفع نیاز بازار کار در این زمینه استقبال کرده و سمت و سو دادن به مهاجرت در جهت پوشش نیازمندی‌های بازار کار را ضروری خوانده است.
 
بخش فنی و حرفه‌ای بازار کار آلمان به دلیل رونق روزافزون نیاز به نیروی کار هر چه بیش‌تر دارد. شرکت‌های فعال در این عرصه به دلیل کمبود نیروی کار مجبورند بسیاری از سفارش‌ها را رد کنند. به همین دلیل صنایع فنی ـ حرفه‌ای آلمان نیازمند راه حل‌های عملی و استفاده از افراد اهل فن در میان خارجی‌هاست.
 
رئیس اتحادیه مرکزی فنی-حرفه‌ای آلمان پیشنهاد می‌دهد که برای جذب هر چه بیش‌تر افراد کاربلد "تفاهم‌نامه مهاجرت" با کشورهایی که سیستم آموزشی مشابه و قابل قیاس با آلمان دارند، مانند کشورهای حوزه بالکان بسته شود.
+6
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.