واحدهای نظامی ترکیه در مرز سوریه مستقر شده‌اند

حرکت نیروهای ارتش آزاد ترکیه به سوی منبجترکیه نیروهای نظامی خود را در نواحی مرزی با سوریه مستقر کرده است و به تقویت آن می‌پردازد. همزمان شورشیان سوری مورد حمایت ترکیه نیز راهی منبج شده‌اند تا خلاء ناشی از خروج نیروهای آمریکایی را پر کنند.
 
به گزارش خبرگزاری آلمان، کاروان نظامی ترکیه متشکل‌ از ده‌ها دستگاه تانک ‌و خمپاره‌انداز شامگاه دوشنبه دوم دی (۲۳ دسامبر) به منطقه مرزی کیلیس ترکیه رسیده ‌است.
 
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه پیش‌تر اعلام کرده بود، این کشور حمله به یگان‌های کرد مدافع خلق در شمال سوریه را به تعویق انداخته است. ترکیه این تصمیم را پس از آن اعلام کرد که آمریکا گفت، نیروهایش را از سوریه خارج خواهد کرد.
 
یگان‌های مدافع خلق که ترکیه ‌‌آنها را شاخه ‌سوری حزب ممنوعه کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) می‌داند، متحد مهم آمریکا در مبارزه با شبه‌نظامیان "دولت اسلامی" (داعش) بودند.
 
منتقدان تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر خروج نیروهای آمریکا از سوریه را به تنها گذاشتن متحدان سوری ‌متهم کرده‌‌اند. ترامپ پس از این انتقادها اظهارات پیشین مبنی بر شکست کامل داعش را تغییر داد و گفت‌، آن‌ها "شکست گسترده‌ای" خورده‌اند.
 
او در صفحه خود در توییتر شامگاه یکشنبه ۲ دی (۲۳ دسامبر) نوشت، اردوغان به او قول داده "هر آن‌چه که از داعش باقی مانده را از بین خواهد برد". ترامپ ادامه داد، "و او مردی است که می‌تواند" این کار را انجام دهد.
 
حرکت شورشیان سوری طرفدار ترکیه
 
در آن طرف مرز نیز "ارتش آزاد سوریه" مورد حمایت ترکیه مسیر شهر منبج که تحت کنترل کردهاست را پیش گرفته‌اند. سخنگوی نیروهای دفاع ملی سوریه (SNA) می‌گوید، این نیروها در شمال سوریه اقدام به برپایی مواضع خود کرده‌اند. هدف از این اقدام پر کردن خلاء ناشی از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه است.
 
نیروهای دفاع ملی سوریه قسمتی از منطقه هم‌مرز با ترکیه را در کنترل خود دارند. این جریان در سال ۲۰۱۶ ترکیه با عملیات "سپر فرات" در شمال سوریه نیروهای داعش را از اطراف مرز متفرق ساخت و همزمان با یگان‌های مدافع خلق نیز جنگید.
 
در اوایل سال جاری نیز شورشیان سوری مورد حمایت ارتش ترکیه در عملیاتی علیه یگان‌های مدافع خلق منطقه مرزی کردنشین عفرین را تصرف کردند.
+10
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  تازه کمی منطقه آرام شده این عثمانی ها دست بردار نیستند
  5
  7
  دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.