مسیرهای پناهجویان برای رسیدن به اروپا در یک نگاه

بیشتر مهاجرانی که از خاورمیانه و آفریقا راهی اروپا می‌شوند از راه مدیترانه می‌آیند. اما شمار مهاجران این مسیر اخیرا بسیار کم شده، از ابتدای سال ۲۰۱۸ تاکنون فقط ۵۹ هزار نفر از این مسیر به اروپا رسیده‌اند،‌ حال آنکه در سال ۲۰۱۵ این تعداد بیش از ۱ میلیون نفر بود.
 
مسیر دریایی لیبی تا ایتالیا تا سال گذشته شلوغ‌ترین مسیر مهاجرانی بود که عمدتا از نیجریه، گینه و ساحل عاج می‌رسیدند. اما دولت‌های ایتالیا و لیبی توافق کردند مهاجران این مسیر را کنترل کنند و بعد از شروع این همکاری شمار پناهجویان به شدت کاهش پیدا کرد.
 
مسیر زمینی ترکیه/یونان هم که زمانی سیل مهاجران خاورمیانه را به اروپا می‌رساند حالا خلوت‌تر شده است. این مسیر دیگر برای پناهجویان سوری،‌ عراقی و افغان دیگر چندان مفید نیست.
 
اما مهاجرانی از مراکش، الجزایر و ساحل عاج اخیرا از راه زمینی مراکش تا اسپانیا به سوی اروپا می‌آیند مسیری که عملا تا سال ۲۰۰۰ متروک بود.
 
امسال ۲۳ هزار پناهجو از راه اسپانیا وارد اروپا شده‌اند حال آنکه ۱۹ هزار تن از ایتالیا و ۱۶ هزار تن دیگر از راه یونان به قاره سبز رسیده‌اند.
 
از سوی دیگر مهاجران پاکستانی، افغان و عراقی و آنها که خودشان را به ترکیه رسانده‌اند اخیرا با عبور از مدیترانه از مسیر اروپای شرقی و بالکان به اروپا می‌آیند.
 
این مهاجران پیش از آنکه به اروپا برسند گاه سال‌ها در کشورهای مختلف می‌مانند و بداقبال‌ها در دریا و کویر می‌میرند.
 
هزاران تن از مهاجرانی که به دنبال زندگی بهترند از سال ۲۰۱۴ تاکنون در مسیر رسیدن به اروپا جان باخته‌اند.
+8
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۴
  ایرانفردا - لندن، انگلستان

  بخدا اگه بگیم اینجا اونطور که فکر میکنید نیست، همه فکر میکنن حسودیم و نمیخوایم دیگران هم بیان اینجا! باور کنید دوستا و هم ردیف هاى ما که موندن تو ایران، بمراتب موفق تَر از ما هایى که سالهاست داریم اینجا زندگى میکنیم هستن. نمیدونم شاید ما راهشو بلد نیستیم وگرنه کسانى هستن که با رانندگى أمرار معاش میکنن و تعطیلات و خوش گذرونى و خرید املاک و مستقلاتشون هم تو ایران و اینجا برقراره! اگه کسى بلده بما هم یاد بده!
  9
  32
  دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.