انتقاد اولین نماینده ایران در سازمان ملل پس از انقلاب نسبت به صحبتهای رضا پهلوی

منصور فرهنگ (زاده ۱۳۱۵) استاد و دیپلمات سابق ایرانی است. او از دسامبر ۱۹۷۹ تا ۲۶ آوریل ۱۹۸۰ نماینده ایران در سازمان ملل متحد بود. او که دارای دکترای علوم سیاسی از دانشگاه کلرمانت است هم‌اکنون در کالج بنینگتن تدریس می‌کند.
 
او پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ به نمایندگی ایران در سازمان ملل منصوب شد و در اعتراض به گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران از سمت خود استعفا داد. او در سال ۱۹۸۱ مجبور به ترک ایران شد و دوباره به آمریکا برگشت.
 
***
 
روزگار غریبی است نازنین
 
(خرد) را در پستوی خانه نهان باید کرد »
 
اولین سئوال در باره سخنان آقای رضا پهلوی این است که چرا برای دفاع از دمکراسی و محکوم کردن استبداد ولایت فقیه محل اینستیتوت واشنگتن را انتخاب کرد که هدف مستمران دفاع از عناصر دست راستی در اسرائیل است، عناصری که تحت رهبری بنیامین ناتانیاهو برای مردم فلسطین حقوق ملی قائل نیستند و از گسترش غیر قانونی شهرک سازی در مناطق اشغالی کرانه غربی رودخانه اردن دفاع میکنند. این سازمان از حمایت اقلیت یهودیان آمریکا برخوردار است ولی به دلیل منافع مادی وسیعی که در اختیار دارد نفوذ سیاسی آن به حدی است که غالب نمایندگان کنگره به مواضع آن تمکین میکنند.
 
 
بخش مهمی از پایه اجتماعی اینستتوت واشنگتن تندروهای دست راستی مسیحی و خصوصأ تشکیلات نژادپرست «مسیحیان صیهونیست » هستند که شرط بازگشت مسیح موعود را تسلط کامل اسرائیل بر سرزمین یهود که در تورات ثبت شده، یعنی از رودخانه نیل تا رودخانه فرات، میدانند. دیگر اینکه اینستیتوت واشنگتن از سازمانهای حقوق بشرمثل عفو بین المللی، دیده بان حقوق بشر و خصوصأ B'Teslem (مرکز اطلاعات حقوق بشر در اسراأیل) ناراضی است و مثل ناتانیاهو تحقیقات آنان را ناروا میداند. در این مورد تفاوت مهمی بین ناتانیاهو و خامنه ای نیست. در حال حاضر اینستیتوت واشنگتن با استبداد نظامی مصر و بربریت عربستان سعودی اشکالی ندارد و به احتمال زیاد اگر فاشیسم مذهبی حاکم بر ایران کمک به حزب الله لبنان را خاتمه دهد و نسبت به توسعه طلبی ارضی اسرائیل بی تفاو ? ت باشد از حمایت اینستیتوت واشنگتن بر خوردارخواهد شد.
 
سالها است که ناتانیاهو میکوشد تا دولت آمریکا را متقاعد به حمله نظامی به ایران کند. در حال حاضر که ترامپ مسئولیت سیاست خارجی آمریکا در خاور میانه را به دامادش Jared Kushner ( که روابط تنگاتنگ خانوادگی با دست راستیهای مذهبی و ملی اسرائیل دارد ) واگذار کرده، ناتانیاهو با جسارت بیشتری نیاز به گزینه نظامی علیه ایران را تبلیغ میکند.
 
آقای پهلوی میگویند که تعییر رژیم در ایران رسالت مردم کشور است و نه دخالت نظامی از بیرون. اگر چنین است بهتر بود که آقای پهلوی یک دانشگاه یا سازمانی مبلغ صلح و دمکراسی را برای ارائه نظریاتش انتخاب میکرد.
 
 
انسان وقتی منبر مسجد را برای تبلیغ سیاسی انتخاب کرد، دیگر نمیتواند ادعا کند که تمایل مسلمانی ندارد.
 
دیگر اینکه آقای رضا پهلوی از دولت دانلد ترامپ میخواهد که به حامیان دمکراسی در ایران کمک کند. ترامپ رهبری است که محکوم کردن قتل و تکه پاره کردن جسد یک روزنامه نگار منتقد بربریت آل سعود را با منافع مادی شخصی و صادر کنندگان اسلحه در تضاد می بیند. ترامپ تنها رئیس جمهور آمریکا است که در تقابل با منتقدین خود و بی اعتبار کردن وزارت دادگستری، پلیس فدرال و نهادهای امنیتی کشور دروغگوئی و انکار واقعیت را برنامه روزانه خود کرده است تا جائی که روزنامه های واشنگتن پست و نیویورک تایمز تعداد دروغهای وقیهانه او را در طی دو سال گذشته از چهار هزار بالاتر میداند.
 
 
آنچه آقای پهلوی در باره دانلد ترامپ باید بداند این است که اگر روزی خامنه ای به تبلیغات ضد اسرائیلی رژیم خاتمه دهد دیگر با دنالد ترامپ  اختلاف سیاسی نخواهد داشت. این دو عنصر خودشیفته در دشمنی با حقوق بشر و انصاف و عدالت اجتماعی مشابه یکدیگرند.
 
آقای پهلوی رسانه های دولتی خارج از کشور را تحت نفوذ جمهوری اسلامی میداند. این ادعا در تضاد با واقعیت است. در جوامع دمکراتیک انتقاد از رسانه های خبری و تحلیلی امری ضروری و اجتناب ناپذیر است، چرا که انصاف و توازن در پخش اخبار و ارائه تحلیل و تفسیر امری نسبی است و نباید با مطلق اندیشی به آنها نگاه کرد. بر این مبنا میتوان گفت که برنامه های فارسی بی بی سی، رادیو بین المللی فرانسه و رادیو آلمان، با معیارهای نسبی، منصفانه ترین و معتبرترین رسانه های خارج از کشور هستند. این نکته را نیز باید ذکر کرد که کارشناسان بین المللی اجماع دارند که بی بی سی معتبرترین و وسیعترین رسانه خبری و تحلیلی دنیا است که به زبانهای متعدد پخش میشود.
 
 
لذا انتقاد از بی بی سی میتواند قابل احترام باشد ولی متهم کردن آن به همکاری با جمهوری اسلامی در اوهام دائی جان ناپلئونیسم و یاوه گوئیهای
ترامپیسم ریشه دارد.
 
در تاریخ بشر پادشاهی دست آورد شمشیر بوده و هر گز ارتباطی با رأی مردم نداشته است. در کشورهائی چون بریتانیا و سوئد برای حفظ سنت سلطنت مطلقه تبدیل به سلطنت مشروطه شد و اداره کشور به قوای سه گانه واگذار گردید.
 
انقلاب مشروطیت ایران چنین امیدی به آزادیخواهان داد ولی شاهان پهلوی این امید را در دربار خود دفن کردند و بازگشت به استبداد سنتی را جشن
گرفتند. شاهان پهلوی از عباراتی چون « اوجب واجبلت » و « عقد اخوت » استفاده نمیکردند ولی چون ولی مطلقه فقیه اطاعت بی چون و چرا از فرمان همایونی را شرط انتصاب افراد به مقامات دولتی میدانستند. بدین سان جمهوری اسللامی میراث خوار فرهنگ سیاسی ایران شد و کیش شخصیت خمینی جانشین کیش شخصیت شاه و انتقاد از او چون انتقاد از شاه، گناهی نا بخشدنی محسوب گردید..اگر آقای پهلوی علاقمند به ترویج بینش و رفتار دمکراتیک و احترام به حقوق بشر است اولین اقدام او باید اعلام این تعهد باشد که با گروه خاصی روابط تشکیلاتی ندارد و خواهان هیچ مقام و منصبی در ایران آزاد شده از فاشیسم مذهبی نیست. و نیز بیان این واقعیت را در رأس مواضع خود قرار دهد که آغاز و رشد دمکراسی امری بومی است و اتکا به دخالت خارجی رؤیائی است که در عمل زمینه ساز کا بوس است. وظیفه فعالین دمکراسی در خارج از کشور در درجه اول تشویق وترغیب رفتار مدنی در جمع خویش و پذیرش کثرت گرائی در تحلیل و تفسیر مسائل سیاسی است.
 
فاشیسم مذهبی حاکم بر ایران محکوم به زوال است ولی زمان و چند و چون این زوال قابل پیش بینی نیست. آنچه باید از تجربیات تاریخی خود بیاموزیم این است که وقتی مرگ توحش ولایت فقیه فرا میرسد آیا نیروهای معتقد به دمکراسی از ائتلاف و برنامه لازم بر خوردار هستند که بدیل بالقوه ای برای پایه گذاری حاکمیت باشند و یا باز تشتت، رقابتهای ایدئولوژیک، اصطکاک شخصیتها و امتناع از سازش در جبهه ائتلاف دمکراتیک زمینه روی کار آمدن استبداد دیگری را فراهم خواهد آورد.
 
انقلاب ۱۳۵۷ یک موفقیت ضد مستبد بود ونه چالشی برای استبداد سه هزار ساله. یکی از دلایل اصلی فاجعه در این واقعیت ریشه داشت که غالب
نیروهای سازمان یافته ضد رژیم پهلوی در بینش و رفتار و کردار مطلق اندیش بودند و حااکمیت کثرت پذیر دمکراتیک اولویت آنان نبود.
+89
رأی دهید
-146

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  چقدر خوب هست که ادمیان با گذشت زمان اشتباهات خودشان را بررسی کرده و از تاریخ درس بگیرند و بوسیله ی آزمون و خطا عقاید خودشان را سیقل بدهند اما متاسفانه اکثریت کمونیست ها و ادمیان اهل فدراسیون و سایر افراد جزم اندیش اینچنین نیستند و با اشتباهات زمان جوانی با سماجت زندگی کرده و تغییر ان مواضع را افول شخصیت خودشان تلقی میکنند و بجای منافع ایران فقط به فکر خودشان هستند. حتی یک مورد از مسائل فلسطین کوچکترین ربطی به ما ندارد و در این دیگ جز مصیبت هیچ چیز برای ملت ایران نجوشیده و ما نه سر پیاز و نه ته پیاز هستیم و اصلا ان ها جز دلارهای نفتی حتی یک سوزن ما را قبول ندارند و این حرکات این بزرگان حکایت از تربیت کودکیشان دارد که در ان نفرت به یهودیان را اموزش داده و قسمتی لاینفک از شخصیتشان شده است
  368
  274
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  Azadi9 - پاریس، فرانسه

  اقای فرهنگ ! اگه شما فقط یه ذره عقل و شعور سیاسی داشتی در اون حکومت ضد مردمی پست و مقام قبول نمیکردی. خیلی وقته که شماها به فسیل سیاسی تبدیل شده اید. ما را به خیر تو امیدی نیست, شر مرسان !
  354
  235
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  شاه و شیخ - قم، ایران

  جناب آقای فرهنگ! متاسفانه نه خود رضا پهلوی و نه مشاورانش نه سوادی و نه اصلا درکی از مساِیل سیاسی اجتماعی ندارند. هوادارانش در این سایت که دیگر نگو و نپرس. یکی از عیوب فاحش آقای رضا پهلوی داشتن چنین مشاوران و چنین هواداران است.
  300
  565
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  شاه و شیخ - قم، ایران

  الان دوباره سرو کله کاسه لیسان "ولایت مطلقه بیت پهلوی" برای به دشنام گرفتن این مرد پیدا میشود و هنوز که نه به دارند و نه به بار فریاد میزنند:"چرا باید نظر ایشان منتشر شود"؟؟ بله. یکی از برزگترین معایب رضا پهلوی داشتن چنین موجودات بلانسبت "هوادار" است.
  280
  565
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  سخنان پراکنده از همه طرف بدون هدف عقلی ویا دادن راه حل مناسب. کسی از حرفهای ایشون سر درآورد به من هم بگه
  314
  229
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  زمانی که صحبتهای مغرضانه و متعصبانه جناب فرهنگ را میخواندم ارزو میکردم که ایشان پاسخ منرا ببینند //ف اما چه فایده!؟ ایشان بظاهر استاد علوم سیاسی هستند و مطمئنآ مثل جناب زیبا کلام پاسخهای بنده را میدانند اما تعصب و نفرت از «پهلوی» چشم انها را بسته است. ایشان تقریبآ یک سوم اعتراضشان در تنفر از اسرائیل و اینکه چرا در اینستیتو واشینگتن این جلسه برگذار شده انتقاد کرده اند! تو گویی ایشان خودشان مکان را انتخاب کرده و اجاره سالون داده اند!!! جناب فرهنگ، برای نیروی مخالفی که تقریبآ هیچ تریبونی ندارد ، هر مکانی قابل استفاده است. دوم تنفر نامه ایشان به سروقت نتان یاهو رفته و داستان کهنه و نخ نما شده غم لبنان و فلسطین کشت ما را!!! جناب فرهنگ برای افرادی مثل شما که در برنامه های بی بی سی ساعتی 400پوند دریافت میکنید و در دیار شیطان بزرگ«!!!» زندگی مرفهی میکنید دقیقآ مثل کاریست که مصباح یزدی در دفاع از حزب الله و فلسطین میکند و بودجه های یا مفت و میلیاردی بخاطر همان لاتائلات دریافت میکند.در بخش دیگر جناب فرهنگ سروقت دونالد ترامپ رفته .(ادامه در بخش بعد)
  329
  226
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  و هر چه خواسته اند به رئیس جمهور منتخب امریکائیان اهانت کرده اند ،که البته انهم مشکل ما و ایرانزمین نیست . لذا سوال و مسئله بر جای خود باقیست ، مشکل و مسئله شما با فراخوان رضا پهلوی در اتحاد برای سرنگونی نظام در چیست؟ به کجای ان اعتراض دارید؟ حال که یک بخش از اپوزیسیون که توانایی بسیج عمومی دارد ، مورد احترام حامیانش و حتا مخالفینش (از جمله نگارنده ) در ایران و خارج از کشور هستند ، برای چه سعی در تخریب و مغلطه دارید؟ اگر الترناتیو بهتر و اماده تری در استین دارید ، این گوی و این میدان ! در غیر اینصورت داستانهای 40 ساله خود را که تنها مورد تداوم دیکتاتوری فقها بوده اینقدر در بوق و کرنا نکنید ، که تنها خودتان و همفکرانتان را رسواتر میکند.«زندی»
  352
  249
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  حاج حمید الله - وین، اتریش

  کار و سیاستی که شاهزاده رضا پهلوی اتخاذ کرده کاملا صحیح ومنطقی است. هدف ایشان گرفتن ماهی از اب گل الود بنفع مردم ایران است. جای شکی نیست که ایشان اتاق فکر دارند و به کار خود بسیار وارد هستند. در ضمن ما هیچ خصومتی با هیچ کشوری الخصوص کشور اسرائیل نداریم. و هر کسی که با جمهوری اسلامی دشمنی کند در اصل دوستی با ملت ایران کرده است.در ضمن این را هم گفته باشم که نامه و نوشتار اقای (منصور فرهنگ) جایش در سطل ذباله می باشد نه در رسانه ها
  401
  306
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  [::آزاذه - تهران، ایران::]. ایشان مثل هزاران انسان مشابه دارند از افکار جوانی خودشان دفاع میکنند چون اگر غیر از این بگویند شخصیتشان ترک می خورد و حتی یک ذره به فکر ایران و مردمش نیستند.
  309
  208
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  من از این کاسه لیسان آخوند حیران. همه مخالف آمریکا. ولی‌ همه برای زندگی‌ به آمریکا می‌‌روند. دم خروس را در زیر عبا باور کنیم. یا قسم حضرت عباس شما را .که خروس را نزدیدید. این چه حکایتی است.؟ مثل بیت رهبری .همه تو اورنج کانتی کالیفرنیا ویلا دارند. این آمریکا خوب است یا بد.؟ طرف در دانشگاه آمریکا تدریس می‌‌کنند. دست کم سالی‌ ۱۲۰ هزار حقوق می‌‌گیرد. ماشین شاسی بلند می‌‌راند. ویلا دارد. بهترین بیمه درمانی . شبی یک پیک هم ویسکی‌ جانی واکر کوفت می‌‌کند. در اینجا زر می‌‌زند. ملت مظلوم فلسطین . سیونیست. خوب مردک پس چرا نشسته در مرکز شیطان بزرگ. ؟ ماتحت را تکان بده .برو فلسطین در غزه .آنجا هم دانشگاه وجود دارد. پس منتظر چه هستی‌ ؟
  335
  235
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  منصور فرهنگ اگر سیاست و شعور سیاسی داشت هرگز فریب یک اخوند هندی زاده را نمی خورد . در حال حاضر هم دارد در مورد اقای رضا پهلوی غلط اضافی میفرماید . ای کاشت منصور فرهنگها این را درک میکردن بعداز عنقلاب 57 دیگر نباید در امور سیاسی ایران دخالت کنن و یا اظهار نظر کنن چون گند به کشور ایران زدند .
  304
  196
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  یادمه یه زمونی این ملت بیغ زمان خاتمی بوزینه شعار میدادن: یه سید فاطمی ، خمینی خامنه ای خاتمی!!! یعنی بر پدر هرچی اصال طلب لعنت. حالا من شعار میدم سه رهبر واقعی ترامپ محمدرضا بن سلمان. این سه نفر تحت مورد علاقه من هستن. من به هرکی علاقه داشته باشم بالخره پیروز میشه. هرکسی با هر بهانه ای و هر تفکری به نفع این حکومت زر بزنه یا عمل کنه اون آدم نه از خریت بلکه از سودجویی و تفکر شیطانی اینکارو میکنه. قدیم فکر میکردم طرفدارای این رژیم خرن بعدا فهمیدم نه بابا یا دنبال پولن یا دنبال قدرت و فاشیسم.
  210
  112
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  samisan - توکیو، ژاپن

  این کفتار کت و کرواتی رو ببین ادم خیلی باید پست و لاشخور باشه که بقول خودش درس خوانده غلوم سیاسی باشه انوقت بخاطر به خطر افتادن منافع شخصی خودش که با اخوندها داره دست وپا میزنه که اخوندها هنوز هم باشن رضا شاه کبیر میخواست قبل از رسیدن به پادشاهی ایران رو جمهوری کنه همین کفتارهای اخوندی مثل تو نگذاشتن برو اسنادش هست بخوان و تو کفتار میدونی ولی خودتو زدی به کوچه علی چپ و تو کفتار میگی پهلوی ها نگذاشتن و دم انسانیت میزنی و سینه چاک فلسطینی های حرامی شدی مثل اخوندها بچه های مملکت خودتو که تو اتیش تو مدرسه میسوزن بخاطر بخاری نفتی ول کردی چسبیدی به فلسطین همین اخوندها سینما رکس ابادن رو درش رو قفل کردن واتیش زدن و چهار صد نفر بیشتر رو تو اتش سوزادن و گردن شاه انداختن تا مردم ر تحریک کنن مردم رو زنده زنده سوزندان از بچه تا جوان حالا دم از مردم فلسطین میزنی پست کثافت بقول مصدق اگر میخواهی مدیر نالایق ایرانی رو عوض کنی فرقش با مدیران فرنی مثل توالت ایرانی و فرنگی هست توالت فرنگی با چهار تا پیچ عوض میشه ولی توالت ایرانی رو باید همه رو خراب کرد تازه باید بوی کندش رو مثل تو رو هم باید تحمل کرد
  276
  180
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  داره راست میگه یک عده نرسیدند بساط دیکتاتوری را راه انداختند و به کشورهای غربی اعتراض می کنند چرا به طرفداران جمهوری اسلامی اجازه می دهند در تلویزیونها حرف بزنند . بگذارید پاتون به ایران برسه بعد شروع کنید به گل گرفتن دهان مخالفان . ایشون هم انگار چیزی از پدرش نیاموخته . پدرشون هم خارج می آمدند و دموکراسی غربی را مسخره می کردند و می گفتند مملکت داری را از ما یاد بگیرید . مثل این که قرار بود ایشون طور دیگری سلطنت کنند ولی با آمدن ترامپ هم ایشون اعتماد به نفس عجیبی پیدا کرده درست مثل پدرش که زمان نیکسون غرور تمام وجودش را گرفته بود و دیدیم وقتی کارتر آمد چه شد ایشون هم باید بداند ترامپ ابدی نیست و آمریکا کشور دموکراسی است و این طوری نمی ماند پس باید مواظ حرف زدنش باشه .
  221
  376
  دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  sahandd11 - کلن، آلمان

  کاری به شاهزاده ندارم .ولی به جاده صاف کنان این شورش نمیشه اطمینان کرد.
  22
  84
  دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. شما مزدور ها علناً از هواداران جمهوری اسلامی خونخوار حمایت میکنید. دیدید که چرا مدتهاست که شما را مزدور خطاب میکنیم؟ اینجا غفلتاً بند را آب دادید. شرم کنید. در ضمن محبوبیت شاهزاده را ببینید و بسوزید.
  263
  162
  دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۳:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::شاه و شیخ - قم، ایران::]. شاهزاده و ما حامیان ایشان درک درستی از سیاست نداریم و بیسوادیم. روشنفکر و با سواد شما و میرزاده ها هستید که عنقلاب کردید و خمینی را در مسند کار نشاندید. خمینی و جانشینش هم هر از گاهی استخوانی به سمت شما پرت میکنند تا آنرا با آلونا شریک شوید و دو تا کامنت بر علیه پهلوی بنویسید و منتظر استخوان بعدی بنشینید.
  261
  158
  دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  مساوات - مساوات، ایتالیا

  اگر از آقای فرهنگ بپرسید حکومت آمریکا چگونه است ؟ ایشون جواب میده دموکراسی!! در صورتیکه ایشون از عملکرد جورج بوش پدر و پسر انتقاد میکرد همانطور که از ترامپ اتنقاد میکنه و او را مدافع صهیونیسم میدونه در صورتیکه تمام رئیس جمهورهای آمریکا مدافع اسرائیل هستند حتی اوباما هم در هشت سال ریاست خودش بیشترین کمک نظامی رو به اسرائیل میکرد حالا واقعا مسخره است که ایشون از رضا پهلوی انتقاد میکنه که چرا اینستیتوت واشنگتن را انتخاب کرده؟ !! این آقای روشنفکر زمانی که بیش از چهل سال از عمرش گذشته بود از خمینی طرفداری کرد و هرگز چرندیات او را مورد انتقاد قرار نداد و برای پیروزی او عکس خمینی رو در ماه دید و از لای قرآن پشم هم درآورد!
  201
  87
  دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  شاه و شیخ - قم، ایران

  [::آزاذه - تهران، ایران::]. تو هنوز نمیتونی بفهمی که به آدم زنده نباید گفت "ملکه فقید" بعد میخوای از سخنان این مرد سر درآوری؟؟؟ بدبخت و فلکزده ربع پهلوی که به حمایت شما "دانشمندان" دخیل بسته!!!
  114
  259
  دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  samisan - توکیو، ژاپن

  اینجا رو نگاه تا این اقای پهلوی گفت حساب بانکی موافقان جمهوری عوضی اخوندی رو بلوکه کنن به نفع مردم یکدفعه چقدر مزدور سر و کلشون پیداش شد داد و حوارشون در امد ای امریکا و اروپا اگر واقعا شما با اخوندهای ایران مخالف هستید تمام دست اندار کاران با جمهوری اخوندی حسابشون رو بلوکه کن تا معلوم بشه کیه هستن اونوخت خنده دار میشه این منفی بدها کی هستند
  149
  65
  دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::شاه و شیخ - قم، ایران::]. چقدر عقده در دل شما تلمبار شده که شاهزاده محبوب ملت را «ربع پهلوی» خطاب میکنی. فعلا سرتان گرم مثبت و منفی دادن باشه، بلکه بجای یک تکه استخوان دو تا به سمت شما پرت کنند که کریسمس هم به دلتان بنشینه!
  147
  67
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  چقدر حمایت شدی، منصور فرهنگ؟ - چه کَس حمایتت کرد؟، این شیخِ خرچنگ!
  143
  59
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.