قوه قضائیه ایران برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها شرط تعیین کرد

 هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه ایران هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه ایران می‌گوید زنان در صورت رعایت «اخلاق و مسائل شرعی» می‌توانند مثل مردان در ایران به ورزشگاه‌ها بروند و حضور آنها در اماکن ورزشی، «فی‌‌نفسه» اشکالی ندارد.
 
اظهارات وی در حالی بیان شده که پس از حضور محدود شماری از زنان ایرانی در جریان مسابقه تدارکاتی بین دو تیم فوتبال ایران و بولیوی که به دلیل تهدید فیفا رخ داد، محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران از این اقدام انتقاد کرده بود.
 
محمدجعفر منتظری چنین اقدامی را «ارتکاب گناه» خوانده و تهدید کرده بود که اگر این حرکت‌ها ادامه یابد «برخورد قضایی خواهیم داشت».
 
با این حال هادی صادقی، معاون فرهنگی قوه قضائیه، روز یکشنبه دوم دی‌ماه در اظهاراتی که به نظر می‌رسد چرخشی خفیف در مواضع قوه قضائیه درباره حضور زنان در ورزشگاه‌هاست، نفس حضور آنها در اماکن ورزشی را بلامانع اعلام کرده است.
 
وی رعایت دو شرط «اخلاق و شرع» را به دلیل آنچه بروز احتمالی «عارضه» در صورت حضور زنان در ورزشگاه‌ها نامید، مطرح کرده و گفته این «عوارض» ممکن است در حالی پیش بیاید که «حضور در ورزشگاه و تماشای ورزش، برای زنان و مردان فی‌نفسه هیچ اشکالی ندارد».
 
معاون فرهنگی قوه قضائیه از جمله این «عوارض»، به دو موضوع دیدن «بدن برهنه جنس مخالف برای نامحرم» و «فضای غیراخلاقی و نامناسب ورزشگاه‌ها» برای زنان اشاره کرده است.
 
وی گفته است: «دیدن بدن برهنه جنس مخالف برای نامحرم جایز نیست، این حکم شرعی است، اما ممکن است با وجود فاصله زیاد جایگاه تماشاچیان در برخی موارد، صدق نظر به بدن نامحرم نباشد؛ این یک بحث فنی و مصداقی است و می‌توان برای تشریح موضوع با فقها و مراجع محترم صحبت کرد».
 
آقای صادقی درباره ضرورت حفظ «حرمت» زنان در ورزشگاه‌ها هم افزود که جو حاکم بر ورزشگاه ممکن است «غیراخلاقی» باشد و «حضور یک بانوی مسلمان در چنین فضایی که امکان هتک حرمت وجود دارد، جایز نیست» و راهکار آن را نیز «مدیریت ورزشگاه‌ها و ایجاد فضای سالم» عنوان کرد.
 
مجادله بر سر «شرعی بودن یا نبودن» حضور زنان در ورزشگاه‌ها پیش از این نیز میان علی مطهری، نماینده مجلس و محمدجعفر منتظری صورت گرفته بود.
 
آقای مطهری در واکنش به اظهارات منتظری مبنی بر «غیرشرعی» بودن حضور زنان به طور کلی در همه ورزشگاه‌ها گفته بود که حضور زنان در مسابقاتی مانند شنا، کشتی، بسکتبال و والیبال مردان «دارای اشکال شرعی» است، اما در استادیوم‌ فوتبال «به نظر می‌رسد مطابق این ملاک نباید اشکال شرعی وجود داشته باشد».
 
این در حالی است که بسیاری از امامان جمعه و روحانیون در ایران به صراحت با حضور زنان در ورزشگاه‌ها مخالفت می‌کنند.
 
از جمله ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعه، حضور زنان در ورزشگاه‌ها را باعث «رسوایی» خوانده و خطاب به مسئولان افزود که فیلم‌های منتشر شده از حضور آنها «به خوبی نشان داد شما هرگز نخواهید توانست کیفیت حضور آن‌ها را کنترل کنید».
 
این در حالی است که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران گفته است: «چه ایرادی دارد که بخشی از استادیوم ورزشی که هیچ منافاتی با قانون، شرع و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ندارد به بانوان اختصاص یابد».
 
عبدالله حاجی صادقی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه پاسداران هم ۳۰ مهر گفته بود که «مقاومت در مقابل حضور زنان در ورزشگاه هزینه دارد ولی باید انجام شود».
 
محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران، در سال ۸۵ دستور ورود زنان به ورزشگاه‌ها را صادر کرد اما پس از مخالفت مراجع تقلید این دستور اجرا نشد.
 
در سال‌های اخیر شماری از کنشگران حقوق زنان و فعالان اجتماعی و دیگر چهره‌ها برای رفع ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها تلاش کرده و از جمله با ارسال نامه‌ای به فیفا، خواستند که جمهوری اسلامی را وادار کند به ممنوعیت حضور زنان در استادیوم‌ها پایان دهد.
 
شورای مشورتی حقوق بشر فیفا نیز از این تشکیلات خواسته با تعیین ضرب‌الاجلی برای ایران، از تهران بخواهد ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها را لغو کند.
+4
رأی دهید
-31

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  تهران من - استکهلم، سوئد
  راشتم فکر میکردم حالا که خانمها موفق شدن به ورزشگاه ها راه پیدا بکنند ، دیگه نوبت آقایان هستش که متینگهای اعتراضی و شکایات برای حضور در ورزش های زنانه مثل بوکس و یا شنا و کلا تمامی ورزش هایی که زنان فقط حق تماشا و شرکت دارنند و آقایان نیستند برگزار بکنند. اینجوری فکر کنم مساوات و برابری درست میشه هی ...
  1
  14
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  حکومت آخوند وقتی آچمز میشود به اجبار ذره ذره عقب می نشیند و حالا هم از همان موارد هست و گر نه نه چیزی از عقب ماندگی اخوند و متشرعین کم شده و نه میشود. فشارهای اجتماعی و شرایط بین المللی باعث میشود تا اندکی تغییر تاکتیک بدهند تا به بقای خودشان کمک کنند
  124
  107
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  رفتن با داعش مثلا بجنگن. داعش داریم خودمون این هوا
  0
  26
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  اون اجازه نامه ت رو بذار در کوزه آبش رو بخور! :o
  0
  119
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  آزاذه - تهران، ایران

  آخه خود خرتون چیزی از شرع و اخلاق سرتون میشه که برای مردم تکه میندازین. تا زمانی که زنان یک جامعه در بند باشند آن جامعه روی شیرین آزادی را نخواهد دید و جهان سومی باقی خواهد ماند.
  81
  54
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.