پرونده فحاشی نماینده سراوان، هم‌چنان در برنامه هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان

دو عضو هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس ایران اعلام کردند که پرونده فحاشی نماینده سراوان به یک کارمند گمرک باز است و جلسه این هیئت روز سه‌شنبه برگزار می‌شود.
 
در همین حال یک عضو هیئت رئیسه مجلس خبر داد که فیلمی که از جلسه «غیر رسمی» مجلس در این باره منتشر شده توسط یک نماینده دیگر شهر زاهدان فیلمبرداری شده است.
 
احمد امیرآبادی فراهانی در توئیتر خود نوشت که علیم یارمحمدی، نماینده زاهدان، اعلام کرده که «جلسه غیر رسمی» مجلس را فیلمبرداری کرده و آن را در اختیار نماینده سراوان گذاشته تا «بخش عذرخواهی را پخش کنند».
 
روز دوشنبه هفته گذشته ویدئویی از درگیری لفظی محمد باسط درازهی، نماینده سراوان در مجلس با یکی از کارمندان اداره گمرک مرکزی و فحاشی این نماینده مجلس به این کارمند منتشر شد.
 
انتشار این ویدئو در شبکه‌های مجازی واکنش‌های بسیاری را به همراه داشته است. پس از آن فیلمی از جلسه غیر علنی مجلس منتشر شد که در آن نماینده سراوان تهدید می‌کند اگر وزیر اقتصاد استیضاح نشود، استعفا خواهد داد.
 
در این جلسه همچنین علی لاریجانی، رئیس مجلس، می‌گوید باید مشخص شود که چه کسی فیلم درگیری نماینده سراوان و کارمند گمرک را منتشر کرده است.
 
این اتفاق واکنش‌هایی را نیز در بین مقامات جمهوری اسلامی داشته است.
 
از جمله روز شنبه، اول دی‌ماه، محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، از این اتفاق ابراز تاسف کرده و گفت: «کارمند و مدیر وظیفه دارد که ارباب‌رجوع را در چارچوب مقررات تکریم کند و راه بیندازد، اما فرقی نمی‌کند ارباب‌رجوع چه کسی باشد. او مانند سایر مردم است و نباید امتیاز خاصی برای او قائل شد.»
 
در همین حال خبرگزاری تسنیم روز ۲۹ آذر به نقل از منوچهر جمالی، سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس، اعلام کرده بود که این پرونده بسته شده است. با این حال سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس روز یک‌شنبه این گزارش را تکذیب کرد و گفت که جلسه این هیئت در این باره هنوز برگزار نشده است.
 
به گفته آقای جمالی، تنها جلسه‌ای با حضور او، مسعود پزشکیان، رئیس هیئت نظارت، دو عضو هیئت رئیسه مجلس، معاون پارلمانی رئیس جمهور، وزیر اقتصاد، رئیس گمرک و نماینده سراوان تشکیل شده است.
 
در همین حال علیرضا سلیمی، عضو هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس، روز یک‌شنبه بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد که چند نماینده مجلس از نماینده سراوان شکایت کرده‌اند.
 
آقای سلیمی خبر داد که این موضوع در جلسه سه‌شنبه، چهارم دی‌ماه، این هیئت بررسی می‌شود.
 
اما درباره وضعیت محمد بهنیا، کارمندی که نماینده سراوان به او توهین کرده نیز گزارش‌های متناقضی منتشر شده است.
 
در حالی که چند وب‌سایت از ارسال پرونده آقای بهنیا به هیئت تخلفات اداری و مرخصی اجباری او خبر داده‌اند، احمد خانی، از مسئولان روابط عمومی گمرک، این گزارش‌ها را تکذیب کرده و گفته که او به کار خود ادامه می‌دهد. از سوی دیگر نماینده سراوان هنوز به اتهام «کپی» کردن یک مقاله چند استاد دانشگاه فرایبورگ آلمان واکنشی نشان نداده است.
 
پس از انتشار فیلم نماینده سراوان، فیلم‌های دیگری نیز از برخورد نامناسب برخی از دیگر نمایندگان مجلس با تعدادی از شهروندان در فضای مجازی منتشر شد.
 
از جمله بر اساس یکی از فیلم‌ها، محمد حسن‌نژاد، نماینده مرند و جلفا، در پاسخ به شهروندی که از او برای یافتن کار کمک می‌خواهد، می‌گوید: «شَرَت را کم کن! غلط می کنی. احترام می‌گذاریم، شورَش را درمی‌آورید.»
 
​همچنین فیلمی از معصومه آقاپور، نماینده شبستر، منتشر شده که می‌گوید: «کسانی که می‌گویند، ما رای نمی‌دهیم و انتخابات اهمیت ندارد، بعد از چهار سال حق ندارند شکایت کنند. کسی که رای نمی‌دهد و اجازه می‌دهد دیگران برایش تصمیم بگیرند، نباید صدایش در بیاید. اگر صدایش در بیاید من خودم خفه‌اش می‌کنم.» پس از انتشار این فیلم، خانم آقاپور در مصاحبه با خبرگزاری برنا گفت که این سخنان مربوط به انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته است.
 
وی گفت که بر سخنان خود اصرار دارد و «هر فردی که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نکند حق اعتراض علیه دولت و حتی نظام را ندارد زیرا مشارکتی نداشته است».
 
در شبکه‌های اجتماعی همچنین فیلمی قدیمی از هدایت‌الله خادمی، نماینده ایذه، بازنشر شده که خطاب به یکی از شهروندانی که نسبت به رفتار او اعتراض دارد، می‌گوید:‌ «به عقب مانده‌ای چون تو ارتباطی ندارد.» آقای خادمی به این فیلم واکنشی نشان نداده است.
 
پیش از این نیز گزارش‌هایی درباره فحاشی و درگیری فیزیکی نمایندگان مجلس با یکدیگر و مقامات دولتی منتشر شده است.
+34
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  esfanie - اسن، آلمان

  حیف از اسم مستراب که رویه این مکان گذشته شود. چه برسد به اسم مجلس
  0
  42
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  یکعده دزد و ف......ه شدند نماینده مردم در زنجیر حکومت ناب محمدی
  0
  16
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  hovakhshatare - تهران، ایران
  حکومت لمپن‌ها
  0
  11
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.