۷۰ سال پیش آخوندی، گدایی محترمانه بود و امروز جنایتکاری رذیلانه!

ف. م. سخن
مصباح یزدی راست می گوید:
۷۰ سال پیش آخوندی، گدایی محترمانه بود.
 
محل کار آخوند، در مسجد و قبرستان بود و بالای منبری که سالی دو سه بار، در عزای بزرگان اسلام روضه می خواند و اشکی از مردم می گرفت.
 
در کشوری که شادی و خنده در آن ممنوع نبود و مردم بخش بزرگ سال را می توانستند به خوشی و یا حداقل بدون شنیدن نوحه های هر روزه بگذرانند، وجود روزهای غم انگیز برای تعدیل روزهای شاد لازم بود و چون نسبت ها صحیح و طبیعی تقسیم شده بود، مخالفتی با مناسبت های حزن انگیز و اشک ریختن برای محترمان دین نبود.
 
و این مربوط به روزهایی بود که هنوز انقلاب نشده بود...
 
در دوران پیش از مشروطه، نام «آخوند» و «ملا» برابر بود با «الگوی سواد و علم». علم چیزی نبود که هر کسی داشته باشد و درست و صحیح اش را هم داشته باشد. علم از کتاب خوانی می آمد و ابراز علم با سخن رانی مقدور بود.
 
شخص سخن ران، سوادش با «خوش سخنی» و «شیوایی کلام» سنجیده می شد نه با معلومات واقعی و مدارج تحصیلی که پیموده بود.
 
کسانی که در سطح «آیت الله العظمی های امروزی» بودند، ممکن بود سخنرانان خوبی نباشند -چنان که امروز هم بسیاری از آنان نیستند- اما بسیار بودند بی سوادانی در لباس آخوندی که خوب سخن می گفتند و بیانی گرم داشتند و شنونده را به آسانی تحت تاثیر قرار می دادند.
 
بنابراین می شد کسی به قول قدیمی ها «آخوند دوزاری» باشد ولی مردم به خاطر کلام موثرش، او را «عالِم» بدانند و این ها هم مربوط به همان هفتاد هشتاد سال پیش بود که مصباح، امروز از آن دوران یاد می کند.
 
اما از مشروطه به بعد، هر چه جلوتر آمدیم، و هر چه دایره ی علم واقعی وسیع تر شد و هر چه ارزش علم آخوندی که در واقع «خرافات و ضدعلمِ تئوریزه شده» بود بیشتر سقوط کرد، آخوند هم به جایگاه واقعی اش که همان «گدایی محترمانه» بود نزدیک تر شد و در مکان صحیح قرار گرفت. با آخوندهای دارای مقام بالا هم کسی کاری نداشت و احترام آن ها همچنان از طرف مردم و قدرت حاکمه حفظ می شد.
 
انقلاب نکبت بار اسلامی که به وقوع پیوست، آخوند از جایگاه آخوندی و «گدای محترم» بودن به ناگهان به اوج قدرت و سطوت پرتاب شد طوری که تا مدت ها باور این که به چنین جایگاهی نقل مکان کرده برای خودش هم دشوار بود.
 
امروز که ۴۰ سال از وقوع آن انقلاب ننگین می گذرد، آخوند، جایگاه رفیع خود را در سلسله مراتب سیاسی و اجتماعی باور کرده و به خاطر خصلت چسبندگی و لزح بودن اش، نمی توان او را که چون کنه ای سمج به بدن جامعه چسبیده و از خون آن تغذیه می کند به راحتی کند و از شرش آسوده شد.
 
اما آخوند یک چیز را نمی داند یا می داند و خود را به ندانستن می زند و آن این که:
آخوند، همان گدای سابق متکی به خرافات و متعلق به قبرستان است و در این ۴۰ سال نه تنها چیزی به «مثبتیات» او افزوده نشده بلکه یک صفت قدیمی و فراموش شده هم به صفت های او افزوده شده که عبارت است از:
جنایت کاری رذیلانه!
 
حال باید دید، در آینده که آخوند از اوج قدرت به حضیض ذلت سقوط خواهد کرد آیا دوباره به همان جایگاه گدایی محترمانه بر خواهد گشت یا این که با این صنف همچون جنایتکاران رذل رفتار خواهد شد...
+173
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۵
  ایرانفردا - لندن، انگلستان

  یه آخوند میگفت اگه دوزار کف دست ما آخوندها بذارى، غیر ممکنه بتونى پسش بگیرى، حالا یه مملکت کف دست ماست و اگه فکر میکنى میتونى پس بگیرى از ما، کور خوندى!! خطاب به راننده تاکسى که از سوار کردن آخوند خوددارى کرده بود هم گفته بود، ما ٤٠ ساله که سوار خودتونیم، حالا این تاکسى نشد، یکى دیگه!! مگه میشه گرسنه اى رو از سر سفره پر از غذا کنار کشید؟ ٤٠ ساله دارن میخورن، کنار میذارن و تو جیب همدیگه میریزن و از اینکه مبادا به همون روزاى گرسنگى و گدایى برگردن از هیچ اقدامى براى سرکوب کسانیکه میخوان از سر این سفره کنارشون بذارن رویگردان نیستن!!
  5
  170
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  janahi - دبی، امارات متحده عربی

  خوب متآسفانه وقتی گدا بر تخت پادشاهی تکیه زند نتیجه اش همین میشود که میبینیم .
  32
  158
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  greatpersian1 - وین، اتریش

  قیافه‌ها مثل مجرمان بختک زده پشیمان
  3
  147
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  mahdi moud - تهران، ایران

  با اینها دو کار میشه کرد. یکی بعلت دست داشتن در فروش دختران ایرانی به اعراب ، دختران و زنانشان در خدمت مردم قرار بگیرن و بدست مردان و پسرانشان بیل بدهیم برای ساخت و ساز ویرانه ها. دو اینکه.... که دیگر آخوندی وجود نداشته باشد که فتنه گری کند
  7
  148
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  ارژن پارت - شیراز، ایران

  این مفتخوران دشمن ایران ومردم ایران بوده و هستند این عرب پرستان و دین فروشان گداصفت شکوه و اعتبار وابروی ایران وایرانی را در دنیا برده اند٫ به قول ایرج میرزا:[ که بچه در قنداق و اخوند دروطن ٬ هر دو می..... اینجا و انجا ) !.
  3
  142
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا

  دینی که با خوردن آب در ملا عام به خطربیفتد ولی خوردن حق مردم تکانش ندهد ،دین نیست ،توهمی است برای عام و نعمتی است برای مسوولین.
  5
  155
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران

  به قیافه های اخمو و ترش و بیمارشون نگاه کنید و وضعیت کشور را ببینید
  116
  145
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا

  اینقدر قشنگ تینت اخوند ها در این متن توضیح داده شده بود که حرفی برایه گفتن نیست فقط باید این متن با خط درشت و با آب طلا نوشته ودر چهار دروازه ورودی تمام شهر هایه ایران نسب بشه که تا دنیا دنیاست به هر چه اخوند تف و لعنت بشه ....🙏
  26
  74
  دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۴:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  در روایت آمده است که - سن فرانسیسکو، ایالات متحده امریکا
  یک ضرب المثل دارن امریکایی ها میگن اگه میخوای کسی رو بشناسی بهش قدرت بده. هر روز که این آخوندای شیاد در قدرت هستن بیشتر ذات رذل و ریا کار و فرومایه خودشون رو رو میکنند. به لطف این شناخت کامل از خودشون که توی این سالها به مردم معرفی کردن بعد از سقوطشون دیگه کسی تف هم رو جنازه شون نمیندازه بماند پول گدایی. آینده معلوم میکنه که شاید تنها راه خلاصی از این سرطان خرافات 1400 ساله برای همیشه فقط جمهوری اسلامی میتونست باشه.
  0
  1
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.