رئیسی در چند قدمی ریاست بر قوه قضاییه

دادستان کل کشور به خبر انتصاب ابراهیم رییسی به ریاست قوه قضاییه واکنش نشان داد. محمدجعفر منتظری در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه آیا خبر تعیین حجت الاسلام رییسی به عنوان رییس قوه قضاییه که این روزها در فضای مجازی منتشر شده صحت دارد یا خیر؟ گفته «فعلا فضای مجازی است. تا به فضای حقیقی تبدیل شود طول می‌کشد.»
 
در هفته گذشته خبری مبنی بر انتصاب ابراهیم رییسی به ریاست قوه قضاییه در شبکه‌های اجتماعی و از سوی برخی کاربران منتشر شده بود. رئیسی در حال حاضر تولیت آستان قدس رضوی در خراسان است.
 
زمزمه‌های ریاست رئیسی بر قوه قضاییه در شرایطی به گوش می‌رسد که صادق آملی لاریجانی، رییس کنونی قوه قضاییه به پایان پنجمین سال از دور دوم ریاست اش نزدیک شده است.
خبر توئیتری یک روزنامه‌نگار
فرید مدرسی، روزنامه‌نگار چندی پیش در حساب کاربری توئیترش نوشت: «در اوایل هفته ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضائیه قطعی شد. گفتگوهای مقدماتی با او انجام شده و جلسه میان او و صادق لاریجانی نیز برای چگونگی انتقال ریاست قوه برگزار شد. قرار شده است که معاونان قوه قضائیه نهایت همکاری را با رئیسی داشته باشند.» نگاهی به روسای قوه قضاییه در ایران
رییس قوه‌قضائیه در ایران از سوی رهبری انتخاب می‌شود و دوره ریاست او بر این سازمان ۵ ساله است. رییس قوه‌قضاییه باید مجتهد عادل و آگاه به امور قضایی و مدیر و مدبر باشد. سید محمد بهشتی نخستین رییس دستگاه قضا در ایران بود. او اسفند سال ۱۳۵۸ به این سمت رسید و تا ۷ تیر ۱۳۶۰ و حادثه بمب‌گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی در ریاست این قوه باقی ماند. سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی از تیر ۱۳۶۰ تا ۲۳ مرداد ۱۳۶۸ رییس این قوه باقی ماند. پس از او محمد یزدی از ۲۴مرداد ۱۳۶۸ تا ۲۳ مرداد ۱۳۷۸رییس قوه قضاییه شد. سیدمحمود هاشمی شاهرودی نیز یک دوره ده ساله دیگر رییس قوه قضاییه ایران بود از ۲۴ مرداد ۱۳۷۸ تا ۲۳ مرداد ۱۳۸۸. صادق آملی لاریجانی نیز از ۲۴ مرداد ۱۳۸۸ تا به امروز ریاست بر قوه قضاییه را بر عهده داشته است.
دیدار پر حاشیه با یک خواننده
ابراهیم رئیسی، نامزد ریاست‌جمهوری ۹۶ بود و حضورش در آن انتخابات با حاشیه‌هایی همراه شد. به ویژه دیدار او با امیرتتلو خواننده ایرانی تا به امروز کماکان حاشیه‌ساز بوده است. نام رئیسی در انتخابات ۹۶ بیش از دیگر زمان‌ها به گوش رسید. تا پیش از این نام رئیسی چندان در فضای سیاسی ایران مطرح نبود. رئیسی در انتخابات اخیر ۱۵ میلیون و ۸۳۵ هزار و ۷۹۴ رای آورد و توانست ۳۸ درصد آرای انتخاباتی را از آن خود کند. البته محمدباقر قالیباف پیش از نهایی شدن رقابت‌ها به نفع رئیسی کناره‌گیری کرده بود.
داماد علم‌الهدی
از این‌ها گذشته روابط فامیلی رئیسی نیز برای او تا حدودی حاشیه‌ساز شده است. او داماد احمد علم‌الهدی، عضو مجلس خبرگان و نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی است. اغلب علم‌الهدی را با مواضع تند در مشهد و مخالفت‌هایش با برگزاری کنسرت موسیقی و مباحث مربوط به حجاب می‌شناسند. رئیسی نیز کماکان به عنوان تولیت آستان قدس رضوی در مشهد مشغول به کار است.
 
هنوز زمزمه‌های ریاست رئیسی در قوه قضاییه از دالان‌های فضای مجازی فراتر نرفته و واکنش مبهم دادستان کل کشورنخستین موضعگیری رسمی در این زمینه به شمار می‌آید.
+12
رأی دهید
-50

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  تفاوت این اخوند با ان اخوند دیگر مگر چه میتواند باشد؟. کل نظام سلامی را اشخاصی جنایتکار، دزد و فاسد و بی سواد می گردانند. پس رفتن این ادمکش و امدن ان یکی دزد و جنایتکار چه فرقی برای مردم خواهد داشت؟
  27
  51
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان

  آیت الله قتل عام رئیس قوه قضائیه میشود معنی اش اینست که اخوند ح.. مردم را ت....حساب نمی کند
  3
  106
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Afshin51 - کلن، آلمان

  چرا که نه ؟! از شما شایسته تر برای نظام حکومت اسلامی سراغ نداریم فقط خواهشاً جهت صفای جسم و جلای روح و ترویج خالکوبی و‌ مواد روانگردان تتلو را بعنوان سخنگوی خود حتماً انتخاب کنید من الله التخریب
  1
  43
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  امیدوارم که ریاست را نبینی و قبل از ریاست کله پا شده باشی و داغش بمونه سر دلت و بزودی سکته ای سرطانی درد بی درمونی بگیری ;)
  27
  50
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  خدایا قراره ما کی از دست این مفتخورهای عرب تبار راحت بشیم؟ :(
  10
  158
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  جمهوری اسلامی همین را کم داشت که یک قاتل جنایتکارتر از همه جنایتکارهای اخوندی را ریس قوه قضاییه اش کند!
  1
  6
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  کله پز چو از جا برخیزد به جایش سگ نشیند
  0
  9
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  خر میره پالونش میمونه
  0
  9
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.