اقدام تحریک‌آمیز سپاه در خلیج‌فارس و ۷ فرض محتمل که اغلب به جنگ ختم می‌شود!

گزارش تحلیلی بخش فارسی ایران بریفینگ
 
شلیک موشک توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران در نزدیکی ناوهای آمریکایی در خلیج‌فارس
 
به گزارش آسوشیتدپرس، ناو هواپیمابر «یو. اس. اس جان استنیس» روز گذشته وارد خلیج‌فارس شد تا به طولانی‌ترین دوران غیبت ناوگان دریایی آمریکا پایان دهد.
 
حضور این ناو هواپیمابر در منطقه اولین مورد پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران است.
 
 این ناو پس از یک دوره غیبت ۸ ماهه وارد منطقه شده است و طولانی‌ترین غیبت منطقه‌ای برای ناوگان دریایی آمریکا بعد از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به شمار می‌رود.
 
گفتنی است که این اقدامات در صورتی است که وبگاه رسمی نیروی دریایی آمریکا اعلام کرده بود که این ناو هواپیمابر تا صبح پنجشنبه در «دریای عرب» حضورداشته و قرار است که مأموریت اول این ناو افغانستان باشد.
 
پیش‌ازاین نیز برخی منابع اعلام کرده بودند که تا چندی دیگر این ناو هواپیمابر آمریکایی در خلیج‌فارس مستقر می‌شود تا به طولانی‌ترین غیبت ۲ دهه اخیر ناوهای آمریکایی در منطقه پایان دهد.
 
این نخستین بار در ۸ ماه اخیر است که ناوهای جنگی هواپیمابر ایالات‌متحده پس از خروج این کشور از توافقنامه هسته‌ای با رژیم ایران در ماه مه ۲۰۱۸ و ازسرگیری تحریم‌ها علیه تهران وارد خلیج‌فارس می‌شوند.
 
مقامات حکومت ایران پیش‌تر در خصوص امکان بستن تنگه هرمز که از طریق آن یک‌سوم نفت تولیدی در جهان جابجا می‌شود، هشدار داده بودند.
 
حضور ناو جنگی آمریکا و اقدامات تهاجمی سپاه پاسداران با بهانه برگزاری یک رزمایش ناگهانی و همچنین خروج نیروهای نظامی آمریکا از تیررس موشک‌های ایران باعث به وجود آمدن یک سؤال عمده در اذهان بسیاری از کارشناسان و تحلیل گران و حتی مقامات سیاسی ایران و منطقه شده است؛ اینکه پشت پرده خروج نیروهای آمریکا از سوریه چیست؟
 
چرا درحالی‌که بسیاری از ناظران تصور می‌کردند آمریکایی‌ها به دنبال حضور بلندمدت در سوریه هستند، ناگهان از خروج نیروهایشان از سوریه خبر دادند؟
 
 یکی از موضوعاتی که در ۸ سال گذشته بر روی دینامیزم های امنیتی و سیاسی و رقابت‌های قدرت در منطقه تأثیر مستقیم گذاشته، بحران سوریه و صف‌بندی‌های سیاسی ناشی از آن بوده است.
 
در همین راستا، پس‌ازآنکه روز گذشته ایران، روسیه و ترکیه به همراه نماینده سازمان ملل در مورد تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه به توافق دست یافتند، ایالات‌متحده نیز در اقدامی غافلگیرکننده خبر خروج نیروهای آمریکا از سوریه را اعلام کرد. خبری که تا حدودی موجب حیرت بسیاری از کارشناسان و ناظران امور سوریه و خاورمیانه شد.
 
 روزنامه وال‌استریت جورنال روز چهارشنبه به نقل از دو مقام آگاه در دولت آمریکا اعلام کرد که این کشور آماده خروج نیروهایش از شمال سوریه است.
 
مقامات آگاه در این خصوص اعلام کردند که واشنگتن به متحدین خود در شمال سوریه خبر داده است که قرار است به‌صورت فوری نیروهای آمریکائی را از مناطق مذکور خارج کند؛ مناطقی که این کشور مدعی بود برای مبارزه به تروریست‌های موردحمایت خود در آنجا نیرو مستقر کرده است.
 
بلافاصله دونالد ترامپ خبر رسانه‌های آمریکایی مبنی بر خروج نیروهای این کشور از سوریه را تلویحاً تأیید کرد و در توییتر خود نوشت: ما داعش را در سوریه شکست دادیم، این تنها دلیل ما برای ماندن در آنجا بود.
 
آیا آمریکا عقب‌نشینی می‌کند؟
 
در چند ماه گذشته مواضعی از سوی آمریکایی‌ها اتخاذ شد که باور خروج نیروهای این کشور از سوریه را کمی باورناپذیر می‌کند. جایی که آن‌ها اعلام کردند که در حال آموزش بیش از چهل هزار نیروی محلی هستند و تجهیزات سنگینی نیز تحویل آن‌ها داده شد. از سوی دیگر، کاخ سفید تا چند روز گذشته بارها اعلام کرده بود که تا زمانی که نیروهای ایران در سوریه حضور دارند، آمریکا نیز نیروهایش را حفظ خواهد کرد. به همین جهت، این تناقض‌ها در مواضع آمریکایی‌ها تا حدود زیادی مشکوک، مبهم و شاید مخاطره‌آمیز باشد!
 
حال اگر فرض را بر خروج نظامیان آمریکا از سوریه بگیریم، به سؤالات بعدی می‌رسیم.
 
پشت پرده اعلام خروج نیروهای آمریکا از سوریه چیست و چرا مهم است ؟
 
در این زمینه چند گزاره و فرض عمده قابل‌تصور است:
 
فرض نخست: عقب‌نشینی آمریکا از سوریه بخشی از طرح جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ و مایک پمپئو برای تمرکز نظامی و امنیتی علیه ایران است. بر اساس این سناریو، واشنگتن احتمالاً نیروهای خود را از نقاطی مانند سوریه به سمت خلیج‌فارس گسیل می‌کند و در مرحله بعد ممکن است آن‌ها به دنبال اقدام نظامی علیه ایران باشند. حال ممکن است این سؤال مطرح شود که این فرض تا چه حد قابل‌پذیرش است؟ در این زمینه باید به چند نشانه توجه کرد.
 
اول اینکه، با توجه به عدم تحقق وعده اروپایی‌ها یا عدم توان آن‌ها برای تحقق این وعده‌ها، آمریکایی‌ها احتمال خروج ایران از برجام را دور از ذهن نمی‌دانند. خروج ایران از برجام معنایی جز ازسرگیری فوری فعالیت‌های هسته‌ای ندارد. در اینجاست که ممکن است آمریکایی‌ها دنبال راه‌اندازی یک اقدام پیشدستانه علیه تأسیسات هسته‌ای ایران باشند. اقدامی که ممکن است زمینه‌های یک جنگ نامحدود را فراهم کند. دومین نشانه را باید در حمایت‌های اخیر مقامات آمریکایی از برخی اپوزیسیون خارج از کشور ازجمله «رضا پهلوی» دانست. درواقع واشنگتن به دنبال پیشبرد جدی سیاست «تغییر رژیم» و معرفی آلترناتیوهای آن هستند. نشانه سوم را نیز بایستی در تمرکز نظامی دوباره آمریکا و حضور ناوهای نظامی این کشور در خلیج‌فارس دانست.
 
فرض دوم به ما می‌گوید که عقب‌نشینی آمریکا از سوریه طبق توافقی مشترک با روسیه و ترکیه حاصل‌شده است. توافقی که بدون تردید عوایدی نیز برای واشنگتن خواهد داشت. توافق با روسیه برای بیرون راندن ایران از سوریه می‌تواند در این فرض جای گیرد.
 
فرض سوم: خروج نیروهای آمریکا از سوریه خون‌بهای قتل خاشقجی است. درواقع، عقب‌نشینی آمریکا از سوریه و خالی کردن پشت کردها از سوی این کشور، امتیازی است که واشنگتن به آنکارا داده تا از ادامه فشار بر سعودی و حتی برخی نزدیکان ترامپ و ازجمله کوشنر جلوگیری کند. بر اساس این فرض، آغاز حملات ترکیه علیه کردهای شمال سوریه قریب‌الوقوع است!
 
فرض چهارم: ممکن است آمریکایی‌ها طرحی برای هدف قرار دادن نیروهای ایران در سوریه و نیروهای حزب‌الله در لبنان (از سوی اسرائیل) داشته باشند. لذا، آمریکا با خارج کردن نیروهای خود از سوریه به دنبال آن است که ایران یا حزب‌الله نتوانند به این نیروها برای حمله متقابل دسترسی داشته باشند.
 
فرض پنجم: آمریکا قرار نیست به‌صورت کامل از سوریه خارج شود؛ بلکه صرفاً با خروج برخی از نیروهایش، از یک‌سو، با توافق با آنکارا زمینه را برای کنشگری نظامی ترکیه در شمال سوریه علیه کردها فراهم می‌کند و از سوی دیگر، با این عقب‌نشینی، تعاملی را با بشار اسد آغاز کند!
 
فرض ششم: آمریکا با اعلام خروج نیروهای خود از سوریه، فضا را برای کنشگری ترکیه در شمال سوریه بیشتر می‌کند. افزایش اقدامات و کنش‌های ترکیه در شمال سوریه می‌تواند منجر به شکاف میان ترکیه و ایران و روسیه شود. درواقع، گسترش عملیات‌های میدانی ترکیه در سوریه دور از انتظار نخواهد بود که بار دیگر تنش‌هایی میان آنکارا و مسکو و تهران به وجود خواهد آمد. تنش‌هایی که می‌تواند منجر به شکست روند آستانه و تشکیل کمیته قانون اساسی شود.
 
فرض دیگری که بیشتر منطبق بر روزنامه‌های اسرائیلی همچون هاآرتص است این است که برای یک جنگ محتمل، آمریکا و اسرائیل، میان خود تقسیم‌کار کرده‌اند.
 
بدین ترتیب که نیروی هوایی ارتش ایالات‌متحده، مواضع حساس و استراتژیک سپاه در داخل ایران را بمباران کند و اسرائیل نیز، به‌طور هم‌زمان، مواضع حزب‌الله لبنان را در هم بکوبد.
 
به همین منظور، آمریکا ۲۵۰۰ نیروی خود از سوریه و ۷۵۰۰ نیروی خود را از افغانستان بیرون می‌کشد تا آن‌ها از دسترس نیروهای وابسته به ایران خارج شوند و در یمن، نیز موقتاً آتش‌بس برقرار می‌کند.
 
بزرگ‌ترین ناوگان دریایی خود را به خلیج‌فارس گسیل می‌دارد و ترامپ، بودجه ساخت دیوار در مرز مکزیک (تنها راه نفوذ عوامل ایران و حزب‌الله به داخل خاک آمریکا) را باقدرت خود از کنگره دریافت کرده و جیمز متیس، به‌عنوان تنها مخالف جنگ را مجبور به استعفا می‌کند.
 
اسرائیل نیز، در هفته‌های گذشته تونل‌های نفوذی حزب‌الله را که میلیون‌ها دلار برای سپاه خرج برداشته‌اند، یکی پس از دیگری نابود می‌کند.
 
 بر اساس این فرض مقدمات یک جنگ بزرگ و غافلگیرکننده، به‌سرعت در حال فراهم شدن است.
 
پیش‌تر مقامات ایران اعلام کرده بودند در صورت جنگ پایگاه‌های آمریکا در سوریه و افغانستان را خواهند زد و همین حرف مقامات ایرانی باعث شد آمریکا همان پایگاه‌ها را تخلیه کند.
 
غالب این فرض ها تنها یک معنی دارد: جنگ
+73
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  تنها منابعی که کمتر دروغ میگویند روزنامه های اسرائیل هستند و من پیش بینی روزنامه ی آرتص را بیشتر محتمل می بینم
  306
  261
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  loder - شیراز، ایران

  این خبر که قراره جنگ بشه خبر چرتی است اگر شما فرض میگیرین که به خاطر جنگ دارن نیروهاشونو خارج میکنن باید گفت اگر اینطوری باشه باید نیروهاشون رو از بحرین و قطر و امارات و ترکیه و غیره همه رو خارج کنن نه فقط سوریه پس این فرضیات کارشناسان چرندی بیش نیست ;)
  49
  88
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  samak - پاریس، فرانسه

  این آمریکاست که نیروهای خود را از هزاران کیلومترآنسوی اقیانوسها به آبهای خلیج فارس گسیل میکند، ولیکن ایران در خاک خود حق رزمایش ندارد؟ پررویی که حد و حصر ندارد، روزنامه های دنیا هم که در دستشان است، اینها به مردم خودشان از صبح تا شب دروغ میکویند تا چه رسد به مردم ما.
  162
  247
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  دو کلمه حرف درست - قم، ایران

  . بسیجی بیچاره فرار کن. آخوند ها تا چند ماه دیگه نابود خواهند شد
  182
  126
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  -Texas - تکزاس ، ایالات متحده امریکا

  انفجار بمب اتم در تهران و کشته شدن ۹ میلیون..
  74
  8
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران

  آمریکا جون هر وقت حمله کردی همه آخوندا مال تو. چه لذتی داره بی یاور موندن این پست فطرتها
  108
  53
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۳:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  amirgheryou - تهران، ایران

  من پریشب خواب دیدن سیل عظیمی داره تهران رو غرق میکنه. انگاری تهران داشت تبدیل به دریا میشد. یکی از تعبیراش اینه که حاکم ظالم اون شهر توسط نیروهای قوی نابود میشه. تعبیر دیگش هم درباره احساسات درونی هست. در کل آرزو میکنم با کمترین صدمه به مردم ایران و اموال غیرنظامی این حکومت نابود بشه و یک نظام سالم سرکار بیاد.
  94
  30
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::-Texas - تکزاس ، ایالات متحده امریکا::]. آمریکا نیازی به استفاده از بمب اتم برای جنگ با ایران نداره. چون با تجهیزات پیشرفته خودش سیستم نظامی دوزاری و وارداتی ایران رو فلج میکنه و مردم در داخل شورش میکنن و اینارو ساقط میکنن. حتی آمریکا و روسیه هم جنگشون بشه بعید بمب اتم به کار ببرن چون میدونن ممکنه باعث تغییر موقعیت کره زمین از مدارش و یا تاثیر در حرکت وضعی کره زمین باعث بشه خیلی زود جو زمین بهم بخوره و موجودات کره زمین در مدت کوتاهی نابود بشن. چون انفجارهای اتمی عظیم شبیه به نقش گازهای رانشگر و محرک در ماهواره ها هست که به تغییر مدار ماهواره ها کمک میکنه.
  110
  41
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۲
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  [::-Texas - تکزاس ، ایالات متحده امریکا::]. اگر مغز در کاسه سر بعضی از کاربران وجود داشت این اراجیف را نمینوشتید.. دروغگوتر از رسانه های صهیونیستی وجود ندارند.
  40
  98
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  علت این اقدام امریکا فوق سری و فقط چند نفر از پشت پرده خبر دارند بطورتیکه حتی باعث استعفای چند ژنرال امریکائی میشود . تصور اینکه این تصمیم گیری بعلت حمله به ایران هست کمترین احتمالی هست که میشود داد ولی هر چی هست شاید یک ضربه ی ناگهانی به حزب الله و نیروهای ایران در سوریه باشد
  87
  23
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  ایرانفردا - لندن، انگلستان

  این همون ناتو هواپیما بره که چند هفته فبل از حمله به عراق به خلیج فارس اومد. همه جا حرف از ٢٢ ماه مانده از عمر ج ا صحبت میشه، حتى خود خامنه اى هم یه چیزایی در مورد سال ٩٨ گفته. فقط خدا کنه سرنوشت عراق و سوریه منتظر ایران نباشه، چون فقط یه جنگ دیگه میتونه به ج ا دوام بده و سپاه داره مقدمات این جنگ رو با این مزاحمت ها و فراهم کردن بهانه اى مثل حمله ناو آمریکایی به هواپیماى مسافر برى ایران، حمایت مردم رو هم جلب بکنه ، فراهم میکنه. روزهاى حساسیه. سپاه دقیقا یه همچین روندا رو قبلا اجرا کرده، و تو این مورد با تجربه اس. پرواز هواپیماى جنگى سپاه در نزدیکى هواپیماى مسافربرى ایرانى و باز گذاشتن کانال رادیویى نظامى این هواپیما باعث شد که رادار ناو هواپیما بر آمریکایى، هواپیماى مسافربرى ایرانى رو که اخطار هاى ناو آمریکایى که از کانال نظامى فرستاده میشد رو نشنوه و نادیده بگیره. همین هم باعث شد که این هواپیما بعنوان یه هواپیماى جنگى متخاصم سناسایى بشه و بطرفش شلیک و سرنگون بشه. سپاه دنبال سناریوى مشابه براى شروع جنگ و بقاى بیشتر ج ا در سایه یه جنگ دیگه هست، چون جنگ تنها راه نجات ج ا از سقوطه
  57
  10
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. در کاسه ی سر من مغز نیست اما اگر بجای تعصب ضد یهودی اندکی سواد داشتی می فهمیدی که در مملکتی که 17 حزب مستقل دارد و مطبوعات ازاد و حتی رئسای جمهور خودشان را برای اتهامات کوچک زندانی میکنند و در انجا جمع اضداد اعم از راستی و چپی و کمونیست و غیره را پیدا میکنی کمتر میتوان دروغ گفت مگر اخبار راستی را که شما بعلت تعصبات مذهبی دوست ندارید گوش بدهید و از دروغ های یک طرفه دولت فاشیست ایران لذت ببرید. بهتر است ابتدا طریقه ی درست حرف زدن را بیاموزید و بعد اظهار نظر بفرمائید
  110
  69
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  -Texas - تکزاس ، ایالات متحده امریکا

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. جو جو، شما برو ساندیستو بخور.
  67
  16
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  -Texas - تکزاس ، ایالات متحده امریکا

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. امیر خان شک ندارم که این اتفاق خواهد افتاد...
  62
  2
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان

  خیلی دوست دارم جنگ بشه ببینم این سپاه چه غلطی میکنه
  50
  6
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  loder - شیراز، ایران

  [::amirgheryou - تهران، نیازی به بمب اتم ندارن چرا چون تا امثال تو منافق رو دارن و میدونن شما وطن فروشان دوزاری برای پول حتی به خانواده خودتونم رحم نمیکنین واسه چی بیان اتم بزنن با ته مونده جیبشون امثال تو منافق رو اجیر میکنن که ملتو ترور کنین بعدم که کارشون باهاتون تموم شد میندازنتون دور امیر قری ;)
  1
  66
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  [::samak - پاریس، فرانسه::]. اگر شما به ما توضیح دهید. که چرا نیروهای ایرانی‌ ۶۰۰۰ کیلومتر به دور از مرز ایران ترقه پرانی می‌‌کنند. در یمن . در عراق. در لبنان . در سوریه .بعد انتقاد کنید. که چرا آمریکا در خلیج فارس است ؟ ولی‌ لطفا شروع نکنید. ما منافعه استراتژیک داریم. این منافعه استراتژیک شما تا کنون ۳ تریلیارد دلار خرج روی دست ما گذشته. ۳ تریلیارد یک ۳ است با ۱۵ صفر. یک ریال آن را هم تا کنون پس نگرفته. اون آمریکا زورش می‌‌رسد. شما چرا خودتان را قاطی‌ بزرگان می‌‌کنید. ؟ چه دارید. صنعت پیشرفته . اقتصاد قوی. توی مملکت خودمان کم گرسنه .فقیر .بیکار داریم ؟ ۸۰ میلیون ایرانی‌ گروگان ریش آلوده یک شیخ شیرکش و شما می‌‌خواهید . تاخت و تاز با شکم خالی‌ . نیروهای خود را از سوریه. عراق .لبنان و یمن بیرون کشید. اگر آمریکا آمد. قر بزنید.
  109
  15
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  در هیچ مذهب و دین و مسلک و گروهی جز تشیع دروغ و تقیه تشویق نشده و دروغگوئی و تقیه حتی هنر هم برشمرده میشود. علاوه بر دروغ های اسلام این جماعت امام زمان را یعنی طفلی 5 ساله را که به داخل چاه سرنگون شده به سایر دروغ های خودشان افزوده اند. امامشان از پاریس شروع به دروغگوئی و سالوس و ریا کرد. در بهشت زهرا چشم در چشم 2 میلیون نفر با دروغ همه چیز را مجانی کرد. در سراسر جنگ ایران و عراق دروغ پخش کردند و 8000 هواپیمای عراقی را که که یک دهم ان را هم نداشت ساقط و ان را فتح المبین نامیدند تا در اخر تمام فتوحات دروغ از کار در امد و امام دروغگو جام زهر را سرکشید. این ها انقدر به خودشان و دیگران دروغ گفته اند که از حرف های راست دژم میشوند. کلید دارشان با یک مشت دغل و دروغ امد و وعده ی تورم یک رقمی داد اما بیش از همه اسکناس چاپ کرد و تورمش 50 درصدی شد که این هم شروع کار هست. این ها بگویند که ماست سفید هست من باور نمیکنم چون تمام کارشان بر اساس تقیه و خدعه و نیرنگ و گول زدن ملت و صد تا چاقو بسازند حتی یکی دسته ندارد
  182
  165
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۴
  +Hunter - تهران، ایران
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. درآمد سالیانه ایران از فروش نفت حدود 100 میلیارد دلاره. یعنی به روش خودتان یک 1 است با یازده صفر. بنابراین اگر عدد شما درست باشه ایران درآمد 30000 سال (سی هزار سال) از فروش نفت را روی دست شما گذاشته؟ ;)
  4
  11
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  amirgheryou - تهران، ایران

  ترامپ عزیز حمله کن که جمهوری اسلامی سوراخه. طرفداراشم سوراخن.
  75
  1
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::+Hunter - تهران، ایران::]. سلام عرض شد! میشه لطفا رفرنس بدهی برای عددهایی که میاری
  11
  1
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۴
  +Hunter - تهران، ایران
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. سلام. :) بله حتما. در مورد تعداد صفر‌های میلیارد می‌تونید صفحه "یک میلیارد" را در ویکی‌پدیا ببینید. به عنوان ریفرنس محاسبات هم می‌تونید به کتاب ریاضیات پنجم دبستان مراجعه کنید. ;) :)
  1
  11
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۴
  +Hunter - تهران، ایران
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. اگر هم واقعا اعداد را متوجه نشدید می‌توانید 3 با پانزده صفر جلوش را (که قطعا اسمش تریلیارد نیست چون تریلیارد 21 صفر داره) تقسیم بر 100 میلیارد کنی. جوابش می‌شه 30,000. در ضمن برای محاسبات ریفرنس مطالبه نمی‌کنند. فرمول مطالبه می‌کنند. که اینجا از فرمول پیچیده تقسیم (که یکی از چهار عمل اصلی‌است) استفاده شده است. ;) :)
  2
  7
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::+Hunter - تهران، ایران::]. واقعا شوخیات بی مزه هستند خصوصا که هموطنات دارن سختی میکشن و بحث جدی هست.اگر متوجه نشدی منظورم رفرنس عدد درآمد نفت ایران را میگم
  11
  3
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::+Hunter - تهران، ایران::]. اگر هم بعد از کلی توضیح دادن من در موردش هنوز لق میزنی دیگه هیچ راه حلی برات ندارم
  11
  1
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۴
  +Hunter - تهران، ایران
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. آهان. اون بر اساس تولید 3.5 میلیون بشکه نفت صادراتی در روز و فروش به قیمت هر بشکه 80 دلار است. برای اینکه دوستمون (zarduscht) گله نکنه که تولید و قیمت نفت در سال‌های گذشته بیشتر از الان بوده عدد درآمد نفتی را دست بالا و بر اساس ظرفیت‌ و قیمت‌های سالیان گذشته گرفتم. :) ضمنا قبلا هم به شما گفتم که اینجا شوخی کردن، چیزی به سختی‌های مردم اضافه نمی‌کنه. همانطور که نگاه منفی شما به همه چیز، از سختی‌هاشون کم نمی‌کنه و همانطور که مثبت دادن شما به خودتون و منفی دادناتون به من کمکی به مردم نمی‌کنه. ;) :)
  1
  4
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۴
  +Hunter - تهران، ایران
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. من فکر کردم پیرو صحبت قبلی که داشتیم شما دارید با موضوع مطالبه منبع شوخی می‌کنید. :( :)
  1
  0
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::+Hunter - تهران، ایران::]. به شما می‌‌گویند. مولا لغتی .توی این سایت هم زیاد داریم. زمانی‌ که کم می‌‌اورند. می‌‌گویند برو فارسی یاد بگیر. از زبان کسانی‌ که اسم خود را کلب علی‌ می‌‌گذارند. یکی‌ هم مثل شما گیر می‌‌دهد، به تریلیارد .ترلیون. میلیارد .دعوا دارد. که کدام بیشتر صفر دارد. همین دیروز خودشان اعلام کردند. ۶۰۰ ملیون دلار در سوریه سرمایه گذاری شده. برای دانشگاه جدید. نمردیم و معنی سرمایه گذاری را هم درک کردیم. یک مشت به دور خود جمع.گونی گونی دلار .تا گویند ریش آقا مقدس. کارگر فولاد اهواز ۶ ماه است .حقوق ندارد. حالا ۴ صفر پیشکش ریش مقدس آقا. چه فرق می‌‌کند. میلیارد .میلیون .تریلیارد. یعنی اگر ۳ میلیارد را دزدی کنید. حلال است ولی‌ ۳ تریلیارد حرام؟ این صفر‌ها برای فاطی تنبان نمی‌‌شود. اگر از کاسه لیسی‌ آخوند دفاع می‌‌کنید. باید بیشتر عرضه کنید. خیلی‌ صفر دوست داری. درامد ۱۰۰ میلیارد نیست. ۹۰ میلیارد. است. ضربدر ۴۰ سال می‌‌کند. ۳۶۰۰ میلیارد. از آن ۲۰ درصد خرج ایران. بقیه خرج امپرتوری شعیه علی‌ مافیا. می‌‌دانم درک نمی‌‌کنی‌. پیرو مذهب .اقتصاد مال خر است .می‌ باشید
  14
  4
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::+Hunter - تهران، ایران::]. مملکتو بیسوادایی که نمیخوان یاد بگیرن داغون کردن
  11
  3
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۴
  +Hunter - تهران، ایران
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. آدمی که اشتباهش را بهش می‌گن، داغ می‌کنه و به بی‌احترامی پناه می‌بره، بی‌منطق و ضعیفه. من نه مذهبی هستم، نه طرفدار متعصبین. چه متعصبش شمای فحاش باشید و چه آخوند و کشیش و مغ و چه هم‌مرامتان علی‌مافیا که اسم بردید. ایشان هم مثل شما هر که اشتباهش را گفت دژمن می‌بیند و کاسه‌لیس طرف مقابل. اتفاقا اینکه اعداد غلطی را به خوردتان داده‌اند و بدون فکر کردن به اینکه از کجا آمده، طوطی‌وار تکرار می‌کنید نشانه پیرویتان از فلسفه «اقتصاد مال خر است» می‌باشد. لابد با این همه دانش اعداد که می‌فرمائید: «چه فرق می‌‌کند. میلیارد .میلیون .تریلیارد.» مدعی اقتصاددان بودن هم هستید؟! یا شاید معتقدید که ریاضیات هم مال خر است؟ اگر هم عدد مهم نبود مبنای استدلالتان نمی‌شد. آن هم با توضیح تعداد صفرهایش. من با مخالف بی‌سواد است که مخالفم. ضمنا 20 درصد نود میلیارد فقط خرج دزدی‌های آقایان است(هر چند که درآمد 90 میلیارد هم نیست و درآمد 40 سال گذشته نصف آنچه که نوشتید هم نیست). اطلاعات و تحمل انتقاد نداری به فحش دادنت به حکومت برس. چکار به تحلیل و استدلال و مباحثه داری مغ‌جان؟!
  1
  5
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۴
  +Hunter - تهران، ایران
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. خوب برو یاد بگیر که مملکت داغون نشه. از پیدا کردن جای دانشگاه تهران شروع کن. ;) :)
  3
  5
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۴
  +Hunter - تهران، ایران
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. ضمنا خبر ۶۰۰ ملیون دلاریتان را یکبار دیگر بخوانید که این هم یک سوتی دیگر شماست. فحشتان را بدهید و زنده‌باد، مرده‌بادتان را بگوئید. اعداد و ارقام و تحلیل و بحث را بگذارید برای اهلش.
  3
  5
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::+Hunter - تهران، ایران::]. اگر حرف میزنی روی استدلال باشه و منبع موثق. زیادی هم داغ نکن بهتره همون بیطرفی که هستی بمونی. فقط اگر انسانیت داشته باشی با بلاهایی که داره روی مردم میاد حداقل زبانا نشون میدی که درک میکنی
  12
  2
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  -Texas - تکزاس ، ایالات متحده امریکا
  [::loder - شیراز، ایران::]. عجب....لقب طرفدار‌های خامنه‌ای لوط کار رو به ما نده. دوزاری شمایی. فعلا تریاک مفتی ، پول مفت، سهمیه دانشگاه و و و. بهتون ساخته. بایدم خودتونو جر بدین. در ضمن من گفتم بمب اتم می‌خوره تو تهران نه امیر قری.
  12
  0
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۴
  +Hunter - تهران، ایران
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. چیزی که گفتم که همه‌اش استدلال و محاسبه بود! (البته نه برای کسی که همه استدلالش مرده‌باد و زنده‌باد باشد) ;) :) بی‌طرف هم نیستم، طرفدار کشور عاری از آخوندم (چه آخوند با عمامه و چه آخوند بی‌عمامه) اما حمایت زبانی و از راه دور بماند برای زبان درازها، من خودم یکی از همان مردمم که دارد بلاها را تحمل می‌کند و مثل بقیه بی‌نیازم از حرف‌های مفتِ بی‌فایده و بادهوا. من حمایت عقلی و عملی را ترجیح می‌دهم. :)
  1
  1
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  [::+Hunter - تهران، ایران::]. خدا همه ما را از شر این آخوندا نجات بده و آگاهی و شهامت و راه درست مقابله با این جنایتکارا را به مردم ایران عطا کنه. 🙏🏻
  9
  1
  دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.