چگونه ترامپ کشور آمریکا را مثل یک فروشگاه مواد غذایی اداره می کند

یک تحلیلگر مصری: پیامدهای تصمیم «احمقانه» خروج نیروهای آمریکا از سوریه
 
*منبع: الحوار المتمدن
*نویسنده : مجدى خلیل
*ترجمه و تنظیم از کیهان لندن
 
- آمریکا یک فروشگاه مواد غذایی نیست که دونالد ترامپ بخواهد آن را بر مبنای حساب‌های کوتاه‌مدت و بر اساس درصد سود و زیان آن را اداره کند.
 
خروج نیروهای آمریکایی از سوریه از دیدگاه بسیاری از تحلیلگران عرب «احمقانه‌ترین» تصمیمی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مصمم است آن را عملی کند؛ خبر تصمیم خروج نیروهاى آمریکا در حالى از کاخ سفید اعلام مى‌شود که نزاع منطقه‌ای و بین‌المللی در سوریه هنوز به مرحله پایانی خود نرسیده است.
 
روز پنحشنبه ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸ وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور تصمیم دارد نیروهایش را از سوریه خارج کند.
 
مجدی خلیل نویسنده و تحلیلگر مصری در وبسایت «الحوار المتمدن» روز جمعه در یاداشتی نوشت، تصمیم ترامپ چنانچه عملی شود ۱۴ پیامد وخیم به دنبال خواهد داشت:
 
اول: با این اقدام عرصه سوریه را به لقمه‌ای آسان برای اردوغان و خامنه‎ای و پوتین تبدیل خواهد کرد و حضور آنها به اشغال دائمی سوریه تبدیل خواهد شد.
 
 
دوم : نه تنها اعتبار آمریکا در رهبری جهانی را تضعیف خواهد کرد بلکه این ابرقدرت را برای همیشه زیر سئوال خواهد برد.
 
سوم: حضور آمریکا در خاورمیانه به شدت تضعیف خواهد شد.
 
چهارم: این تصور را در ذهن مردم دنیا به شدت تقویت خواهد کرد که آمریکا به هیچ عنوان متحدی قابل اعتماد نیست چون با این اقدام به کسانی (کردها) پشت کرده که با آمریکا علیه وحشی‌ترین تشکیلات تروریستی تاریخ بشریت (داعش) جنگیده و جانفشانی کرده‌اند.
 
پنج: کردهای کردستان سوریه و ترکیه را در برابر یک جنگ خونین و نسل‌کشی به دست رجب طیب اردوغان قرار خواهد داد.
 
ششم: عقب‌نشینی نیروهای آمریکا برای شخص اردوغان آرزویی را متحقق خواهد کرد که حتی در خواب و رؤیاهای خود هم آن را نمی‌دید؛ ترامپ پس از موافقت فروش پدافند موشکی «پاتریوت» و وعده تسلیم فتح الله گولن به آنکارا همه چیز را در مقابل تنها یک امتیاز یعنی محافظت از بن ‌سلمان، به اردوغان داده است.
 
هفتم: اقدام ترامپ مناطق نفوذ روسیه در خاورمیانه را که در واقع از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۸۹، به شدت تضعیف شده بود بیش از پیش و مشارکت مسکو در رهبری این منطقه را فعالتر خواهد کرد.
 
هشتم: ترامپ با این اقدام کل نظام بین‌المللی در حالت سردرگمی قرار خواهد داد.
 
نهم: با عقب‌نشینی از سوریه زندگی دوباره‌ به داعش داده خواهد شد، به ویژه که این گروه تروریستی در حال حاضر دارای ۱۵ هزار ستیزه‌جو و چند جریان است.
 
دهم: این اقدام نفوذ رژیم جمهوری اسلامی را در عراق بیشتر و بیشتر خواهد کرد.
 
یازده: امنیت اسرائیل را تضعیف خواهد کرد.
 
دوازده: به دو دستگی بیشتر در داخل نهادها و مؤسسات دولت ایالات متحده آمریکا دامن خواهد زد.
 
سیزده: حزب‌الله لبنان این تشکیلات تروریستی را تقویت خواهد کرد.
 
چهاردهم: این اقدام تاثیر بسیار منفی بر صلح و امنیت بین‌المللی خواهد گذاشت.
 
آمریکا یک فروشگاه مواد غذایی نیست که دونالد ترامپ بخواهد آن را بر مبنای حساب‌های کوتاه‌مدت و بر اساس درصد سود و زیان آن را اداره کند. ایالات متحده بزرگترین ابرقدرت جهان است و از این موقعیت بزرگترین مسئولیت را در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی بر عهده دارد.
+18
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  amirgheryou - تهران، ایران

  تفسیرهای آبدوقی
  135
  61
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. منظورت آبدوغ بود .مهندس مجازی ساعت 23 به بعد ؟باسواد ؟
  26
  89
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  loder - شیراز، ایران
  همچین میگه انریکا فروشگاه مواد غذایی نیست انگار ارث ننشو طلب میکنه خخخخخخخ اینها همه از ترسشونه این کارا رو میکنن همش هم از ترس اخوندا خودشون که عددی نیستن اکر انریکا به دادشون برسه واسه همین خودشونو دارن پاره میکنن به احتمال زیاد این کار انریکا تنبیهی برای عرعرستان است چون نتونست مستقیم سلمونو تنبیه کنه با این حرکت از خجالتش در اومد ;)
  4
  10
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان::]. همچین تو سایت جدید هم نیستی و قطعا دیدی گفتم من هیچ تعصب و توجهی به کاربرد انواع ق غ ز ذ ض ظ ه ح ت ط س ص ث ندارم. به من چه چند مدل حروف مشابه ساختن. اونا درست کنن. همه رو یکی کنن. مشکل معانی مختلف دارن اونم به خودشون ربط دارعه و واژه معادل بسازن.
  81
  23
  شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. آره توو سایت جدید نیستم.اما می تونم بفهمم مثلا طرز نوشتن گاوگندچاله دهان یا کوته آستینان دون مایه رو بلد نباشی.اما اینکه سه جمله بنویسی و اصل کلامت دوغ باشه ودوغ رو دوق بنویسی شرم آوره.دقت کن .سوادت میره بالا ودیکته ات هم خوب میشه.مثلا امروز به جای کامنت نویسی ویادآوری خاطرات لواشک با پلاستیکش ونظرات آبدوغی و... خیاری صد بار بنویس .آبدوغ خیار.
  0
  27
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان::]. میدونی فضولها چی میشن. مثل همون لاستیک مالها آخر فیلم میمیرن. ول کن جونم. میخواهیم دو روز دنیا در آسایش و آرامش زندگی کنیم. حالا غصه دوق رو هم بوخوریم؟! آقا من دوس دارم دوق بنویسم. اگه مزش هم با این ق بد میشه ایرادی نداره.
  0
  0
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. تو هرچی وهرجوری دوست داری بنویس .به هیچ کس ربطی نداره.اما خواهشا با این سطح سودات اولا آبرو مهندس ها رو نبر .دوما مانیفیست در نکن.
  0
  0
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان::]. خوبه تو معلم ادبیات نشدی. کم مصیبت نداشتیم. دوم دبیرستان بودم. یکی از مثلا بهترین دبیرهای ادبیات تهران معلم ما بود. نمیدونم چی گفت که من بهش گفتم آقا ادبیاتم آخه درسه. هیچی دیگه رفت به مدیر گفت یا اینو اخراج میکنی یا من دیگه سر کلاس نمیام. با کلی التماس و عذر خواهی منو و مدیر مدرسه اومد سر کلاس و آخر سال خرداد منو 3درس دستور زبان و املا و انشا و روخوانی انداخت. شهریور هم با کلی منت گذاشتن قبولم کرد. پس گیر نده.
  0
  0
  یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. آره ما هم یک آقا بیانی دبیر ادبیاتی داشتیم که دو تا درس به من داد.منم مجانی به تو یادش می دم.اول اینکه کتابی بهم جایزه داد به خاطر بهترین نمره کلاس وبرام اولش نوشت برادر اگر می خواهی اسیر هیچکس نباشی بخوان وتامل کن.....
  0
  0
  دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. .....دوم اینکه آقا بیانی روی تخته نوشت.من الاغی را دیدم که یونجه را می فهمید .زیرش نوشت سهراب سپهری.قرار شد یکی از بچه ها نهاد وگزاره اش رو معلو م کنه.یکی از بچه ها با لحن بی ادبانه درباره سهراب سپهری اظهار نظر کرد.آقا بیانی که مرد ساکت و خجالتی بود چنان برافروخت واز کلاس انداختش بیرون وتا آخر ساعت گوش ها قرمز بود و زیر لب تکرار می کرد تو می دونی سهراب کی بود آخه که اینجوری حرف می زنی .اونجا بود که به ما اینجوری سهراب سپهری رو معرفی کرد.بگذریم.دم معلم ادبیات تو هم گرم.تو نه ادب آموختی نه از استادت ادبیات.دیر نیست.بجنب.کاروان علم وادب داره باسرعت می گذره وازت رد میشه.عقب موندی ها داداش.
  0
  0
  دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان::]. من تمایلات خودم رو دارم و هر چیزی رو خودم دوس داشته باشم می آموزم. نه چیزی که تو میگی یا عام میگه. دلم میخواد این دو روزه دنیا هر جوری عشقمه زندگی کم و اجازه ندم کسی محصورم کنه. ما اینجوری حال میکنیم. اتفاقا تو که ظلم این حکومت رو به بشریت میبینی و باز هم حامیشون هستی باید در افکارت تجدید نظر کنی. ولی ادبیات یاد نگرفتن من فقط شاید خودمو گاهی زیر سوال ببره و باعث اجحاف به کسی نمیشه.
  0
  0
  دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  آن کس که نداند ونداند که نداند.بقیه اش رو بی خیال.خسته شدم از یاسین خوندن.دیگه اینکه من عام نیستم.عام توئی واطرافیانت.من خاص خاصم.هم سواد دارم هم مطالعه.هم سفر رفتم هم آدم زیاد دیدم.
  0
  0
  دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان::]. یاسین رو برای خانوادت بخون. چون اونها بیشتر نیاز دارن. برای خودت نمیدونم کسی خونده یا نه چون همینکه یاسین بلدی یعنی برات زیاد خوندن. برو خدا روزیتو جای دیگه بده.
  0
  0
  ‌سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.