آیا اطلاعی از فواید اومگا ۳ و ویتامین d برای بیماران سرطانی و قلبی دارید؟

درباره فواید اومگا 3 و ویتامین D برای بیماران سرطانی و قلبی اختلاف نظرهای فراوانی وجود دارد و برخی باور دارند که تبلیغات شرکت‌های دارویی، فواید این دو ماده را بیش از اندازه پررنگ کرده‌اند، اما یک مطالعه جدید نشان داد باورها درباره فواید اومگا 3 و ویتامین D برای بیماران سرطانی و قلبی واقعی است.
 
براساس پژوهشی که توسط دکتر جوان مانسون، رئیس بخش ایمنولوژی بیمارستان بریگام ویمن آمریکا انجام شده و نتایج آن در گاهنامه پزشکی نیوانگلند منتشر شد، فواید اومگا 3 و ویتامین D برای بیماران سرطانی و قلبی به شرح ذیل است.
 
ویتامین D مرگ و میرهای ناشی از سرطان را کاهش می‌دهد و اومگا 3 احتمال عفونت‌های قلبی که منجر به مرگ بر اثر سکته می‌شود را می‌کاهد.
 
تجارب آزمایشگاهی نشان داد که مصرف ویتامین D و اومگا 3 تاثیرات قابل توجهی در کاهش خطرات سکته‌های قلبی و مغزی دارد.
 
ویتامین D از تکثیر و انتشار سلول‌هایی که باعث سریع‌تر شدن روند انتشار سرطان می‌شود، جلوگیری می‌کند. افرادی که از کاهش ویتامین D رنج می‌برند، بیشتر در معرض سرطان قرار دارند.
 
علیرغم تاثیرات مثبت ویتامین D در روند مبارزه با سرطان، تا کنون نقش این ویتامین در جلوگیری از ابتلا به سرطان ثابت نشده است.
 
پژوهشگران اعلام کردند نرخ مرگ و میر در کسانی که به مدت 5 سال ویتامین D مصرف کرده‌اند، 25 درصد کمتر از دیگران است.
 
درباره اومگا 3 نیز تا کنون مطالعه‌ای که ثابت کند این ماده مانع بروز سرطان می‌شود وجود ندارد ولی ثابت شده است که اومگا 3 با جلوگیری از عفونی شدن عضلات قلب، تعداد مرگ و میرها در نتیجه سکته قلبی را می‌کاهد. در یک مطالعه میان کسانی که اومگا 3 دریافت کرده و آنها که پلاسیبو (دارونما) خورده‌اند، گروه اول 28 درصد کمتر از گروه دوم به مشکلات قلبی دچار شده‌اند.
 
در مطالعه دیگری تفاوت چشمگیری در زمینه ابتلا به سکته قلبی و یا سکته مغزی میان آنها که نوعی خالص از اومگا 3 به نام «ایکو سابنت ایثیل» دریافت کرده و آنها که هیچ مصرف نکرده‌اند، دیده شد. این مطالعه بر روی 8000 نفر از کسانی که سکته قلبی، مغزی و یا انسداد عروق داشته‌اند انجام شد و نتایج ذیل حاصل شد:
 
خطر مرگ و میر بر اثر مشکلات قلبی 20 درصد کاهش یافت
خطر ابتلا به سکته قلبی 31 درصد کاهش یافت
خطر ابتلا به سکته مغزی در مقایسه با آنها که پلاسیبو خورده‌اند، کاهش یافت.
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.