توقف معامله غول‌های تجارت موادغذایی با ایران

مقامات ایرانی اعلام کردند که شرکت‌های بزرگ فعال در زمینه تجارت مواد غذایی از جمله کارگیل، بونگه و اولام تحت تاثیر اعمال تحریم‌های بانکی آمریکا معامله با این کشور را متوقف کرده‌اند.
 
پیشتر آمریکا اعلام کرده بود که دور تازه تحریم‌های نفتی، تجاری و بانکی علیه ایران شامل معاملات غذا و دارو نخواهد شد ولی شواهد تازه نشان می دهد که به دلیل توقف تبادلات مالی بسیاری از بانک‌های خارجی با طرف‌های ایرانی موجب شده تا انجام معاملات غذا و دارو نیز دشوار شود.
 
در این خصوص یک مقام آگاه اروپایی به رویترز گفت که تقریبا شانسی برای ادامه معاملات گندم، ذرت و شکر و سایر اقلام غذایی با ایران وجود ندارد چرا که بانک‌های کشورهای غربی از انجام تراکنش‌های مالی با بانک‌های ایرانی سرباز می‌زنند.
 
شرکت‌های چندملیتی بونگه و کارگیل از جمله غول‌های تجارت جهانی محصولات کشاورزی از جمله گندم، ذرت و سویا، شکر، روغن پالم و برنج محسوب می‌شوند.
 
در چنین شرایطی مقام‌های ایرانی امیدوارند تا با راه‌اندازی ساز و کار مالی ویژه‌ای که اتحادیه اروپا در تدارک برقراری آن است، مشکل واردات موادغذایی و دارو در ازاء فروش نفت رفع شود.
 
در همین حال، سوئیس نیز اخیرا اعلام کرده که به دنبال ایجاد یک کانال مالی جدید با ایران است که ضمن دارا بودن تایید واشنگتن ارسال دارو، مواد غذایی و تجهیزات پزشکی به ایران را امکان‌پذیر می‌کند.
+29
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.