توقف پروازها از فردوگاه گتویک لندن به دلیل پرواز چند پهپاد ، ارتش به کمک پلیس شتافت

از چهارشنبه شب فرودگاه گتویک به دلیل پرواز چند پهپاد کاملا تعطیل شده است و در آستانه تعطیلات کریسمس هزاران مسافر سرگردان شده‌اند بی بی سی : در حالیکه توقف پروازهای فرودگاه گتویک، در جنوب لندن، به دلیل پرواز چند پهپاد همچنان ادامه دارد، یک سخنگوی ارتش بریتانیا خبر از اعزام نیروهای تخصصی ارتش برای همکاری با پلیس خبر داده است.
 
به دنبال دیده شدن چند پهپاد در اطراف فرودگاه گتویک، کلیه پروازهای ورودی و خروجی در یکی از پر رفت و آمدترین فرودگاه‌های بریتانیا از شب چهارشنبه متوقف شده است.
 
گوین ویلیامسون، وزیر دفاع بریتانیا با تایید خبر دخالت ارتش برای حل این بحران گفت: ارتش طیف وسیعی از نیروهای ویژه دارد و معمولا این نیروها را برای چنین مواردی اعزام نمی‌کنیم. اما امروز ارتش به کمک پلیس رفته است تا بتوانند در زودترین زمان ممکن فرودگاه را باز کنند.
 
مسئولان فرودگاه می‌گویند تا زمانی که وضعیت برای پرواز هواپیماها "کاملا امن نباشد" فرودگاه باز نخواهد شد
 
ترزا می، نخست وزیر بریتانیا گفته است که عوامل این اقدام دستگیر خواهند شد و با مجازات رو به رو خواهند شد.
 
باندهای فرودگاه گتویک همچنان (تا غروب پنجشنبه) بسته بوده و هیچ پرواز ورودی و خروجی از این فرودگاه صورت نگرفته است.
 
کریس گرایلینگ، وزیر حمل و نقل بریتانیا می‌گوید که هر بار که فرودگاه قصد باز کردن باند پرواز را داشته، سرو کله پهپادها پیدا شده است.
 
به گفته مسئولان فرودگاه گتویک، قرار بوده است ۱۱۰ هزار مسافر با ۷۶۰ پرواز روز پنجشنبه از طریق این فرودگاه سفر کنند.
 
پلیس همچنان در جستجویی فرد یا افراد مسئول پرواز این پهپادهاست. یک پهپاد دیگر هم قبل از ساعت ۷ صبح امروز در حال پرواز در اطراف فرودگاه مشاهده شده است.
 
سخنگوی پلیس استان ساسکس، که این فرودگاه در آن قرار دارد، می‌گوید که "شواهدی در دست نیست که نشان دهد این یک حادثه تروریستی است." اما به نظر میرسد، پهپادها "عمدا قصد ایجاد اخلال" دارند.
 
به گفته مسئولان پلیس، ماموران به دلیل نگرانی از خطر گلوله‌های سرگردان، از شلیک به سوی این پهپادها خودداری کرده‌اند.
 
از مسافران خواسته شده است پیش از رفتن به فرودگاه وضعیت پرواز خود را چک کنند. شرکت هواپیمایی ایزی جت از مسافرانش خواسته به دلیل لغو پروازها به فرودگاه گتویک نروند.
 
دکتر آلن مک کنیا، از دانشگاه کنت میگوید که پهپادهای دیده شده از نوع "اندازه صنعتی" هستند و از نوعی نیست که هر کسی بتواند از فروشگاه‌ها خریداری کند.
 
مدیریت ترافیک هوایی اروپا اعلام کرده است که باند فرودگاه فعلا بسته خواهد ماند.
به دنبال بسته شدن باند فرودگاه گتویک پروازها به فرودگاههای دیگر و حتی به فرودگاه پاریس و آمستردام منتقل شده است.جزئیات حادثه
ساعت ۹ شب چهارشنبه ۱۹ دسامبر دو پهپاد که اطراف باند فرودگاه پرواز می‌کردند مشاهده و تصمیم به توقف پروازها منجر شد.
 
به گفته مسئولان، با اطمینان از اینکه خطری پرواز از این فرودگاه را تهدید نمی‌کند، باند پرواز ساعت ۳ و یک دقیقه نیمه شب فعالیت خود را از سر گرفت اما پس از ۴۵ دقیقه، مسئولان با مشاهده دوباره پرواز پهپادها، فرودگاه را بار دیگر بستند.
 
پروازهای ورودی به گتویک به فرودگاههای دیگر لندن، مانند هیترو و لوتن، و حتی فرودگاه شهرهای منچستر و بیرمنگام منتقل شده است و چند هواپیمای عازم گتویک نیز در فرودگاه‌های پاریس و آمستردام فرود آمده است. حدود ده هزار مسافر هم شب گذشته را در فرودگاه گتویک گذراندند.
 
گفته شده است که پهپادها در نزدیکی محل بلند شدن هواپیماها دیده شدند .
 
بر اساس قوانین بریتانیا، پرواز پهپادها در یک کیلومتری فرودگاه‌ها و باند آن ممنوع است . بسیاری از مسافران که شب گذشته را در فرودگاه گتویک گذراندند مجبور شدند روی زمین بخوابند یک مسافر به نام کریستوفر لیستر در توییر عکسی از مسافرانی را منتشر کرده که روی صندلی‌های هواپیما به خواب رفته‌اند. او نوشته است: "قرار بود ساعت ۹ و ۴۵ دقیقه شب، پرواز ما از کی‌یف (پایتخت اوکراین) در گتویک به زمین بنشیند. هواپیمای ما در فرودگاه بیرمنگام فرود آمد. الان ساعت ۴ صبح است و ما هنوز داخل هواپیما هستیم. نه غذایی و نه خبر تازه‌ای. اجازه پیاده شدن از هواپیما را نداریم. خیلی‌ها روی صندلی ها و کف هواپیما خوابیده‌اند." یک مسافر که از یونان به لندن آمده بود به بی‌بی‌سی گفته است که شب گذشته تعداد زیادی کودک خردسال در فرودگاه بودند که بسیاری از آنها روی زمین خوابیده بودند.
 
مسئولان فرودگاه گتویک با عذرخواهی از مسافران گفته‌اند که شرکت‌های مسافرتی برای ارائه امکانات اقامتی به مسافران در فرودگاه مانده و یافتن راه‌های دیگری برای سفر آنها تلاش می‌کنند.
بر اساس قوانین بریتانیا:
    به پرواز درآوردن پهپاد در فاصله یک کیلومتری فرودگاه‌ها و باند پرواز آنها ممنوع است.
    پرواز بالاتر از ارتفاع ۱۲۰ متر، به دلیل خطر برخورد با هواپیماهای مسافربری ممنوع است.
    به خطر انداختن امنیت هواپیما جرم کیفری است و برای آن مجازاتی تا پنج سال زندان پیش‌بینی شده است.
+6
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۶
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  دو تا پهپاد، فرودگاه به اون بزرگى بسته میشه، پلیس، ارتش، شهردار میان کمک و تا مطمئن نشن که خطر! برطرف شده فرودگاه رو باز نمیکنن، حالا تو ایران، هواپیما ى سى چهل ساله و دست دوم رو از رو جک پایین میارن! بدون ترمز ایمنى، پر مسافرش میکنن و توکل بر خدا، میفرستنش رو هوا و سقوط که کرد، میگن تقصیر خودتون بود میخواستین سوار نشین!!
  1
  6
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۰۴:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.