انتقاد جنتی از کم‌سوادی و ناآشنایی نمایندگان «با ابتدایی‌ترین مسائل»

دبیر شورای نگهبان روز پنج‌شنبه ضمن انتقاد از این که بعضی نامزدهای نمایندگی مجلس در ایران «حتی یک‌ بار هم قانون اساسی را نخوانده‌اند»، پیشنهاد برگزاری دوره‌ آموزشی برای آنها قبل از شروع کار نمایندگی را مطرح کرد.
 
در واکنش به این توصیه، بسیاری به‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی خود او و نهاد زیر نظرش را مسئول این امر معرفی کرده‌اند.
احمد جنتی در مراسم هفته پژوهش گفت: «متاسفانه برخی [نمایندگان] به ابتدایی‌ترین مسائل مربوط به مجلس آشنایی ندارند و چه بسا برخی اصلاً یک بار متن قانون اساسی را نخوانده باشند.»
 
وی که در غیاب و بیماری محمود هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت، ریاست جلسات این نهاد را هم عهده‌دار شده، همزمان رئیس مجلس خبرگان رهبری هم هست.
 
اظهارات او در انتقاد از سطح پایین علمی و سیاسی برخی نمایندگان مجلس و بی‌تجربگی آنها در حالی مطرح شده که شورای نگهبان خود در سال‌های گذشته با رد صلاحیت بسیاری از چهره‌های سیاسی باتجربه کشور، مانع ورود این افراد به مجلس شده است.
 
از همین رو جناح‌های سیاسی در ایران افراد گمنامی را در فهرست‌ انتخاباتی خود به مردم معرفی می‌کنند،‌افرادی که گاه مواضع‌شان پس از کسب رای، متفاوت از وعده‌های انتخاباتی است یا رفتارهایی غیرمنتظره از خود نشان می‌دهند.
 
احمد جنتی روز پنج‌شنبه، ۲۹ آذرماه، بدون اشاره به نقش شورای نگهبان در ایجاد این وضع، این سوال را مطرح کرد: «آیا این نماینده که درباره مسائل پیچیده اقتصادی که می‌خواهد رأی بدهد، اطلاعات دارد؟ درباره مشکلات جامعه از جمله گرانی‌ها و تورم که مجلس می‌تواند برای حل آن سهم و نقش داشته باشد، آگاهی دارد؟»
 
وی با تأکید بر ضرورت آگاهی نامزد‌های نمایندگی مجلس به قانون اساسی و مسائل مختلف مجلس و وظایف خود و آشنایی با کمیسیون‌های مختلف پیشنهاد کرد که آنها «قبل از ورود به مجلس دوره‌های آموزشی را بگذرانند».
 
به گزارش تسنیم، وی درباره کم‌سوادی برخی نمایندگان مجلس گفت: «فردی را در مجلس دیدم که فکر می‌کرد شخصیت حقوقی یعنی شخصیت حقوق‌بگیر.»
 
او همچنین از مجلس خواست درباره پیشنهاد وی اعلام نظر کند و با اشاره به بررسی بودجه سال ۹۸ در مجلس در آینده نزدیک، گفت: «نمایندگان چقدر به مسائل بودجه که رگ حیاتی مملکت است آشنایی دارند، یعنی کجا و چقدر باید هزینه شود و نظارت کند تا دولت بودجه را در جای مناسب هزینه و از مصارف غیر ضروری جلوگیری نماید.»
 
دبیر شورای نگهبان در ادامه با انتقاد از بعضی رفتارهای نمایندگان نیز گفت: «باید نمایندگان در این زمینه نیز در دوره‌های اخلاقی شرکت کنند تا با وظیفه شرعی و قانونی خود آشنا شوند.»
این اظهارات جنتی با انتقادهای زیادی مواجه شده و بسیاری از کاربران توییتر نوشته‌اند مسبب ورود نمایندگان بی‌سواد به مجلس شورای اسلامی، شخص احمد جنتی و نظارت استصوابی شورای نگهبان است.
 
اما اظهارات احمد جنتی همزمان با فحاشی محمدباسط درازهی، نماینده سراوان، مطرح می‌شود.
 
پس از انتشار فیلم جنجالی برخورد این نماینده، موضوع سرقت علمی وی نیز که عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس است مطرح شده است.
در روزهای اخیر فیلم دیگری از محمد حسن‌نژاد، نماینده جلفا و مرند در مجلس منتشر شد که هنگام خروج از نماز جمعه این شهر به زبان آذری به شهروندی که از وی «کار می‌خواهد» می‌گوید «بیجا می‌کنی از من کار می‌خواهی، شرت را کم کن.»
 
وی به این شهروند می‌گوید «غلط می‌کنی» و «وقتی به آدم احترام می‌گذاری، شورش را درمی‌آورند.»
+33
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  دایناسور جان فسیل متحرک لطفآ خودت فقط یک بار اف ای تی اف را بگو درست تلفظ کن جان آن همسرت ;) :) :) :)
  119
  92
  ‌پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۱
  ۳۹
  sama128 - شیراز، ایران

  ;) ;) ;) ;) اینو که تایید کردی مثل خودت بی سواد هستند آخرش هم اضافه کن که من گاگووووول این پشگل ها را تایید کردم تا بیان طویله نظام اسطبل مجلس شورای غیر اسلامی
  42
  69
  ‌پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۶
  ۵۱
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا
  اخه شماها سواد قرآنی دارید نه سواد دانشگاهی پشگل گوسفند ...😂😎
  44
  56
  ‌پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۲
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  نه اینکه ماشالله خود جنتی خیلی با سواد است برای همین است کم سوادان را می شناسد !
  44
  55
  ‌پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۸
  ۵۰
  آزاذه - تهران، ایران
  ببین چقدر بیسوادتر از جنتی هم هستند که صدای این دایناسور هم درآمده
  15
  26
  ‌پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۸
  ۵۵
  ادوینو - گوالف، کانادا
  حرف از کم سوادی میزنه این آقایه باسوادببینید یک کلام میفهمیداین جانور..... چی میگه توی این لینک
  0
  3
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۰۵:۳۷
  ۶۲
  samak - پاریس، فرانسه
  دیگ به دیگ میگه روت سیاه
  0
  3
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۱۱
  ۱۰۴
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  از کى تا حالا سواد ملاک انتخاب شده؟ فکر میکردم جاى مهر رو پیشونى بیشتر زمینه ساز تعیین صلاحیت بوده و هست. نماینده ها هم که مجلس براشون شده پله هاى موفقیت هاى اقتصادى و قانون معنى نمیده براشون، اگه میداد که نماینده سراوان هتاکى نمیکرد، یا اون یکى تو پمپ بنزین اسلحه نمیکشید برا مردم!! مجلس یه مغازه بزرگى که نماینده ها توش جنس خرید و فروش میکنن هست که بعضى وقتها هم یه دکمه از پیش مشخص شده رو فشار میدن و رأى که چه عرض کنم، اجراى دستور میکنن!!
  0
  18
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۵
  ۵۱
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  حاج آقا اینکه چیزی نیست ما آیت الله یی را میشناسیم که بلد نیست بگه دمنشناشنشانه حتی ای اف ای تی را بلد نبود تکرار کنه وحتی او پسر خود را اعدام کرد تا به نظام آسیبی نرسد وبدتر اینکه در 90 سالگی زن جوان گرفت تا شبها پوشکش را عوض کنه بله حاج آقا ما حتی امام را دیدیم که پسر امام قبلی را خودکشی کرد تا به امامتش آسیبی نرسد چه چیزهایی دیدیم به مدد حکومت مقدس شما
  0
  3
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.