اشپیگل خبرنگار معروف خود را به خاطر گزارش‌های دروغ اخراج کرد

کلاس رلوتیوس، خبرنگار اخراج شده اشپیگل یکی از خبرنگاران مطرح اشپیگل که جوایز متعددی نیز برده است، از این رسانه اخراج شد. کلاس رلوتیوس سال‌ها گزارش‌هایی داده بود که یا ساختگی‌ بوده‌اند یا او برای جذب خواننده در آنها دستکاری آشکار کرده بود.

عصر چهارشنبه ۲۹ آذر (۲۰ دسامبر) اشپیگل آنلاین خبر داد که یکی از روزنامه‌نگاران پرسابقه خود را اخراج کرده است. کلاس رلوتیوس ۳۳ ساله که همین چند هفته پیش جایزه خبرنگاری سال ۲۰۱۸ آلمان را برد، اعتراف کرده که در موارد متعدد داستان‌های نادرستی را در گزار‌ش‌های خود منعکس کرده است.
 
او سال‌ها برای اشپیگل گزارش‌ها و مقالات متعددی نوشته، تا به حال چهار جایزه مهم خبرنگاری برده و حالا برای همیشه باید عرصه خبرنگاری را ترک کند. اشپیگل در این باره نوشته است این خبرنگار که ابتدا به شکل آزاد و بعدها به عنوان یکی از خبرنگاران رسمی این رسانه کار می‌کرده، بسیاری از گزارش‌هایش یا ساختگی بوده یا داستان گزارش را به شدت دستکاری کرده است.
 
کلاس رلوتیوس برای چند رسانه‌ دیگر آلمان نیز در گذشته گزارش‌هایی نوشته بود. این رسانه‌ها نیز گفته‌اند که با مواردی مشابه برخورد کرده‌اند. مجله هفتگی اشپیگل از سال ۲۰۱۱ تاکنون بیش از ۶۰ گزارش از کلاس رلوتیوس منتشر کرده است. آنچه این خبرنگار را لو داد، گزارشی بود که او از "شکارچیان مرز" در اشپیگل چاپ کرد. این گزارش درباره گروهی از شهروندان آمریکایی است که با اسلحه در مرز مکزیک به شکار پناهجویانی می‌روند که می‌خواهند وارد خاک آمریکا شوند.
 
پس از انتشار گزارش "شکارچیان مرز" یکی از اعضای مطبوعاتی این گروه به اشپیگل ایمیل زده است که "خبرنگار شما چگونه توانسته گزارشی درباره گروه ما درست کند، بدون این که برای یک مصاحبه سراغ آنها برود."
 
"نمی‌خواستم شکست بخورم"
 
کلاس رلوتیوس درباره علت گزارش‌های ساختگی‌اش به اشپیگل گفته است که هرچه شهرت‌اش بیشتر شده، ترس او از شکست هم شدیدتر شده است. یکی از اعضای هیات تحریریه اشپیگل گفته است که او "بیمار است و نیاز به کمک دارد."
 
اما سوال اصلی برای اشپیگل این است که او چگونه توانسته سال‌ها گزارش‌های نادرست منتشر کند واین موضوع برملا نشده است. اشپیگل گفته است که باید یک بررسی جدی در روند کار، وظایف گزارشگران و چارچوب‌های گزارش‌دهی در این رسانه انجام شود. هم‌چنین باید یک کمیسیون از کارشناسان داخل و خارج از این رسانه تشکیل شود که بتواند اخبار جعلی یا دستکاری شده را تشخیص دهد و پیگیری کند. نتیجه کار این کمیسیون باید انتشار علنی یابد.
 
دیرک کوربیووایت، عضو هیات تحریریه اشپیگل گفته است که مورد کلاس رلوتیوس ابعاد سیاسی مهمی دارد. بخصوص با توجه به پدیده‌ای به نام "اخبار جعلی" که در دو سال اخیر به شدت موضوع مطرح در رسانه‌هاست. او تاکید کرده که این خبر ضربه‌ای شدید برای اعتبار رسانه‌‌های جدی است.
 
مورد مشابه کلاس رلوتیوس قبلا هم وجود داشته است. تام کومر یک خبرنگار آزاد در سال ۲۰۰۰ مصاحبه‌های ساختگی یا دستکاری شده با ستاره‌های هالیوود مانند براد پیت یا جانی دپ منتشر کرده بود.
 
اشپیگل یکی از معتبرترین رسانه‌های خبری آلمان است که از سال ۱۹۴۷ منتشر می‌شود. این رسانه‌ در افشای رسوایی‌های بسیاری از سیاستمداران آلمان و جهان به مرجعی مهم تبدیل شده است. سایت "اشپیگل آنلاین" از بالاترین میزان مخاطب در میان سایر رسانه‌ها در این کشور برخوردار است. "اشپیگل آنلاین" متعلق به اشپیگل است اما تحریریه‌ و ساختار آن از این رسانه مستقل است.
+25
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۷
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  با این تفاصیل، خبرگزارى ج ا رو باید به توپ بست! تنها خبرگزارى تو دنیا که خبرنگار هاش، بجرم انتشار واقعیت اخراج و زندانى میشن!!
  0
  2
  جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.