"هزینه نظامی ایران در سال جاری از اسرائیل و کانادا پیشی گرفت"

طبق تازه‌ترین گزارش شرکت مشاوره‌ای IHS مارکیت، در سال ۲۰۱۸ بودجه نظامی کشورهای دنیا افزایشی بی‌سابقه داشته است. بودجه نظامی ناتو به‌شدت بالا رفته و مخارج نظامی ایران نیز از اسرائیل و کانادا پیشی گرفته است.
 
طبق گزارش شرکت خدمات مشاوره‌ای "آی‌اچ‌اس مارکیت"، بودجه نظامی کشورهای سراسر دنیا در سال ۲۰۱۸ به نحو بی‌سابقه‌ای نسبت به ۱۰ سال گذشته بالا رفته است.
 
بر اساس این گزارش که خبرگزاری فرانسه آن را منتشر کرده است، بودجه نظامی کشورهای جهان در سال جاری با افزایشی ۹/ ۴ درصدی به یک تریلیون و ۷۸۰ میلیارد دلار رسیده است. بالاترین افزایش بودجه که شامل ۸/ ۵ درصد می‌شود را می‌توان در سازمان دفاعی ناتو دید که بیش از همه مدیون افزایش هزینه‌های نظامی آمریکاست.
 
بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۱۸ هزینه‌های دفاعی کشورهای عضو ناتو بالغ بر ۹۸۹ میلیارد دلار بود. این هزینه‌ها در سال ۲۰۱۹ از هزار میلیارد (یک تریلیون) دلار نیز بیش‌تر خواهد شد.
 
فنلا مک‌گرتی ‌از شرکت "آی‌اچ‌اس مارکیت" می‌گوید: «اعضای ناتو بعد از گذراندن یک مرحله سخت مالی با توجه به بحران‌های رو به فزونی، شروع به افزایش بودجه دفاعی خود کردند.»
 
در جدول افزایش بودجه‌های نظامی دنیا در سال ۲۰۱۸ اولین رتبه با ۷۰۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار متعلق به ایالات متحده آمریکاست. بعد از آن چین با ۲۰۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار قرار می‌گیرد. آلمان نیز در رده ۹ قرار دارد و بودجه نظامی آن بالغ بر ۴۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار می‌شود.
 
بنا بر این گزارش، به‌ویژه هزینه‌های دفاعی عربستان سعودی افزایش چشمگیری یافته است. این کشور با بودجه‌ای ۵۶ میلیارد دلاری در رده پنجم این جدول قرار گرفته است.
جایگاه ایران
طبق گزارش شرکت خدمات مشاوره‌ای "آی‌اچ‌اس مارکیت"، ایران از نظر هزینه‌های نظامی خود از اسرائیل و کانادا پیشی گرفته و با ۱۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار در رده پانزدهم جدول یادشده قرار گرفته است.  محمدجواد ظریف روز ۲۳ آذر در چهارمین کنگره سراسری حزب ندای ایرانیان کل بودجه دفاعی ایران را کمتر از ۱۶ میلیارد دلار اعلام کرد. 
 
همچنین پیش‌بینی شده که در درازمدت هزینه‌های نظامی در آسیا و خاورمیانه افزایش خواهد یافت.
 
بودجه نظامی در کشورهای غرب اروپا در سال ۲۰۱۸ برای سومین بار متوالی روند صعودی طی کرده است. پیش‌بینی می‌شود که این روند بالارونده در سال ۲۰۱۹ نیز ادامه خواهد یافت. بر اساس این چشم‌انداز، بودجه دفاعی دولت آلمان نیز در سال آتی ۱۱درصد بالا خواهد رفت.
+22
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  بودجه نظامی آمریکا با توجه به تجهیزاتی که داره و از طرفی نظامی های این کشور همه حداقل ماهی 5هزار دلار به بالا حقوق و مزایا میگیرند. در آمریکا مثل ایران یا اسراییل یا حتی روسیه و چین سرباز تقریبا مفتی نداریم که فقط چندرقاز هزینه به اضافه خورد و خوراکش رو بدهند . در آمریکا هر سرباز معمولی حداقل ماهی 2500دلار حقوق به اضافه هزینه بیمه و هزینه خونه میگیره که اونم دست کم چیزی حدود 2هزار تا 2500دلار میشه پس برای یک سرباز معمولی نیروی زمینی حدود 5هزار دلار میپردازه و برای نیروی دریایی و هوایی بسیار بیشتر هستش و تازه اگر همین سرباز در ماموریت اطراف دنیا باشه حقوقش تاحداقل 50 درصد بالاتر خواهد بود.پس اینکه میگن آمریکا هزینه نظامیش بالاست بیشتر برای پرداختهای حرفه ای و خوب هستش وگرنه هزینه های خرید تسلیحات و تحقیقات و آزمایشات نظامیش در حد روسیه و چین اگر نباشه کمتر هم هستش. به نظر من مبلغ پول بودجه نظامی کشورها ملاک قدرت یا ملاک نظامیگری بیشتر نیست و با حداقل مبلغی که به یک سرباز معمولی در امریکا میدن میشه شاید 20 سرباز چینی یا روسی گرفت ...
  32
  26
  ‌چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا
  این اخوندهایه شپشو از کجا می‌خوان این پول رو در زمانیکه در بد ترین زمان ممکنه Sanction قرار گرفتن بیارن ، با ریال ایران که از پشگل گوسفند بی ارزش تره !!؟ ، یه راه داره خواهران بسیجی رو بفرستن دوبی برایه کار گروهی ‌و‌ بهتر شناختن اسلام..قبول باشه😉. برادران بسیجی در عربستان با سرپرستی اقایه طوسی .. اخه نون و ماست خورایه بدبخت شما رو چه به ۱۷ میلیارد بودجه ، شما تیرکمون ولرم هم نمیتونین بخرین چه برسه به سلاح گرم ....😳😳🍷😎😂
  35
  21
  ‌چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۵
  غریبه - تهران، ایران
  [::Say good bye to religion - ونکوور، کانادا::]. کلا نظر فکر شده و باارزش از شما نمی شه دید!!! انگار مجبوری که همه جا فقط یک مشت حرفهای بیربط و تهوع آور که نشانه بیماری جنسی گوینده‌ش هست را دائم تکرار کنی. جالبه کسانی که حتی توی یک نظردادن موندن، از عالم و آدم هم ایراد می گیرند!!!! اگر قرار باشه آخوندا را با شماها جایگزین کنیم که واااای به حال فردامون که باید چراغ برداریم و دنبال همین ملاها بگردیم.
  3
  18
  ‌چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا
  [:: غریبه - تهران، ایران::]. ممنون از نظرت ،‌فرق من تو در این که من یارم در بر . و تو چشم انتظارت در سر ، کسی که ونکوور ۲۸ سال زندگی کنه بیماری جنسی نداره . اما کسی که تویه زیر زمین با عکس پوستر زندست (به دو رو ورت نگاه کن 😂😂) هزار فکر در سر داره. تقصیر نداری ما هم داریم به هر طریقی که شده از دین و اخوند ، اسلام میگیم حتی تکراری که شاید چند تا جوون بیدار شن و راه درست انتخواب کنن .. اینطور که معلومه باب دلت نیست ، تهمت نمیزنم ولی شاید از نون خورایه رژیم باشی در دو حالت امیدوارم موفق و خوشحال باشی. پایان درد نزدیک است 😎😂
  4
  3
  ‌پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۰۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  اگه اینهمه پول درست خرج میشد یه چیزى! نصف بیشتر این پول تو جیب واسطه ها و دلال هاى تسحیلات نظامى ریخته شده بقیه اش هم خرج قاهر ٣١٣ و موشک هاى کم دقت و بى مصرف شده!
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۹۵
  غریبه - تهران، ایران
  [«کسی که ونکوور ۲۸ سال زندگی کنه بیماری جنسی نداره»]. چقدر روانشناسا را با این استدلال منطقی شرمنده کردی. به محل زندگی نیست. از صحبت مشخصه. [«ما هم داریم به هر طریقی که شده از دین و اخوند ، اسلام میگیم حتی تکراری که شاید چند تا جوون بیدار شن»] واقعا با نظرات سنجیده و عمیق مبتنی بر اطلاعات و تحقیقات شما جوونا به فکر می‌روند و بیدار می‌شوند. شاید دلیل اینکه تا حالا بیدار نشدند عمیق و مستدل بودن مطالب شماست. شما خودت خوابی. پاشو عمو جون. با اون خزعبلات جوون متنفر می‌شه از هرچی مخالف و مخالفت با رژیمه. [«شاید از نون خورایه رژیم باشی»] خدائیش نظرات شما یک نفر در این سایت لرزه بر اندام رژیم می‌اندازه برای همین یک نفر را مخصوص شما گذاشتند که باهاتون دژمنی کنه و مانع از این بشه که همه را یک نفری بیدار کنی. ضمنا من از دوران عکس نگاه کردن و پوستر چسبوندنم گذشته، اینا خاطرات شماست. خدا همه مریض‌ها را شفا بده.
  2
  2
  ‌پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا
  [:: غریبه - تهران، ایران::]. درمان تو در حوزه علمیه قم است وبس ...، حیف کلام
  2
  1
  ‌پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.