جنجال تصویر اسکی باز زن برهنه بر روی پوستر تبلیغاتی مسابقات جهانی اسکی

پیست سمرینگ میزبان دو مسابقه جام جهانی اسکی است و پوستری که برای این مسابقات سفارش داد جنجالی شده پوستر تبلیغاتی مسابقات اسکی قهرمانی زنان جهان به دلیل استفاده از تصویر یک زن برهنه با انتقادات گسترده‌ای روبرو شد. در این پوستر تصویر نقاشی‌شده زنی در حال پرش با اسکی از روی کله‌های چند حیوان دیده می‌شود، در حالی که یک "ماه چشم‌دار" به میان پاهای او چشم دوخته است.
 
پیست اسکی سمرینگ اتریش که قرار است دو روز میزبان مسابقات قهرمانی جهان باشد، برای تبلیغ مسابقات از این پوستر استفاده کرده است. پوستری که با انتقادات گسترده در شبکه‌های اجتماعی روبرو شد.
 
پوستر را کریستین لودویگ آترسی طراحی کرده است، هنرمندی که سال‌های قبل هم نقاشی‌های مشابهی برای مسابقات کشیده بود ولی این بار با انتقادات گسترده‌ای روبرو شد.
 
این اتفاق یک سال بعد از پخش خبرهایی در مورد چند دهه آزار جنسی و حتی تجاوز به اسکی‌بازهای زن اتریشی رخ داد. طبق این اتهامات که در رسانه‌های اتریشی و آلمانی منتشر شد، دست‌کم یک مربی معروف در این قضیه شرکت داشته است.
 
نیکلا وردنینگ، اسکی‌باز المپیکی پیشین اتریش که افشای تجاوز به او در سن ۱۶ سالگی موجب شروع تحقیقات شد، پوستر سمرینگ را "سکسیستی" (جنسیت‌زده) خواند.
این تصویر روی پوسترها، بنرها و کاتالوگ‌های مسابقات به چشم می‌خورد او در توییتر نوشت که گرچه سمرینگ سال‌هاست که پوسترهایش را به آترسی سفارش می‌داده اما تصویر اسکی‌بازی که اسکی‌هایش روی هم رفته و نقش بر زمین شده مناسب مسابقات قهرمانی جهان نیست.
 
او گفت: "سرانجام، یک موضوع کاملا ناخواسته سکسیستی، که افتادن یک اسکی‌باز تازه‌کار را هم نشان می‌دهد، مورد بحث در جامعه قرار گرفته است. زنی افتاده روی زمین که لخت روی برف دراز کشیده، مناسب آگهی مسابقات قهرمانی جهان نیست، حتی اگر نقاش آن تفسیری متفاوت نسبت به آن داشته باشد."
 
کورینا میلبورن، خبرنگار هم با تمسخر در مورد این پوستر توییت کرد: "عجب اسکی‌بازهای حرفه‌ای: فوق‌العاده شجاع، متمرکز، تمرین کرده، مبارزه‌طلب و به دنبال پیروزی." او با انتشار تصویر این نقاشی همچنین نوشت: "این تصویر یک اسکی‌باز در پوستر رسمی مسابقات است که توسط استانی در اتریش سفارش داده شده."
پیست سمرینگ میزبان مسابقات مارپیچ و مارپیچ بزرگ زنان است که ۲۸ و ۲۹ دسامبر برگزار می‌شود اما افراد دیگری هم با نگاهی به سابقه آترسی، از طراحی این پوستر دفاع کردند. از جمله با اشاره به اثری که این هنرمند در سال ۱۹۹۹ کشید و در آن یک مرد برهنه به چشم می‌خورد. پوستری که توسط یوهانا میکل لیتنر، یکی از مقام‌های محلی اتریش رونمایی شد.
 
فدراسیون اسکی اتریش به خبرگزاری آلمانی "دی‌پی‌ای" گفت که به رغم جنجال‌های به وجود آمده این پوستر را جمع‌آوری نخواهد کرد، مگر این که هنرمندی که آن را کشیده است، با چنین کاری موافق باشد.
 
پیست اسکی سمرینگ هم با انتشار اعلامیه‌ای در روزنامه استاندارد اتریش گفت که اگر این پوستر موجب رنجیدگی کسی شده متاسف است و آن‌ها قصد نداشته‌اند که احساسات کسی را جریحه‌دار کنند.
 
این روزنامه همچنین نظر آترسی، خالق اثر را در دفاع از این پوست منتشر کرد که گفته بود: "یک کار هنری برای جامعه که در آن قدرت، استقلال و اعتماد به نفس یک زن به شکل مثبتی تصویر شده است."
 
جام جهانی اسکی ترکیبی از مسابقات مختلف است که در طول فصل و در مکان‌های متفاوت برگزار می‌شود. پیست سمرینگ میزبان مسابقات مارپیچ و مارپیچ بزرگ زنان است که ۲۸ و ۲۹ دسامبر برگزار می‌شود.
+11
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  shayan2 - تهران، ایران
  چه مسخره زنان برهنه دوست دارند
  1
  3
  ‌پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.