عکس العمل واشنگتن به بی‌احترامی سفیر ایران نسبت به مردم و کشور عراق

العربیه - وزارت امور خارجه آمریکا در یکی از حساب‌های کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر به زبان عربی، اقدام ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق در خروج از مراسم هنگام ادای احترام به «شهدای عراق» را، بی احترامی به مردم و کشور میزبان توصیف کرد.
 
در این توئیت که از سوی حساب کاربری «فریق التواصل» (تیم تماس) مرتبط با وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شده، آمده است: «این‌گونه رفتار را نمی‌توان کمتر از بی احترامی به مردم و کشور میزبان ارزیابی کرد، چنانچه آن را نقض عرف‌های دیپلماتیک ندانست. اما نظام ایران چه زمانی عرف‌های دیپلماتیک را به رسیمت شناخت؟»
پیش از این مثال الآلوسی رئیس حزب امت عراق، از رئیس‌جمهوری، نخست‌وزیر و رئیس پارلمان این کشور خواسته بود تا ایرج مسجدی سفیر ایران در بغداد را به دلیل خروج از سالن مراسم هنگام ادای احترام به کشته شدگان نیروهای امنیتی عراقی در نبرد علیه داعش، اخراج کنند.
 
به گزارش رسانه‌های عراقی، الآلوسی در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری، نخست‌وزیر و پارلمان عراق، نوشت «سفیر ایران که از فرماندهان شناخته شده سپاه پاسداران است، با عدم احترام به شهدای عراق، دست به اقدامی غیراخلاقی و غیردیپلماتیک زد». او رفتار سفیر ایران را «بی احترامی به عراق و مردمش» توصیف کرد.
 
ایرج مسجدی به طور ناگهانی از برنامه‌ای که به مناسبت اعلام پیروزی عراق علیه داعش برگزار شده بود، خارج شد. این برنامه‌ را «ائتلاف البناء» (سازندگی) در پارلمان عراق برگزار کرده بود. این ائتلاف از سه ائتلاف دیگر یعنی «الفتح» متشکیل از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراقی مورد حمایت ایران موسوم به حشد الشعبی، «دولت قانون» به رهبری نوری المالکی نخست‌وزیر اسبق عراق و بخشی از «محور ملی» برگزار شده بود.
 
در بخشی از ویدیوی منتشر شده از این برنامه که در آن برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق و هادی العامری رئیس ائتلاف «الفتح» هم حضور یافته بودند، سفیر ایران دیده می‌شود که بلافاصله پس از دعوت حاضران به ایستادن برای ادای احترام به «شهدای» عراق، از سالن خارج می‌شود.
 
برخی از سیاستمداران عراقی ناخرسندی خود را از این اقدام سفیر ایران ابراز کردند و آن را بی احترامی به کسانی توصیف کردند که در راه مبارزه علیه داعش، جان خود را از دست دادند.
 
عراق ۱۰ دسامبر ۲۰۱۷، پیروزی نظامی علیه داعش را در نبردی که از حمایت ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا برخوردار بود، اعلام کرد.
+19
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  کارهای مسخره. حتما توجیه درستی آورده وگرنه اصلا شرکت نمیکرد در این مراسم ولی به نظرم باید این آدم خیلی سریع یک بهانه مناست مثل مریضی یا رفع حاجت یا چیزی که بشه توجیه کنه بیاره وگرنه این تبلیغات خیلی بد تموم میشه
  23
  35
  ‌چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۴
  خودِ ملجم - تهران، ایران
  ظاهرا این مراسم را ائتلاف الفتح نزدیک به سازمان حشدالشعبی برگزار کرده بوده و عمده کشته‌شدگان وابسته به این ائتلاف از نیروهای حشدالشعبی هستند که از طرف ایران حمایت می‌شوند و آمریکا علنا خواسته که سازمان حشدالشعبی را به دلیل اینکه نظامی غیر عراقی (ایرانی) هستند منحل و حتی از خاک عراق اخراج کنند و از طریق کنگره این گروهها را در لیست گروههای تروریستی و مشمول تحریم های خود قرار داده است ولی الان آمریکا نگران بی‌احترامی نسبت به شهدای این گروه به‌خاطر اینکه سفیر ایران مراسمشان را ترک کرده شده است!!!!!! یا دنیا را یک مشت خل‌وچل دارند اداره می‌کنند و یا مردم را خیلی خل‌وچل فرض می‌کنند. همین مونده بود آمریکایی که خودش کلی از عراقی‌ها را کشته نگران حفظ حرمت شهدای عراقی باشه! اونم شهدای گروهی که خودش چندبار بهشون حمله کرده و بعضی از این شهدا توسط نیروهای آمریکایی کشته شده‌اند!
  2
  9
  ‌چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  ایتالیا ایتالیا - میلان، ایتالیا
  خوب وقتی‌ میگه شهدای عراق یعنی‌ شهدای ۸ سال جنگ با ایران هم جزوشه . به نظر شما ایستادن به ادای احترام به شهدای ۸ سال جنگ با ایران ، یعنی‌ ایستادن به احترام کسایی که به قصد کشت برای فتح کردن آبو خاک مردم ایران حمل میکردند بی‌ احترامی به شهدای ایران یا خانواده‌های اونا نیست ؟! . مطمئنا اگر وایمیستاد حاشیه هأیی که در ایران براش درست میشد از این حاشیه‌ها پیچیده تر بود . شاید اون شخص نباید با توجه به حضور ایران در جلسه اینرو میگفت ...
  13
  6
  ‌چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  amirgheryou - تهران، ایران
  این اسکلای دوزاری حکومت ایران فکر میکنن عراق شده مستعمره ایران. آخه خودت که هنوز مستعمره ای پشندی. نوکر ما نوکری داشت! به زودی عراق هم مثل افغتنستان دم حکومت ایران رو میچینه. چون هرکی با حکومت فاسد و تروریست ایران پریده عاقبت به خیر نشده.
  31
  17
  ‌چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  loder - شیراز، ایران
  وزارت خارجه انریکا الان میخواد مثلا ملتهارو به جون همدیگه بندازه خداوکیلی ادم خنده اش میگیره از کارهای بچه بازی دولت انریکا خخخخخخخ ی مشت گاوچرون و سیمان فروش تنقلات فروشو گچکار شدن سردمدار انریکا البته جای تعجب هم نیست نمونه اش ایران از خامنه ای بگیر تا سرباز کادرش همه حمال و روضه خونو مطرب ایشالا خدا نسل این دو دولتو با هم برداره ملتهای دنیا ارامش کامل قرار بگیرن ;)
  2
  16
  ‌پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.