ارومیه؛ پادگان المهدی:بازداشتگاه،سایت موشکی و آزمایشگاه بمبهای بیولوژیکی

امیر فرشاد ابراهیمی / اختصاصی ایران بریفینگ
 
بازداشتگاه پادگان المهدی سپاه پاسداران در ۲۰ کیلومتری جاده دریا ارومیه به‌سوی تبریز محل بازجویی و ضرب و شتم اعضای بازداشتی احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران است.
 
اکثر شهروندان بازداشت‌شده به اتهام عضویت و همکاری با احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران به این پادگان منتقل می‌شوند، بازداشت شدگان که اغلب به اتهامهای امنیتی، سیاسی تا پایان مراحل بازجویی در این بازداشتگاه نگهداری می شوند عمدتا نیروهای اطلاعاتی از ارائه پاسخی روشن درباره سرنوشت آنان به خانواده هایشان خودداری می‌کنند.
 
هر بازداشتگاه از ۷ سلول انفرادی تشکیل و دارای یک راهروی حدوداً ۶ متری با دیوارهایی بلند و بدون سقف برای هواخوری است و هر زندانی در هفته فقط حق ۲۰ دقیقه هواخوری دارد.
 
بازداشتگاه پادگان المهدی یکی از شکنجه‌گاه‌های بزرگ و سری سازمان اطلاعات سپاه پاسداران هست که مراحل اولیه بازداشت اکثر فعالین سیاسی، حقوق بشری، زنان، دانشجویان، کارگران و سایر اقشار جامعه در آن انجام می‌گیرد، ضلع شرقی پادگان المهدی به‌صورت کاملاً مجزا از پادگان است و به‌جز بازجویان و مأموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران پرسنل دیگر پادگان حق تردد به آن بخش را ندارند، این بخش از پادگان المهدی که بازداشتگاه و سالن‌های بازجویی و شکنجه و اتاق اعدام در آن قرار دارد به نام «۸۱ رمضان» است.
 اغلب بازداشت‌شدگان به‌هیچ‌وجه نمی‌دانند در کجا نگهداری می‌شوند وازنام و مکان نگهداری‌شان بی‌اطلاع هستند، آن‌ها معمولاً پس از احضار به استانداری ارومیه و یا پادگان مالک اشتر با چشم‌بند و یا خودروهای ون بدون شیشه به آنجا منتقل می‌شوند.
 
اکثر بازداشت‌شدگان در بازداشتگاه المهدی بین چهار ماه الی یک سال در آنجا نگهداری می‌شوند، اصلی‌ترین وجه شناسایی این بازداشتگاه برای زندانیان، صدای حرکت ماشین‌ها با سرعت‌بالا و همچنین در بعضی‌اوقات صدای نشست‌وبرخاست هلی کوپتر است.
 
در مجاورت شرقی پادگان المهدی جاده دریا شهر ارومیه به‌سوی تبریز است که صدای تردد خودروها به گوش می‌رسد.
 
این پادگان اگرچه برای نیروی زمینی سپاه پاسداران است اما در شمال آن چند سایت پرتاب موشک ثابت متعلق به نیروی هوافضا سپاه پاسداران نیز وجود دارد که چند حمله موشکی اخیر سپاه پاسداران به سوریه و همچنین مقر حزب دموکرات کردستان ایران از این پادگان انجام‌شده است.
 
شایع است در این پادگان آزمایش ساخت بمب‌های شیمیایی و بیولوژیکی نیز صورت می‌گیرد، وجود ۴ سوله بزرگ و چندین دودکش در زمین‌هایی که ظاهراً در زیر آن تأسیساتی وجود دارد ازجمله دلایل قوت گرفتن این شایعات است ضمن آنکه هرازگاهی بویی عجیب و به گفته شهروندان ساکن در حوالی پادگان سردرد آور از زمین‌های اطراف پادگان پخش می‌شود.
 
 
خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا نیز در آبان ۱۳۹۴ در خبری تلویحاً وجود فعالیت‌های مشکوک در این پادگان سپاه پاسداران را به نقل از سرپرست اداره کل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان غربی تائید و عنوان نمود.
 
این خبر که با عنوان: «مرگ مرموز ۲۰۰۰ پرنده در اطراف دریاچه ارومیه» در ۵ آبان ۱۳۹۴ در ایرنا منتشر شد در مصاحبه‌ای با پرویز آراسته سرپرست اداره کل حفاظت محیط‌زیست آذربایجان غربی اعلام می‌کند: «از دو هفته قبل تعدادی از پرندگان کوچک‌جثه که به علت تأمین غذا به آبگیری در پشت پادگان المهدی در نزدیک دریاچه ارومیه فرود آمده بودند، به‌تدریج در حال تلف شدن هستند. تاکنون هزار و پانصد تا دو هزار قطعه از این پرندگان تاکنون تلف‌شده و تعداد زیادی نیز نیمه‌جان هستند»
 
سپاه پاسداران هیچ واکنشی به این خبر نشان نداد.
+60
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  greatpersian1 - وین، اتریش

  یک کره زمین باید بمیرد تا ۴ تا آخوند انگلیسی‌ حکومت کنند.
  3
  123
  ‌چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا

  خودمونیم، این مش مهدی خیلی معروف شد بعد انقلاب از چاه به اوج رسید کلی مراکز مهم ارتشی رو میگردونه ....😳😳😂 فکر کنم از اتم و هوا پرواز هم سر دراره ، چون گفتن علم بشریت از قرآن سرچشمه گرفته 😎😎...
  9
  90
  ‌چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  smart292 - ونکوور، کانادا

  روزانه در ایران بین ۳۰ الی ۴۰ نفر بدون محاکمه اعدام میشوند، مرگ بر رژیم فاسد اخوندی جنایتکار
  2
  48
  ‌چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  جالبه از منطقه ترکها رژیم برای نابودی قوم اریایی استفاده میکنه حالا اگر کرد است یا فارس یا بلوچ یا لر
  2
  55
  ‌پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.