مواد غذایی سالمی که در رژیم کتوژنیک نمی‌توانید بخورید

رژیم کتوژنیک که این روزها شهرت و طرفداران زیادی پیدا کرده، رژیم کاملاً متعادلی نیست. افرادی که تحت این رژیم غذایی هستند باید 80 درصد از کالری مورد نیاز خود را از چربی‌ها دریافت کنند و ضمناً کربوهیدرات بسیار کمی بخورند. بنابراین بیشتر اوقات نمی‌توانند میوه یا حبوباتی مثل لوبیا و عدس بخورند. وقتی قرار باشد غذاهای متنوعی از رژیم غذایی حذف شوند پس به طور کل این رژیم نمی‌تواند چندان مغذی باشد.
 
به دلیل محدودیت‌های رژیم کتوژنیک اغلب افراد در معرض کمبود مواد مغذی ضروری و مهمی مانند ضروری مانند ویتامین B (از جمله B12)، ویتامین D، کلسیم، سلنیوم، منیزیم و ویتامین C هستند.

باید بدانید که رژیم کتوژنیک فقط پرهیز از غلات تصفیه شده و هله هوله و قند و شیرینی نیست. هر چیزی به جز چربی خالص (مانند روغن زیتون)، و گوشت (مانند مرغ و ماهی) منبعی از کربوهیدرات دارد، و هر چند نیاز هر کسی به کربوهیدرات متفاوت است اما توصیه می‌شود در رژیم کتوژنیک روزانه فقط 20 تا 50 گرم کربوهیدرات مصرف شود. برخی از غذاهایی که عموماً سالم محسوب می‌شوند جایی در رژیم‌های کتوژنیک ندارند:
1. کینوآ
کینوآ جزو غلات سرشار از پروتئین است اما به این معنی نیست که مناسب رژیم کتوژنیک باشد. نصف فنجان کینوآ، 17 گرم کربوهیدرات خالص دارد.
2. سیب
سیب واقعاً میوه‌ی مفید است که جایی در رژیم کتوژنیک ندارد. یک سیب متوسط بیش از 20 گرم کربوهیدرات خالص دارد.
3. لوبیای سیاه
حبوباتی مانند لوبیا و عدس سرشار از فیبر و آنتی‌اکسیدان هستند. اما یک دوم فنجان لوبیای سیاه حدود 12 گرم کربوهیدرات دارد اگر تحت رژیم کتوژنیک هستید، متأسفانه نمی‌توانید از این ماده‌ی غذایی ارزشمند استفاده کنید.
4. شکلات تلخ
یکی از لذیذترین خوردنی‌های دنیا یعنی شکلات جزو ممنوعه‌ها در رژیم کتوژنیک است. 30 گرم شکلات، 10 گرم کربوهیدرات دارد. برای کسی که نباید روزانه بیش از 20 گرم کربوهیدرات مصرف کند، یک تکه کوچک شکلات، نیمی از این حد مجاز را پُر خواهد کرد.
5. سیب زمینی شیرین
واضح است که سیب زمینی سفید یا معمولی پُر از نشاسته است و اصلاً جایی در رژیم کتوژنیک ندارد اما سیب زمینی شیرین هم همین‌طور است. یک سیب زمینی شیرین متوسط حدود 23 گرم کربوهیدرات خالص دارد و باید با آن خداحافظی کنید.
6. ماست
ماست هم کربوهیدرات زیادی دارد. اگر دوست دارید ماست بخورید، مقدار کمی ماست ساده‌ی پُرچرب مانند ماست یونانی بخورید.
7. پرتقال
آب پرتقال نمی‌خورید چون قند زیادی دارد؟ بسیار خب، متأسفانه خود ِ پرتقال هم برایتان مناسب نیست. یک پرتقال کوچک، 13 گرم کربوهیدرات دارد.
8. کدو حلوایی
یک فنجان کدو حلوایی پخته شده، 9 گرم فیبر دارد اما 20 گرم کربوهیدرات خالص نیز دارد. برای بیشتر افرادی که تحت رژیم کتوژنیک هستند، این مقدار کربوهیدرات خیلی زیاد است.
9. نخود آبگوشتی
نخود آبگوشتی اسنکی دوست داشتنی و مناسب می‌تواند باشد اما در رژیم کتوژنیک مناسب نیست. نصف فنجان نخود آبگوشتی حاوی تقریباً 13 گرم کربوهیدرات است.
10. برنج قهوه‌ای
شاید تا به حال فکر می‌کردید اجازه‌ی خوردن برنج سفید را ندارید اما برنج قهوه‌ای را هم به لیست ممنوعه‌ها اضافه کنید. برنج قهوه‌ای از غلات کامل است اما در رژیم کتوژنیک جایی ندارد. یک دوم فنجان برنج قهوه‌ای، 24 گرم کربوهیدرات خالص دارد.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.