طرح اولیه برای ضبط اموال حکومت اسلامی و در اختیار مخالفان حکومت قرار دادن آن توسط امریکا

 ف. م. سخن
«توجه: 
لطفا این مطلب را تا انتها بخوانید!
این متن شوخی و جدی ست! هنوز مالی داده و مالی گرفته نشده! زیاد حرص و جوش نخورید!»
 
موضوع ضبط اموال حکومت اسلامی و در اختیار مخالفان حکومت قرار دادن آن توسط امریکا که آقای رضا پهلوی آن را مطرح کرده اند و موجب بحث و جدل های بسیاری شده است، طبیعتا از نظر قانونی و ارائه ی راهکارهای عملی، موضوع ساده ای نیست و متخصصان در رشته های مختلف و تصمیم گیران در رده های قانونگذاری و قضایی باید به آن بپردازند و این موضوع را از مرحله ی طرح به مرحله ی اجرا برسانند.
 
شدنی باشد یا نه را من نمی دانم، اما طرح کلی و اولیه ای که به ذهنم آمده است را در اینجا به عنوان یک ایرانی مطرح می کنم:
-تشخیص اموال متعلق به حکومت اسلامی بر عهده ی دولت امریکاست.
 
-ضبط و نگهداری این اموال تا تعیین تکلیف آن بر عهده ی دولت امریکاست.
 
-دولت امریکا حسابی به نام «مخالفان جمهوری اسلامی و مردم ایران» باز کند.
 
-اموال ضبط شده به این حساب منتقل شود.
 
-ناظر دریافتی ها و پرداختی های این حساب دولت امریکاست.
 
-نیمی از دارایی های ضبط شده برای پرداخت آتی به تمام مردم ایران و حکومت منتخب آن ها در حساب دست نخورده و مسدود باقی می ماند، و نیم دیگر موضوع بندهای بعدی طرح می شود.
 
-از میان گروه ها و شخصیت ها و رسانه های مخالف جمهوری اسلامی در «کلیت آن» -که به طور محرز وابسته به دولت یا کشوری خاص نباشند، و طرفدار حکومت اسلامی، به هیچ شکل آن نباشند- عده ای با عدد فرد، به شکل بی طرفانه، توسط دولت امریکا انتخاب شود.
 
-این افراد زیر نظر مستقیم دولت امریکا فعالیت خواهند کرد.
 
-این افراد تصمیم خواهند گرفت که چه مقدار به گروه ها و رسانه های مخالف حکومت باید از این دارایی پرداخت شود.
 
-این افراد تصمیم خواهند گرفت که چه مقدار به اعتصاب کنندگان و خانواده ی زندانیان سیاسی و اجتماعی...، باید از این دارایی پرداخت شود.
 
-سهم گروه هایی که افراد تصمیم گیرنده به آن وابسته اند یا رسانه های آن ها، نمی تواند بیش از سهم دیگر گروه ها و رسانه ها باشد و نظارت بر آن بر عهده ی دولت امریکا خواهد بود.
 
*****
 
بسیار خب. دو نکته در این طرح فرضی می تواند به شدت مورد انتقاد قرار بگیرد: 
اولا همه کاره بودن دولت امریکا در انتخاب ها و نظارت ها و ثانیا موضوع «عدم وابستگی مطلق به حکومت یا هواداری از آن به هر شکل و صورت».
 
در مورد اول، می توان گفت که اموال ضبط شده ی فرضی در این بحث، در اختیار دولت امریکاست. به عبارتی چه دولت امریکا بخواهد این اموال را به حکومت اسلامی -مثل زمان اوباما- برگرداند یا بخواهد آن را در اختیار مخالفان حکومت اسلامی قرار دهد، موافقت یا مخالفت مخالفان حکومت اسلامی در این تصمیم گیری ها هیچ اثری نخواهد داشت.
 
در مورد دوم، تعیین وابستگان حکومت اسلامی یا هواداران تمام و کمال یا نیم بند آن کار دشواری ست ولی با مراجعه به سوابق افراد توسط شخصیت های بی طرف شدنی ست.
 
این کار -به فرض عملی بودن- دو حُسنِ بزرگ خواهد داشت:
اول این که مشخص خواهد شد ما «واقعا» چه تعداد گروه و شخصیت و رسانه ی اپوزیسیون و خواهان تغییر حکومت داریم و آیا اصولا می توان به تعداد انگشتان یک دست، اپوزیسیون خالص واقعی در داخل و خارج ایران یافت یا خیر؟!
 
دوم این که بالاخره ناچار به تهیه ی آماری واقعی از کنشگران سیاسی و کمیت و کیفیت آن ها خواهیم شد که حتی اگر در حد و اندازه ی تصمیم گیرنده برای تعیین تکلیف اموالِ در اختیار قرار گرفته شان نباشند، دستکم تکلیف مردم با «واقعیت آن ها» مشخص خواهد شد!
 
امیدواریم امریکا اعلام نکند که به دلیل فقدان صغرا و کبرای قضیه، گرفتن نتیجه ممکن نیست!
 
ضمنا نظر به این که از فردای اجرایی شدن این طرح فرضی، تعداد زیادی از لاشخورهای همیشه آماده ی مرده خوریِ «اصلاح طلب حکومتی»، تغییر مرام خواهند داد و به مخالفان سفت و سخت حکومت اسلامی تبدیل خواهند شد، بررسی عدم وابستگی به حکومت، تا زمان مطرح شدن این طرح باید صورت بگیرد نه از زمان اجرایی شدن این طرح! :)
+111
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  اولا که یا خودمون باید حقمونو از دزدها بگیریم یا اگر عرضشو نداریم باید از کشورهای دیگه که قدرتشون بیشتره کمک بگیریم. دوما هدف اصلی اینه که این پولها از دست لاشخورا ی بی خاصیت در بیاد. سوما به دست مردم برسه. واز همه مهمتر قدرت این آخوندای لاشخور جنایتکار کم بشه.
  168
  105
  ‌چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  ایرانفردا - لندن، انگلستان

  رهبرى صلابت میخواد، سیاست میخواد، برنامه میخواد صلابت رهبر رو باید تو تصمیمى که میگیره دید. سیاستش؟ سیاست حیله گرى میخواد، باید نقطه ضعف حریف رو بشناسى و بتونى از این ضعف به نفع سیاست خودت استفاده کنى. این همون برنامه ریزیه که یه رهبر باید داشته باشه. با کمال احترام، این راه، بیراهه است و ایشون از مطرح کردن یه موضوع که بیشتر شبیه حرفاى سیاسى راننده تاکسى ها (با احترام به این عزیزان)و راهکار هاشون براى آینده است تا کسى که میخواد خودش رو بعنوان یک جایگزین براى آینده ایران مطرح کنه. شاهزاده با بیان کردن همچین موضوع غیر قابل اجرا و غیر منطقى، فقط هیزم به آتیش منتقدان و مخالفانشون ریختن. بنظر من ایشون اگه بیشتر از برنامه هایى که براى آینده صنعت ایران، آموزش و پرورش و گردشگرى و خلاصه هر برنامه دیگه اى حرف زده بود میتونست بهتر تاثیر گذار باشه. مردم زیر خط فقر باید مخاطب برنامه هاى اصلاحى آینده ایشون باشند نه توصیه به یه دولت خارجى که سابقه خوبى هم در استفاده از أموال بلوکه شده نداره، براى توقیف أموال، با چه معیارى؟با چه صلاحیتى؟ با چه برنامه اى؟
  134
  56
  ‌چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  +Hunter - تهران، ایران
  "باحال بود"
  53
  45
  ‌چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  اگر به پهلوی داده بشه همه ملت ایران راضی هستند( همه یعنی اکثریت قاطع)ولی اگر قرار بدهند به این گروهها و تلویزیونها و حرافهای برگشت خورده از عنقلاب ننگین 57 باید همه مردم ایران اعتراض کنند. خانواده پهلوی چشم و دلشون سیر هستش و کسی که چشم و دلش سیر باشه دزدی نمیکنه همانطور که خود شاه چیزی با خودش نبرد ولی این دزدهایی که انقلاب کردند و بعد از اینکه گند زدند به کشور فرار کردند و یا اونایی که تا انقلاب شد بارو بندیل بستند و رفتند خارجه اینا جز دزدی و بخور بخور چیز دیگه ای نمیخواهند و حتی اگر رژیم هم به اینا مایه برسونه اینا مداحش میشوند. یکسری آدمهای بیخود با تلویزیون و مصاحبه فقط دارند بیزینس میکنند با این رژیم و نگاه کنید یکی از روشهای بی اعتبار کردن مخالفان در خارج از کشور رفتارها و عملکردهای اینهاست بخصوص تلویزیونهایی که سنگ پهلوی رو هم به سینه میزنند ولی بدترین عملکرد ممکن رو داشتند و دارند. پهلوی باید بدونه و بدقت تحلیل بکنه که چه کسانی رو کنار خودش نگه داشته و شروع به سیستم سازی کنه و حلقه های اطلاعاتی و امنیتی و اقتصادی و سیاسی رو از بین بهترینها انتخاب کنه .
  163
  102
  ‌چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  +Hunter - تهران، ایران

  جالبه هر جا میری یک عده یک نمایندگی از ملت ایران زدند و از طرف ملت بیانیه می‌دهند و اعلام رضایت و عدم رضایت می‌کنند!! آخوندای عمامه به سر از یک طرف و آخوندای بی‌عمامه از طرف دیگه!!!
  58
  83
  ‌چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  [::+Hunter - تهران، ایران::]. میشه توضیح بفرمایید کجاش و چرا باحال بود؟
  19
  2
  ‌پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۰۲:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد

  اگر این اموال بر گردد به ایران به هر ایرانی ده هزار دلار نقد میرسه
  26
  0
  ‌پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۰۳:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  +Hunter - تهران، ایران
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. توی بحث قبلیمون هم (ایرانفردا - لندن، انگلستان) و هم من بهتون گفتیم سلیقه عمومی در این سایت در حد "باحال بود" ومرده‌باد و زنده‌باد هست. چون دوستمون(ایرانفردا) برای مطلبش چهارتا شکلک اخمو گرفته بود اون پست بی‌معنی را فرستادم که اشاره به همین صحبت بود و همانطور که می‌بینید تا الان 43 مثبت گرفته و فقط 1 منفی و دوتا ستاره داره!!! واقعا کجاش باحال بود؟! اصلا کجاش معنی داشت؟! بعد شما می‌گی نظرت را بگو!!! به کیا؟!
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  +Hunter - تهران، ایران
  [::naderali63 - گوتمبر، سوئد::]. یعنی این اموال ارزشش یک تریلیون دلاره؟! به اندازه در آمد ده سال ایران از فروش نفت!! شدی خدای ارائه اطلاعات چرت‌وپرت و بچگانه. فقط همین مونده که شما هم وعده آب و برق مجانی بدی که مردم را خر کنی.
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  [::+Hunter - تهران، ایران::]. [::آزاذه - تهران، ایران::]. یه جورشوخى با ارزیابی مثبت و منفى هاى این سایت بود که من گفتم بعضى از دوستانى که حوصله خوندن مطلب هاى طولانى رو ندارن به مطلب نخونده منفى میدن و یه کامنت بى ربط و کوتاه، مثل "باحال بود" مثبت بارون میشه! تا حالا هم ثابت شده این فرضیه!! این باحال بود، ادامه اون شوخى هست.
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  [::ایرانفردا - لندن، انگلستان::]. مسائل مورد بحث جای شوخی نداره. افراد جامعه ای را میخواد که در مورد سرنوشتشون جدی فکر کنن و مسئولیت پذیر باشن
  22
  1
  ‌پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  +Hunter - تهران، ایران
  [::ایرانفردا - لندن، انگلستان::]. دوست مشترکمون با دادن 24 منفی به آن پست، خورشید را خاموش کرد. ;) :) :)
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.