مزایای خیساندن پاها در سرکه

سرکه می‌تواند خاصیت حفاظتی در برابر باکتری‌ها، قارچ‌ها و سایر میکروب‌های مضر داشته باشد و از همین رو قرار دادن پاها درون محلول آب و سرکه خواص بالقوه برای سلامت پاها دارد.

سرکه استفاده‌های گوناگونی از جمله در آشپزی و تمیزکاری یا به عنوان داروی جایگزین دارد، چرا که به دلیل حاوی بودن "اَسِتیک اسید" دارای خواص ضد میکروبی است.
 
سرکه می‌تواند به بهبود مشکلاتی مانند بوی پا، بیماری قارچی پای ورزشکاران و زگیل‌ها کمک کند. انواع مختلف سرکه حاوی مقادیر متفاوت استیک اسید هستند. به طور مثال سرکه سفید حاوی حدود چهار تا هفت درصد استیک اسید و سرکه سیب حاوی حدود پنج تا شش درصد استیک اسید است.
چگونه محلول سرکه را برای قرار دادن پاها در داخل آن تهیه کنیم؟
برای خیساندن پاها در محلول سرکه دستورالعمل زیر را انجام دهید:
 
-- یک فنجان سرکه داخل یک لگن بریزید.
-- دو فنجان آب گرم به آن اضافه کنید.
-- اضافه کردن یک فنجان سرکه و دو فنجان آب گرم را تا جایی که لگن پر شود، ادامه دهید.
-- پاها را برای ۱۰ تا ۲۰ دقیقه درون لگن قرار دهید.
-- این روند را روزانه تکرار کنید تا مشکل پاهایتان برطرف شود.
 
بعید است نوع سرکه ای که فرد استفاده می‌کند تفاوت قابل توجهی در اثربخشی این درمان داشته باشد با این حال بهتر است از کاربرد سرکه‌های گیاهی و میوه ای به دلیل در برداشتن مواد اضافی اجتناب کنید.
چرا سرکه برای پاها مفید است؟
پوست روی پا به دلیل کم آبی و قرار گرفتن در محیط‌هایی که باکتری‌ها یا قارچ‌ها می‌توانند در آن رشد کنند، مستعد ابتلا به برخی مشکلات است. سرکه حاوی بسیاری از خواص مفید است که می‌تواند به حل این مشکلات کمک کند.
 
بوی بد پاها: بوی بد پاها می‌تواند به دلیل عرقی باشد که می‌تواند در اطراف پاها تجمع یابد. برخی افراد حتی زمان‌هایی که ورزش یا فعالیت‌های شدید دیگری ندارند، دچار تعریق پاها می‌شوند.  بعضی اوقات بوی پا به دلیل رشد باکتری‌ها و قارچ روی پاها و داخل کفش تشدید می‌شود. از آن جایی که سرکه خاصیت ضد میکروبی دارد، خیساندن پاها در محلول سرکه برای ۱۰ تا ۲۰ دقیقه می‌تواند به کشتن باکتری‌ها یا قارچ‌های عامل بوی پا کمک کند. پاها را با یک صابون نرم معمولی پیش و پس از خیساندن در سرکه تمیز کنید.
 
بیماری پای ورزشکاران: پای ورزشکاران یک بیماری پوستی عفونی است که به دلیل قرار گرفتن در معرض قارچ‌های خاص رخ می‌دهد. این بیماری به دلیل آن که کفش‌ها محیطی گرم، تاریک و مرطوب برای رشد قارچ‌ها فراهم می‌آورند، ایجاد می‌شود و اغلب بین انگشتان پا رخ داده و باعث خشکی، حساسیت و آسیب‌پذیر شدن پوست نسبت به جراحات می‌شود. پا برهنه بودن در محیط‌های عمومی مانند باشگاه‌ها یا استخرها نیز می‌تواند منجر به بیماری پای ورزشکاران شود.
 
از آن جایی که سرکه خواص ضد قارچی دارد، خیساندن روزانه پاها در محلول سرکه می‌تواند با عفونت‌های قارچی مانند پای ورزشکاران مقابله کند. اگرچه در حال حاضر هیچ شواهد قابل اطمینانی وجود ندارد که نشان دهد هرگونه درمان خانگی از جمله سرکه برای درمان پای ورزشکاران مفید باشد، با این وجود خیساندن پاها در سرکه ممکن است باعث تسکین و کاهش نشانه‌های این بیماری شود و بعید است باعث هیچ‌گونه آسیبی شود. اما استفاده از داروها هنوز  موثرترین روش درمانی برای بیماری پای ورزشکاران است.
 
زگیل‌ها: زگیل‌ها زائده‌های پوستی ناشی از عفونت‌های ویروسی هستند. ویروسی که باعث زگیل می‌شود، ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) است. انتقال زگیل‌ها از فردی به فرد دیگر از طریق تماس نزدیک با پوست ممکن است.
 
زگیل‌ها می‌توانند روی پاهای ایجاد شوند. آن‌ها معمولا دردناک نبوده و هیچ ارتباطی با سرطان ندارند اما ممکن است ناخوشایند باشند.
 
از آن جایی که سرکه خواص ضد میکروبی دارد، می‌تواند در برابر ویروس‌ها محافظت کند. ممکن است خیساندن پاها در سرکه به درمان یا جلوگیری از رشد زگیل روی پاها کمک کند. در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد سرکه بتواند با عفونت‌های ناشی از ویروس‌ها از جمله HPV مبارزه کند. با این حال تحقیقات نشان داده است که استیک اسید موجود در سرکه می‌تواند در پیشگیری از عفونت‌های پوستی در افراد مبتلا به سوختگی مفید باشد.
خطرات
سرکه هنگامی که در مقادیر متعادل استفاده شود، غالباً ایمن است. با این وجود افراد باید با احتیاط از سرکه استفاده کنند. ممکن است سرکه پوست متورم را تحریک کند. همچنین سرکه برای درمان زخم‌های روی پاها مناسب نیست.
 
افراد مبتلا به دیابت نیز باید از استفاده از سرکه برای مشکلات پاهای خود اجتناب کنند. اگر چه دیابت می‌تواند موجب ایجاد بیماری‌های مختلف از جمله زگیل‌ها و بیماری پای ورزشکاران شود اما این مشکلات در این بیماران اغلب به مراقبت‌های ویژه نیاز دارند.
 
به گزارش سایت تخصصی مدیکال نیوز تودی، در حال حاضر شواهد اساسی کمی وجود دارد که این نوع استفاده درمانی از سرکه را حمایت کند، اما بعید است خیساندن پاها در سرکه باعث ایجاد آسیب در اغلب موارد شود و می‌تواند برخی مزایا را برای مشکلات مربوط به پا به همراه داشته باشد.
+12
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.