فراموش شدگان - تصاویر

 مجموعه روستاهای «زلقی» شرقی و غربی، از توابع شهرستان الیگودرز استان لرستان، از کمترین امکانات زندگی محروم مانده‌اند و از نظر بهداشت نیز بشدت در مضیقه‌اند؛ آنها فراموش شده‌اند و از نظر پیشرفت و امکانات زندگی حتی با نزدیک‌ترین شهر نیز فاصله زیادی دارند. بیشتر این روستاها به دلیل مناسب‌ نبودن جاده، آب لوله کشی ندارند و ساکنان آنها هنوز به کمک چهارپایان و مشک‌هایی که از پوست حیوانات درست شده‌، آب را  از چشمه‌ برمی‌دارند. خانه‌های روستایی نیز  از سنگ و گل و سقفشان از چوب است یا به شکل کپر ساخته شده‌است. کمبود آب نیز باعث شده‌ حمام در اولویت زندگی این مردم نباشد.
 
به دلیل کوهستانی بودن منطقه، مارگزیدگی و عقرب‌گزیدگی در فصل‌های مختلف سال دیده می‌شود، اما روستاها تا اولین مرکز بهداشت فاصله زیادی دارند و همین موضوع مرگ‌ومیر برخی از اهالی را هم دنبال داشته است. بیماری‌های پوستی، بیماری‌های مشترک انسان و حیوان و برخی بیماری‌های دیگر نیز که در کودکان بیشتر شایع است به بخشی از زندگی مردم این روستاها تبدیل شده‌است.
+47
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۴
  ایرانفردا - لندن، انگلستان

  به احتمال زیاد سخنرانى هاى شاهزاده، در مورد دموکراسى و سکیولاریزم تاثیر خوبى روى این مردم خواهد داشت!!! مخصوصا اون که روى بلوزش انگلیسى نوشته، میگن بعد از شنیدن سخنرانى. شاهزاده اونقدر بوجد اومده که عبارت روى بلوزش رو به ce la vie تغییر داده!!
  87
  12
  ‌سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۶
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  این چهار کلام منطقی نوشتن و قدردانی نیم بند از رضا شاه و محمدرضا شاه و بلافاصله به پهلوی سوم تاختن هم جدیداً مد شده. وحشت استثمار و آخوند از بازگشت پهلوی به قدرت و به اعتلا رسیدن ایران هست. به همین دلیل هر از گاهی با نام کاربری جدید و حربه ای جدیدتر سعی در کوبیدن و بیعرضه معرفی کردن شاهزاده دارند.
  1
  94
  ‌سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۹
  ۱۰۴
  ایرانفردا - لندن، انگلستان

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. دوست عزیز، این نظر منه اگه با منطق شما سازگار نیست ببخشید، ولى بنظر من این کوبیدن شخصیت کسى نیست و انتقاد سازنده است. و اگه هر انتقاد سازنده اى رو به وابستگى و مزدورى و و و نباید ندیده و نشناخته متهم کرد.
  42
  2
  ‌سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۵
  ۱۰۴
  ایرانفردا - لندن، انگلستان

  کاش یه خورده فکرمون رو بازتر میکردیم و با حمله کورکورانه به همدیگه ، طاقت انتقاد سازنده رو هم داشتیم ، و هر نداى مخالفى ندیده و نشناخته رو به وابستگى و مزدورى متهم نمیکردیم. دوست عزیز بجاى ساختن بت دیگه اى، بیایید حد اقل با خودمون صادق باشیم و یه نیم نگاه بى تعصب به کارنامه شاهزاده بندازیم و ببینیم چطور در طول چهل سال گذشته خودشون رو بعنوان صداى مخالف فقط و فقط با سخنرانى در مورد موضوع تکرارى سعى کردن مطرح کنن.اگه این سیاست قرار بود جواب بده که تا حالا داده بود. اگه خودتون بودین و سیاست هاتون بعد از چهل سال جواب نمیداد، بفکر عوض کردنش نمیافتادین؟؟ ایشون از بس از نقش خودشون بعنوان جایگزین بى خطر در نظام سکیولار آینده حرف زدند، و روى کمک ترامپ و کنگره آمریکا براى سرنگونى رژیم حرف زدن که بنظر من نوعى، اینطور بنظر میاد که ایشون منتظر هستن که مردم انقلاب کنن، رژیم رو سرنگون کنن و ایشون شیک و مجلسى تشریف ببرن ایران و پادشاه سمبولیک ایران بشن!!! با این سیاست، من نوعى که احترام خاصى براى این خانواده قایلم و از دوران سلطنت پهلوى همیشه بخوبى یاد میکنم رو از آینده نا امید کرده واى بحال مخالفین.
  44
  3
  ‌سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۳
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::ایرانفردا - لندن، انگلستان::]. کاربر گرامی، اتفاقاً بنده هم معتقد هستم که این وظیفه بدون چون و چرای ما ملت هست که همانطور که اشاره کردید باید انقلاب کنیم و ایشان را شیک و تمیز برای اداره کشور دعوت کنیم. به دو دلیل این را وظیفه ملت میشناسم، اول اینکه رضا پهلوی چهل سال است که فعالیت سیاسی و وظیفه وجدانی و موروثی خود را به نحو احسن انجام میدهد و اگر موثر نبوده، که خیلی هم بوده، گناه از ماست که خوب مینویسیم ولی عمل نمیکنیم. ثانیاً مگر پدر و پدر بزرگ ایشان را چطور حمایت کردیم که از ایشان انتظار داریم دوران شکوفای پهلوی را او برای ما احیا کند و ما فقط اینجا و آنجا کامنت رد کنیم و او را بیعرضه معرفی کنیم. خود شما جای او میبودی با توجه به رفتار ملت خودت را به آب و آتش میزدی تا تاریخ دوباره تکرار شود؟
  0
  14
  ‌چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۱
  ۱۰۴
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. با تشکر از نظر شما، یه جناح اپوزیسیون یا باید اینور پل باشه یا اونور، نمیشه وسط پل بایستى منتظر بشى ببینى چى میشه و کدوم طرف پل اوضاع مساعد تره.به نظر من، شاهزاده یا باید دست از مبارزه!! بکشه خودش رو بعنوان یادگار دوران طلائی پدر و پدربزرگش که حالا سرپرست خانواده خودشه و داره به زندگیش ادامه میده و کارى هم به سیاست نداره معرفى کنه، یا نه، بعنوان یه جناح مخالف مبارزه کنه، مبارزه به نظر من، فقط به سخنرانى هاى تکرارى در مورد موضوعى تکرارى، و نشون دادن خودشون بعنوان یه مقام سمبلیک بى خطر و بى مسیولیت در آینده ایران خلاصه نمیشه. یه مبارز میسنجه، امتحان میکنه و بهترین راهها رو براى رسیدن به هدفش انتخاب میکنه. باید بتونه با همه قشر هاى جامعه ارتباط برقرار کنه نه فقط تحصیلکرده ها که منظورشون رو از دموکراسى و سکیولاریزم میفهمن. حتى همین قشر هم از شنیدن تکرارى این موضوع خسته شدن و مىپرسن خوب، بعدش چى؟ اون سیاستى که بعد از برقرارى دموکراسى میاد بیشتر براى قشر زیر فقر ایران، بِنَا، نانوا، کارگر، کارمند جذابیت داره.
  2
  0
  ‌پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۹
  ۱۰۴
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  اینها اون قشرى هستن که، خودمون رو گول نزنیم، با وعده آب و برق مجانى و آورده شدن نفت سر سفره هاشون، تو خیابون ریختن و مرگ بر شاه گفتن وگرنه، من و شما، بعنوان کسانى شاهد اون روزهاى سیاه بودیم، نه من از خمینى و ساواک و ظلم شاه تا اون روزها چیزى شنیده بودم نه شما! شورش ٥٧ متاسفانه، حاصل ماجراجویى یه ملت بود که وعده هاى صادق قطب زاده، نه خمینى، که خودش پرورده اون قشر بود و میدونست چه وعده هایى مردم رو میکشه به خیابون ها، از یه زمزمه، به شورش و بلوا کشیده شد، و شاه هم به امید ٢٨ مرداد دیگه و جلوگیرى از خونریزى از ایران رفت. حالا من نوعى، این رو از کسى که کاملا بر حق، سنگینى وظیفه اى رو روى شونه هاش داره و باید بعنوان جایگزین بر حق این رژیم خودش رو نشون بده، انتظار دارم سیاست ها و برنامه هایى هم براى آینده بعد از دموکراسى داشته باشه. ایران امروز، بشکه باروتیه که منتظر یه جرقه اس و هر جناح مخالفى که زمینه ساز بوجود آمدن این جرقه باشه، پیروز این دوره هم خواهد بود. از صمیم قلب امیدوارم که شاهزاده با تغییر سیاست خودشون و مخاطب قرار دادن مردمى که منتظر یه جرقه هستن، بتونه پیروز این مبارزه باشه.
  2
  0
  ‌پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::ایرانفردا - لندن، انگلستان::]. با تشکر از توضیحات شما، من معتقد هستم که شاهزاده هم نهایت تلاش خود را میکند و هم با همه گروه ها و طبقات مردم در تماس هست. تفاوت این انقلاب که انتظارش را میکشیم با شورش ۵۷ دو مورد عمده هست. اول اینکه اعتراضات مردم با سرکوب مواجه است و دوم فراموش نکنید که علاوه بر شبکه تبلیغات مساجد، مبالغ هنگفتی هم از طرف سیاست جهانی صرف همین تبلیغات میشد. وظیفه بر دوش و همتی که از ما انتظار میرود امروز به مراتب بالا تر است. به امید پیروزی.
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.