«ترزا می» درخواست «تونی بلر» برای برگزاری همه‌پرسی دوباره برگزیت را رد کرد

 خانم می در هفته‌های اخیر تحت فشار موافقان و مخالفان برگزیت قرار دارد. «ترزا می» نخست وزیر بریتانیا، با دعوت «تونی بلر» نخست وزیر پیشین آن کشور، برای برگزاری همه پرسی دیگری در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت مخالفت کرد.
 
ترزا می روز یکشنبه گفت که خواست آقای بلر برای برگزاری همه پرسی دوم در مورد برگزیت «توهین مستقیم» به رای مردمی است که یک بار خواستار خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شده اند.
 
با این حال تونی بلر نخست وزیر سابق بریتانیا از حزب کارگر معتقد است که دو سال و نیم مذاکره با اتحادیه اروپا به نتیجه ملموسی منتهی نشده و بریتانیا را با بحران سیاسی کم سابقه ای روبرو کرده است.
 
وزیر اول اسکاتلند و از مخالفان برگزیت هم گفت که خانم می تنها وقت تلف می کند.
 
نیکولا استرجن، وزیر اول اسکاتلند گفت: «صادقانه بگویم! زمان توسل به راه دیگری فرا رسیده است. نخست وزیر بریتانیا تظاهر می‌کند که به نوعی می تواند در آخرین لحظات با اتحادیه اروپا به توافق برسد، اما این کار جز اتلاف وقت چیز دیگری نیست؛ زیرا توافق نیاز به یک معجزه دارد و می دانیم که عملاً اتفاق نخواهد افتاد.»
 
اواخر هفته گذشته، نخست وزیر بریتانیا، که به تازگی رای اعتماد هم حزبی‌های خود در حزب محافظه کار را بدست آورده بود تلاش کرد تا بار دیگر با سفر به بروکسل با رهبران اتحادیه اروپا در مورد برخی از شرایط برگزیت مذاکره کند، اما موفق نشد.
 
دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا در این باره گفت: «آماده ایم حسن نیت مان را نشان داده و به نظرات نخست وزیر بریتانیا گوش کنیم، اما این امر به معنی دور دیگری از مذاکرات در مورد شرایط و نحوه اجرایی کردن خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نیست.»
 
دیوید اسمیت، رئیس دفتر روزنامه بریتانیایی گاردین در پایتخت آمریکا، نیز گفت که جدای از آنکه اتحادیه اروپا از روند برگزیت بیزار و خسته شده، رهبران آن اتحادیه آشکارا مصمم اند تا برگزیت را به صورت درس عبرتی برای دیگران درآورند.
 
دیوید اسمیت توضیح داد: «ترزا می تلاش می‌کند تا برای راضی کردن مخالفان داخلی امتیاز از اتحادیه اروپا به دست آورد، اما رهبران آن اتحادیه از ابتدا و در نهایت دقت روش سختی در برابر بریتانیا اتخاذ کرده اند تا مشکلات خروج از مجموعه را به آنهایی نشان دهند که احتمالاً روزی تصمیم دارند راه بریتانیا را در پیش گیرند.»
 
بریتانیا تقریبا ۱۰۰ روز مهلت دارد تا با یک توافق از اتحادیه اروپا خارج شود ، اما هنوز نحوه اجرایی کردن این روند معلوم نشده است.
+7
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۷
  ایرانفردا - لندن، انگلستان

  وقتى انگلیسى ها بفهمن که بعد از خروج از اتحادیه اروپا چه سرنوشتى در انتظارشونه، اسم این خانم در تاریخ بعنوان کسى که فرصت جلوگیرى از این واقعه رو داشت و با یکدندگى تمام، این کشور رو به بیچارگى کشوند، بعنوان منفورترین نخست وزیر تاریخ بریتانیا ثبت خواهد شد.
  29
  79
  دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  پیامک1 - منچستر، انگلستان
  دوست عزیز فکر کنم برعکسه و اروپایی ها میدونن بعد از برکزیت چه اینده ای در پیش دارند.درگیریهای فرانسه در جواب فراخوان جهت داشتن ارتش واحد اروپا در مقابل امریکا آینه روشنی درنابسامانی اروپا در اینده نزدیک داره .روباه پیر بی گدار به اب نمیزنه
  18
  9
  دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Nakamichi - لندن، انگلستان

  [::پیامک1 - منچستر، انگلستان::]. شما هنوز تو فکر روباه پیر و این حرفهای دائی جان ناپلئونی هستی؟ البته قشر زیادی از ایرانیهای اینجا از تیپ بی مطالعه و دنبال حرفهای صد من یه غاز و تئوری توطئه هستن که نه روزنامه های اینجا رو میخونن و نه گزارشها و تحلیلهای اجتماعی سیاسی تلویزیون رو میبینند و میفهمن. شما واقعا خبر نداری بین خود سیاسیون اینجا سر برگزیت دو دستگی شده؟ مثلا کوربین و تونی بلر جزو اون روباه پیر که میگی نیستن؟. توصیه میکنم جای این تفکرات و پیش فرضهای بچه گانه و آبگوشتی ایروونی ،چند تا روزنامه اینجا از جناحهای مختلف رو بخون یا چند تا برنامه در این مورد نگاه کنی تا بفهمی چه خبره.
  3
  33
  ‌سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۱:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  [::پیامک1 - منچستر، انگلستان::]. ممنون از نظرتون. امیدوارم که اینطور که شما میگین باشه، ولى تاثیر این موضوع در صنعت و تجارت انگلیس داره خودشو نشون میده. پاینده باشید
  0
  13
  ‌سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  پیامک1 - منچستر، انگلستان
  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::]. اصلا بتوچه که نظر من چیه ...
  0
  1
  ‌سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.