"وزارت اطلاعات به ماجرای سفر ایرانیان به گرجستان رسیدگی کند"

فرودگاه گرجستان رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس خواستار احضار سفیر گرجستان در اعتراض به برخورد "توهین‌آمیز" با مسافر زن ایرانی در فرودگاه گرجستان شده است. او در مورد سوءاستفاده از "شرافت و ناموس ایرانی" هشدار داده است.
 
حشمت‌الله‌ فلاحت‌پیشه، رئیس‌ کمیسیون امنیت ملی مجلس خواستار مداخله وزارت خارجه و وزارت اطلاعات به ماجرای توهین به مسافران ایرانی در گرجستان شده است.
 
او همزمان به خبرگزاری خانه ملت گفته است: «آنچه که در مورد گرجستان که نباید فراموش شود این است که برخی از ایرانیان مزدور از به فروش رساندن شان و جایگاه ایرانیان و هموطنان در گرجستان سود می‌برند.»
 
رئیس‌ کمیسیون امنیت ملی مجلس بدون اشاره به جزئیات افزوده است: «برخی از ایرانی‌ها زمانی که امکانی ایجاد شود برای این که مناسبات خاصی در رابطه با کشورهای خارجی شکل بگیرد، افرادی هستند که به هر حال هم شان، شرافت و ناموس ایرانی را به تاراج می‌برند و سوءاستفاده می‌کنند.»
 
حشمت‌الله‌ فلاحت‌پیشه ضمن اتهام به این افراد گفت، "همان کاری که در دبی در گذشته صورت گرفت حال در گرجستان صورت گرفته است". رئیس‌ امنیت ملی مجلس در مورد این "کار" یا اطلاعاتی که در این زمینه در اختیار دارد، توضیحی نداده است.
 
پیش از این اخباری مبنی بر توهین به مسافرانی زن ایرانی در فرودگاه گرجستان منتشر شده بود. از جمله خبرگزاری فارس شکوه کرده بود که "به بهانه واهی همراه داشتن مواد مخدر، بالاترین سطح تفتیش بدنی توسط پلیس زن گرجستان از زنان ایرانی صورت می‌گیرد".
 
تقی کبیری، نماینده خوی هم گفته بود، شنیده است: «در فرودگاه گرجستان به هموطنان خانم ما بی‌احترامی شده است.» او گفته بود وزارت خارجه در این زمینه اقدام کرده و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز پیگیری های لازم را انجام می‌دهند.
 
سفارت ایران در گرجستان در واکنش به اخبار منتشر شده در مورد تفتیش و دیپورت شماری از مسافران ایرانی از گرجستان اعلام کرده بود: «برخی از این مسافران به دلیل حمل مواد مخدر بازگردانده شده‌اند.»
 
از قرار کنترل مسافران ایرانی در گرجستان در ماه دسامبر شدت گرفته است. به گفته بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه در هفته‌های اخیر ۲۰۰ تبعه ایرانی از گرجستان دیپورت شده‌اند. قاسمی دوشنبه ۱۹ آذر از مسافران ایرانی خواسته بود "تا اطلاع ثانوی شهروندان از سفر به گرجستان خودداری کنند".
 
او گفته بود: «تصور می‌کنم برخی از آژانس‌های مسافربری که صلاحیت لازم را ندارند، با گرفتن مبلغی از شهروندان برای عزیمت آن‌ها به گرجستان اقدام کرده‌اند، اما با توجه به این که مدارک لازم را نداشته‌اند، این شهروندان دچار مشکل شده‌اند.»
 
او در عین‌حال اذعان کرده بود که نمی‌داند "چرا ایرانی‌هایی که مدارک کافی و لازم را داشته‌اند هم نتوانستند وارد گرجستان شوند".
 
ایران و گرجستان از سال ۲۰۱۶ صدور ویزا را برای اتباع یکدیگر حذف کرده‌اند. شهروندان ایران می‌توانند با ارائه مدرک معتبر مدت ۴۵ روز در گرجستان اقامت داشته باشند. به گفته سفیر گرجستان با اجرای این سیاست، سفر ایرانی‌ها به گرجستان ۶۰۰ درصد رشد داشته است.
 
از آن گذشته گرجستان به مقصدی جذاب برای سرمایه‌گذاران ایرانی تبدیل شده است. دولت گرجستان به افرادی که با خرید خانه و ملک دست کم ۳۵ هزار دلار آمریکا در این کشور سرمایه‌گذاری کنند، اجازه اقامت کوتاه مدت یک ساله می‌دهد. این اقامت می‌توانند تمدید و به اقامت دائم تبدل شود. اتباع گرجستان می‌توانند بدون ویزا به اتحادیه اروپا سفر کنند و تا سه ماه در کشورهای عضو این اتحادیه اقامت داشته باشند.
+20
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  ببینم مسئله تجاوز به حاجیها در عربستان به کجا رسید، احتمال داره که به این نتیجه رسیده اید که در مورد تجاوز به حاجیها در عربستان چهار شاهد در کابین جا نمیشدند پس تجاوز صورت نگرفته بلکه با رضایت دو طرف بوده بعد هم بعد از حاجی شدن همه گناهانشون بخشیده شده ،حالا چه اشکالی داره قبلش یک پلیس عرب دستی به زریحش کشیده باشه. حالا موندیم در مورد گرجستان چی دارید به مردم بگید
  0
  19
  ‌سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.