کاهش سایز در ۲ هفته

کاهش سایز لباس کار دشواری است مخصوصاً اگر فقط 2 هفته زمان داشته باشیم. برای کاهش یک سایز چند کیلو کاهش لازم است؟ این مقدار برای هر شخص کمی متفاوت است. اما به صورت کلی کاهش 4 کیلو می‌تواند باعث کاهش سایز لباس شود.
آیا کاهش سایز لباس در دو هفته ممکن است؟
می‌توان گفت هم ممکن است هم خیر و البته رسیدن به چنین نتیجه‌ای مستلزم تلاش فراوان و از خود گذشتگی است! به خاطر داشته باشید حتی اگر در طول 2 هفته 4 کیلو هم کم نکنید، باز احتمال اینکه بتوانید لباسی با سایز کمتر به تن کنید وجود دارد.
هر زمان خواستید وزن کم کنید همیشه این را به خاطر بسپارید که سلامت کلی بدن باید در اولویت باشد. به خطر انداختن سلامت تنها به خاطر اینکه در لباسی کوچک‌تر جا شوید اصلاً ارزشش را ندارد.

در ادامه می‌خواهیم راهنمایی‌های عملی و البته سالمی را ارائه کنیم تا بتوانید در عرض 2 هفته سایز لباس خود را کاهش دهید:
غذاهای فرآوری شده را قطع کنید
برای رسیدن به هدف کاهش 4 کیلوگرم در دو هفته و یا هر هفته 2 کیلوگرم، باید مقدار مصرف غذا را کمی تغییر داد. فکر نکنید در این دو هفته باید به خود گرسنگی بدهید. با اینکه گرسنگی دادن به خود باعث کاهش وزن می‌شود اما در طولانی مدت تأثیری معکوس و منفی روی سلامت و وزنتان خواهد داشت.
به جای گرسنگی دادن به خود، به فکر سر و سامان دادن به آنچه می‌خورید باشید. اگر تصمیمتان برای کاهش وزن جدی است مصرف تمام غذاهای بی‌ارزش را حذف کنید (چیپس، پفک، و انواع غذاها و میان وعده‌های فرآوری شده). همچنین مصرف نوشیدنی‌های قندی را نیز باید متوقف کنید.
استفاده نکردن از غذاهای فرآوری شده دیگر مانند سوپ‌های کنسرو شده، غذاهای منجمد شده و یا غذاهای نیمه آماده بسته بندی شده نیز برای کاهش وزن مفید است چون این کار کمک می‌کند مقدار دریافت سدیم کم شود. مصرف بیش از حد سدیم می‌تواند باعث افزایش وزن آب بدن و همچنین نفخ شود.
وقتی می‌خواهید کاهش سایز داشته باشید چه غذاهایی باید بخورید؟
مصرف میوه، سبزیجات و پروتئین را افزایش دهید
از آنجا که می‌خواهید مقدار قابل توجهی وزن را در مدت زمانی کم کاهش دهید، روی مصرف مقدار زیادی میوه، سبزیجات، حبوبات و پروتئین‌های بدون چربی تمرکز کنید.
مثال پروتئین‌های بدون چربی، گوشت‌های کم چرب، لبنیات کم چرب و لوبیا هستند. چربی‌های سالم را نیز فراموش نکنید، از جمله آجیل‌ها، لبنیات و غلات کامل که باید همچنان در برنامه غذایی حضور داشته باشند.
وقتی غذایی میل می‌کنید که سرشار از پروتئین بدون چربی و چربی‌های سالم است بدون اینکه وزن اضافه کنید یا بیش از حد غذا مصرف کنید برای مدت زمان طولانی احساس سیری خواهید کرد. فراموش نکنید در وعده‌های غذایی تعادل را رعایت کنید، کربوهیدرات‌های سرشار از فیبر (میوه، سبزیجات و غلات کامل) پروتئین و چربی تا قند خونتان ثبات پیدا کند.
 
مقدار وعده‌ها
کاهش مقدار وعده‌ها هنگام کاهش وزن چیزی است طبیعی. با این حال وقتی با غذاهای سرشار از مواد مغذی و کم کالری به بدن سوخت رسانی کنید (همان‌طور که بالا اشاره شد) میزان دریافت کالری‌تان به صورت طبیعی کاهش می‌یابد. سعی کنید مقدار وعده‌های خود را کاهش دهید اما نباید کل روز احساس گرسنگی داشته باشید.
برخی تحقیقات نشان داده کاهش 20 درصد از مقدار وعده‌های غذایی می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.
 
افزایش مصرف آب
تأمین آب بدن در طول دوره‌ی کاهش وزن بسیار مهم است. آن‌قدر در طول روز آب بنوشید که رنگ ادرارتان زرد بسیار کم رنگ شود. در نوشیدن مایعات همیشه اولویتتان آب باشد، می‌توانید خودتان آبی که می‌نوشید را با میوه و برخی گیاهان طعم دار کنید. نوشابه و دیگر نوشیدنی‌هایی که فقط کالری خالی هستند را در برنامه خود به شدت محدود کنید.
 
از قرص‌های لاغری اجتناب کنید
بسیاری از قرص‌ها و داروهای لاغری هستند که قول کاهش وزنی چشم‌گیر در دو هفته می‌دهند و شاید مردم فکر کنند عجب راه ساده و بی‌دردسری برای حل مشکلشان پیدا کرده‌اند. بی‌ضرر بودن و تأثیر این نوع داروها به خوبی بررسی نمی‌شوند و معمولاً با دست گذاشتن روی تنبلی (بدون نیاز به ورزش!) برای فرد تبلیغات جذابی می‌کنند، ولی متأسفانه فقط پولتان را می‌کشند.
تغذیه مناسب بدن برای کاهش وزن مهم‌ترین چیز است و تکیه بر داروها به جای برنامه غذایی اصلاً عاقلانه نیست.
 
ورزش را افزایش دهید
برای رسیدن به هدف اصلی خود در دو هفته یکی دیگر از موارد مهم در کنار برنامه غذایی این است که مصرف کالری‌های بدن را افزایش دهید. 30 دقیقه ورزش در روز مسلماً نمی‌تواند باعث شود که بتوانید در دو هفته به مقدار کاهش دلخواهتان برسید. البته مقدار ورزش برای هر فرد می‌تواند متفاوت باشد، اما توصیه ما این است که روزانه 90 تا 120 دقیقه ورزش کنید. به خاطر داشته باشید فقط برای دو هفته این پیشنهاد ارائه شده و ادامه این روند برای مدت طولانی ممکن است به بدنتان آسیب برساند.
ترکیب ورزش هوازی یا ایروبیک با تمرینات قدرتی کمک می‌کند تا جای ممکن بافت چربی بسوزانید و بافت‌های عضلانی را نگه دارید. برخی روزها شدت ورزش را افزایش دهید تا مقدار کالری که می‌سوزانید بالا برود، این کار کمک می‌کند در روزهای دیگر هم که ورزش را با سطحی متوسط انجام می‌دهید چربی سوزی‌تان بیشتر باشد.
باید تلاش کنید ورزش‌های دیگری که برنامه‌ریزی نشده‌اند نیز در طول روز انجام دهید، که می‌تواند شامل تمیز کردن خانه، پیاده‌روی یا دوچرخه سواری به جای استفاده از ماشین، استفاده از پله‌ها به جای آسانسور، و اجتناب از نشستن برای مدت زمان طولانی می‌شود.
 
آیا به هدف خود که کاهش سایز لباس در دو هفته است می‌رسید؟
شاید برسید شاید هم خیر. بدون شک وزن کم می‌کنید اما اینکه چه مقدار مشخص نیست. واریانس‌های فردی، ژنتیک، هورمون‌ها و دیگر موارد هستند که در هنگام کاهش وزن باید به حساب بیایند.
حتی اگر با این راهنما و توصیه‌ها به وزن هدف خود نرسیدید، حداقل توانسته‌اید سبک زندگی با غذاهای سالم را بیاموزید و به مرور از آن برای کاهش وزن استفاده کنید.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.