شبنم رعایایی اردکانی، دومین زن برنده جایزه مکانیک سیالات / وی دانشجوی بهایی اخراجی دانشگاه شریف بود

دیدگاه‌نو : شبنم رعایایی اردکانی دومین زن در تاریخ فیزیک جهان که جایزه مکانیک سیالات را برنده شده است پیشتر به دلیل بهایی بودن از دانشگاه شریف اخراج شده بود.
 
مرتضی اسماعیل‌پور فعال حقوق دگراندیشان در گفتگو با دیدگاه‌نو می‌گوید:« خانم رعایایی پیشتر در مقطع کارشناسی در دانشگاه شریف تحصیل می‌کردند اما براساس قوانین جمهوری اسلامی بهاییان حق تحصیل در ایران را ندارند و با توجه به لایحه شورای عالی انقلاب فرهنگی که در ۶ اسفند ۱۳۶۷ تصویب شده است، بهاییان حق ورود به دانشگاه را ندارند و به محض احراز هویت مذهبی بهایی دانشجویی آن فرد باید بلافاصله از دانشگاه اخراج شود که به همین دلیل خانم رعایایی از ادامه تحصیل بازماند اما این جوان ایرانی پس از مهاجرت به آمریکا و پدیرش دانشگاه هاروارد توانست تا مقطع دکترا در رشته فیزیک سیالات ادامه تحصیل بدهد و حالا نیز او به عنوان دومین زن دریافت کننده جایزه مهم مکانیک سیالات شناخته شود.»
+139
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۸
  Azadi9 - پاریس، فرانسه

  گر چه که این دختر فرهیخته رو از دانشگاه شریف اخراج کردند ولی من تردیدی ندارم که او بزرگترین آرزویش بازگشت به کشور و خدمت به مام میهن است. انشاالله در لوای یک نظام سکولار.
  8
  94
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  shirazi - کالیفرنیا، ایالات متحده امریکا
  حد اقل دو تا اشتباه در این متن است: خانم دکتر اردکانی بعد از ورود به آمریکا وارد MIT شد و فوق ایسانس و دکترای خود را از این دانشکاه گرفت و هم اکنون هم محقق فوق دکترا در MIT است. اشتباه دوم: رشته تحصیلی ایشان مهندسی مکانیک است.
  2
  6
  یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا

  به کوری چشم تمام ....که جز دین ....هیچ دینی رو قبول ندارن .. حالا شما پا چپ و راست کنین برایه ورود به ...یا مقبره خمینی دجال فرقی نمیکنه ...
  2
  35
  یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  یویوماما - خاش، ایران

  خاک بر سر این ملاهای احمق بیسواد دکترای رساله ای که باعث مهاجرت این طلاهای ناب . مغزی سرزمین من شدند فقط به خاطر عقاید والدینشان...... که این دختر به خدمت رد نکهای یانکی.
  2
  30
  یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  حکومت ایران یک دولت فاشیست اهل تشیع هست که این موضوع و تبعیضات ان علنا در قانون اساسی مملکت ما مشهود هست و تا این نوع فاشیسم بر مملکت ما حاکم هست البته تعرض و تعدی به حقوق اقلیت ها موضوعی عادی هست. مثل اینکه از حکومت اپارتاید افریقای جنوبی می خواستید تا حقوق سیاهان را رعایت کند.. این ها عقب افتاده های ذهنی مذهبی دنیا هستند که روی جهل ملتی به حکومت رسیده اند و اگر رفتاری مغایر نشان دهند برای من باعث تعجب هست.
  0
  56
  یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۴:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  rood120 - منچستر، انگلستان

  موفق که هستی پس برایت آرزوی سلامتی و عمر طولانی می کنیم تا به بشریت خدمت کنی و آن دو نفری که به تو منفی دادند بروند آنجا شون را آب بریزند که خیلی سوزش داره 😁😁😁
  4
  43
  یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  saeed scotland - گلاسگو، نیواسکاتلند

  اونوقت توایران چندتا مغز پفکی بعنوان دانشجوی نخبه میبرند دست بوس آقا
  0
  34
  یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.