سخن از «حمله به ایران»

رادیو فردا ، نیوشا بقراطی
نتانیاهو می‌گوید بقای کشورش خط قرمز است - عکس مربوط به کنفرانس امنیتی مونیخ در سال ۲۰۱۸
رشته‌جدال‌های کلامی ایران و اسرائیل در روزهای گذشته پای عبارتی را به میان کشید که حتی منتقدان سرسخت جمهوری اسلامی هم به ندرت بر زبان می‌آورند: «حمله به خاک ایران».
 
بنیامین نتانیاهو در آخرین اظهار نظر درباره جمهوری اسلامی گفته است بقای اسرائیل خط قرمز است و اگر حکومت ایران از این خط قرمز عبور کند، اسرائیل به ایران حمله نظامی می‌کند. نخست وزیر اسرائیل همچنین با اشاره به حملات هوایی کشورش به اهداف وابسته به ایران در سوریه، گفته است اسرائیل تنها کشوری است که مستقیما با نیروهای ایرانی درگیر شده است.
 
در واکنش، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی گفته‌های نخست‌وزیر اسرائیل را «گستاخانه و شرم‌آور» خواند، گفت که این کشور «هرگز و هیچگاه جرات چنین اقدامی را نخواهد داشت» و گفت که این تهدید به اقدام نظامی در مجامع و نهادهای حقوقی و بین‌المللی پیگیری خواهد شد.
ساعت ششم - سخن از «حمله به ایران»
دور اخیر جنگ کلامی در حالی کلید خورده است که صحبت از نابودی اسرائیل، در میان مقامات جمهوری اسلامی ایران امری روزمره است. از ضرب‌الاجل ۲۵ ساله نابودی این کشور در پیش‌بینی علی خامنه‌ای تا غده سرطانی نامیدن آن به دفعات.
 
و این لحن، منحصر به طیف و جناح خاصی هم نیست. وقتی صحبت به اسرائیل می‌رسد همه حکومتیان هم‌کلامند. در یکی از آخرین نمونه‌ها حسن روحانی که طیف موسوم به «میانه‌رو» را نمایندگی می‌کند، در جریان کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، اسرائیل را «غده سرطانی» نامید؛ سخنانی که با انتقاد اسرائیل مواجه شده بود.
 
گاه هم ماجرای تهدیدها از این فراتر می‌رود؛ مثلا وقتی که سپاه پاسداران بر روی موشک‌های خود عبارت «اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود» را به زبان عبری می‌نویسد.
 
با این حال، صحبت از حمله به ایران در کلام رهبر اسرائیل، اتفاق کم‌سابقه‌ای است.
 
احتمال بالا گرفتن درگیری و حمله اسرائیل به ایران چقدر است؟ چقدر ممکن است مقامات ایران از خط قرمزی که نتانیاهو می‌گوید، گذر کنند و بقای اسرائیل را در عمل به خطر بیاندازد؟ در صورت به وقوع پیوستن جنگ مستقیم، چه عواقبی در انتظار هر طرف است؟
 
در برنامه‌ای که می‌شنوید به بررسی چنین احتمالاتی پرداخته‌ایم.
+33
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  برو بمیر با اون خط قرمزت. از اخوند کثیفتر
  42
  40
  یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  رژیم اخوندی از این تنها تهدید نتانیاهو وحشت کرده اند . رژیم اخوندی خوب این را بداند که اسرائیل خواهان این نیست که ملتی دیگر دشمنش شوند در خاورمیانه و هرگز به ایران حمله نظامی نخواهد کرد . مگر انکه صددرصد کشور اسرائیل مورد حمله رژیم اخوندی قرار گیرد و اسرائیل هم به ناچار بخاطر دفاع از ملت و کشورش از نیروهای نظامیش بخواهند در برابر حمله ات رژیم اخوندی دفاع نظامی کنن.
  31
  52
  یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  وقتی 40 سال است که از روی جهل و تعصب و نادانی و عقاید قرون وسطائی ملتی را تهدید به نابودی میکنید (تا به بهشت رفته و الله برایتان 72 تا حوری و زن انکاره بیاورد!) حتما توقع دارید که دست شما را ببوسند. هر ملتی برای بقایش تلاش میکند و مطمئنا اگر روزی گلوی مردم اسرائیل را بفشارید به تنهائی به زیر اب نخواهد رفت و بمب های اتمی را هم برای موزه ها نساخته اند و صد بربر به ایران خسارت وارد خواهد امد
  27
  70
  یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۴:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  تو خفه شو جنایتکار... رئیس رژیم بچه کش.
  12
  21
  یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.