هشدار اردوغان: نیروهای کرد را از منبج بیرون نکنید، به شهر حمله می‌کنیم

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز جمعه ۲۳ آذرماه به آمریکا هشدار داد، چنانچه حضور نیروهای کرد وابسته به یگان های مدافع خلق از منبج در شمال سوریه ادامه یابد نیروهای ترکیه به این شهر حمله خواهند کرد.
 
به گزارش رویترز، رجب طیب اردوغان که در نشست اعضای سازمان همکاری اسلامی در آنکارا صحبت می کرد اظهار داشت: منبج جایی است که عرب‌ها زندگی می کنند ولی اهالی شهر مجبور شدند تسلیم تروریست شوند.
 
رئیس جمهوری ترکیه تصریح کرد: الان داریم می‌گوییم شما باید شهر را (از وجود آنها) پاکسازی کنید و آنها رابیرون کنید یا ما وارد منبج خواهیم شد. من دارم خیلی شفاف می گویم.
 
رجب طیب اردوغان تصریح کردکه ترکیه در صدد است «صلح و امنیت» رادر شرق رود فرات و مناطق تحت کنترل یگان های مدافع خلق برقرار کند.
 
آقای اردوغان چهارشنبه از عملیات نظامی نیروهای ترکیه علیه نیروهای کرد مورد حمایت آمریکا در نقاط مرزی شمالی شرقی سوریه خبر داده بود.
 
رویترز می‌گوید، آمریکا و ترکیه در خصوص رویکرد خود در شمال سوریه با یکدیگر اختلاف دارند و یکی از موارد اختلاف یگا‌ن‌های مدافع خلق هستند.
 
یگان های مدافع خلق بخشی از «نیروهای دموکراتیک سوریه» هستند و از مهم‌ترین متحدان ائتلاف به رهبری آمریکا در نبردها علیه گروه حکومت اسلامی، داعش، به‌شمار می‌روند. این در حالی است که ترکیه یگان های مدافع خلق را بخشی از حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و گروهی تروریستی می نامد.
 
ترکیه پیشتر از اجرای آهسته توافق در خصوص خروج نیروهای وابسته به یگان‌های مدافع خلق از منبج انتقاد کرده بود.
 
در همین زمینه، آقای اردوغان روز چهارشنبه از قریب الوقوع بودن حمله نیروهای ترکیه به اهدافی در شرق رود فرات خبر داد و گفت، هدف از این حمله «آزادسازی» این مناطق از «حزب کارگران کردستان» ترکیه و متحدان آن در سوریه، «حزب اتحاد دمکراتیک» است.
 
در واکنش به این اظهارات وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، نسبت به «اقدام نظامی یک‌جانبه در شمال شرق سوریه» ابراز نگرانی کرد.
 
بر اساس «توافق منبج» میان وزیران خارجه ترکیه و ایالات متحده، قرار شد خروج نیروهای کـرد مورد حمایت آمریکا از «منبج» و دیگر شهرهای منطقه پس از خلع سلاح آنها انجام شود. مدت این همکاری شش ماه تعیین شده است.
 
در بهار گذشته وقتی این توافق به دست آمد گزارش شده بود که آمریکا نه در مورد تحویل سلاح‌های سخنی گفته‌است و نه شـش ماه را به‌عنوان یک بازه زمانی قطعی تائید می‌کند، بلکه می‌گوید این یک زمان تخمینی‌ست و به شرایط و رخدادهای پیش‌رو در منطقه بستگی دارد.
+19
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Cyrus749 - برایتون، انگلستان

  حمله قضنفرها به ''در آینده نزدیکیها''
  2
  90
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  مردک دزد تروریست اهمکش،عرعر کردن برای ابو قاشق تروریست فایده نکرد دوباره به جفنگ گفتن و جفتک انداختن افتادی،یعنی چه منج جای عربهاست ،ترکیه هم جای کردها و ارمنیهاست تو قبیله مغولت اشغالش کرده و تبدیل به اشغالدونی
  102
  208
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  منج شهر عربهاست، مردک عرعر کردن برا قشقچی برات نون نشد حالا میخواهی به لیسیدن و مالیدن رویش اجدادت رو بیاری ولی ظاهرا گوشهات درازتر از انند که بدانی عربها احتیاج به خر ندارند و ´عصر گاری کشیدن تموم شده.
  31
  146
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Toni Montana - مونیخ، آلمان

  واقعا نشان دادی بیشرف ،پست فطرط ،دزد تخمه صیغه و پس انداخته مغول ها دروغگو بی شرمی هستی، این علها به توی الاغ چه ربطی داره که تو کار مردم مملکت دیگر دخالت کنی یا اصلا تو کاری که بوه ادمها ربط داره دخالت کنی،چی شدی وکیل و وصی عربها تا با این وسیله به عربها بگید که راه قاشقچی را ادامه بدند و برای جهاد نکاه بیان مغول آباد تو تا شید برای لهاف کشی برای عربها که بین قبیله تو موروثی است کاسه گداییت را پر کنند.شما تخم مغلها هیچوقت ادم بشو نیستید اگر چه چند قرنه که اجازه پیدا کردید در مجاورت ادمها زندگی کنید. یک طوطی را میشه اسم حساب کرد ولی یک مغول مثل تو را هیچ وقت.
  32
  164
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  [::Cyrus749 - برایتون، انگلستان::]. من چند وقت پیش عرض کردم اردوخر و قبیله مغولش اگر با کردها در بیافته به مثیبتی که صدام و اسد گرفتار شدن گرفتار میشه با این تفاوت که صدام یا اسد در بین عربها میتونند زندگی کنند ولی اردوخر و قبیلش یه راه در پیش دارند آنهم کارخانه های چرم سازی چین است که اونجا تبدیل به دمپایی و کفش ارزان قیمت بشن برای افریقا.کردها یک مثل دارند میگن خر اجلش برسه نون صاحبش را میخوره، ظاهرا این خر اجلش رسیده.
  29
  132
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.