رضا پهلوی: نمی‌توان از کمک به مردم ایران گفت و از تغییر رژیم حرف نزد‎‎

شاهزاده رضا پهلوی جمعه ۲۳ آذرماه در نشستی در واشینگتن خواستار تغییر رویکرد آمریکا و کشورهای اروپایی در قبال رویدادهای ایران شد.
 
فرزند آخرین پادشاه ایران در پایتخت آمریکا و در نشست انستیتوی واشینگتن در حضور دهها تن از تحلیلگران و خبرنگاران آمریکایی و ایرانی سخنرانی کرد. «در آستانه چهل سالگی وقوع انقلاب ۵۷، قدم بعدی چیست؟» عنوان این سخنرانی بود.
 
رضا پهلوی در این نشست و در پاسخ به پرسشی در خصوص تاثیر تحریم‌های آمریکا و غرب علیه حکومت جمهوری اسلامی گفت، باید بین تحریم‌ها برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی و تحریم برای تغییر رژیم تمایز قائل شد.
 
فرزند آخرین پادشاه ایران گفت: تاکنون هیچ یک از رهبران سیاسی آمریکایی و اروپایی و دیگر کشورها نگفته‌اند؛ بله ما خواستار تغییر رژیم هستیم.
 
رضا پهلوی گفت: شما نمی‌توانید بیایید و بگویید می‌خواهیم به مردم ایران کمک کنیم ولی تغییر رژیم نمی‌خواهیم. شما می‌خواهید ما به دموکراسی برسیم وقتی این رژیم بر سر کار است. این تناقض است.
 
وی تصریح کرد: تغییر برخی سیاست در این خصوص می‌تواند برخی از مشکلات ما در این خصوص را حل کند.
 
آقای پهلوی همچنین خواستار تغییر قوانین تحریمی به نفع مخالفان جمهوری اسلامی شد تا آنها بتوانند از این مسیر به فعالان داخل ایران کمک کنند.
 
فرزند آخرین شاه ایران به نمونه‌های متعدد اعتراض‌های مدنی در ایران طی ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت، تحریم‌های کنونی دولت آمریکا، راه را برای همراهی نهادهای بین‌المللی با این اعتراض‌ها، سخت کرده و هم اکنون مثلاً گروه‌های کارگری یا اتحادیه معلمان در آمریکا، نمی‌تواند کمکی جز انتشار بیانیه انجام دهند.
 
همکاری با مجاهدین خلق
 
رضا پهلوی همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص همکاری با سازمان مجاهدین خلق گفت: مشکلی که همچنان وجود دارد این است که آنها باید برای همکاری با نیروهای موافقت کنند. چرا؟ باید از خودشان پرسید. شاید اگر این کار را بکنند کنترل و تسلط خود را بر ساختارشان از دست می‌دهند.
 
وی همچنین تصریح کرد: سیاست نهایی باید پذیرش نتیجه فرایند دمکراتیک باشد.
 
رضا پهلوی در بخش دیگری از این جلسه پرسش و پاسخ با اشاره به اینکه سرکوب نشانه عدم وجود اعتماد به نفس است گفت به نظر او حکومت جمهوری اسلامی در آستانه انفجار است اما عناصری وجود دارد که باید برای تغییر رژیم مهیا شود.
 
آقای پهلوی از جمله به نقشی که نیروهای مسلح می‌توانند در دوران گذار ایفا کنند اشاره کرد.
 
رضا پهلوی همچنین درباره انتظارش از دولت دونالد ترامپ به دو موضوع رسانه و اموال مقام‌های جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت مالیات‌دهندگان آمریکایی و بریتانیایی هزینه رسانه‌های فارسی زبان را می‌دهند اما به گفته او عناصر اصلاح‌طلب در آنها نفوذ کرده‌اند تا از جمهوری اسلامی حمایت کنند.
 
او همچنین به اموال مقام‌های جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت کشورهای غربی و آمریکا می‌توانند این اموال را به نفع اپوزیسیون توقیف کنند.
 
در آستانه برگزاری این نشست در واشینگتن، نشریه پولیتیکو گزارش داده بود که مقام‌های شورای امنیت ملی کاخ سفید،‌ در سال اول ریاست جمهوری دونالد ترامپ، در پی انتشار یک پیام نوروزی مشترک توسط رئیس‌جمهور آمریکا و فرزند آخرین شاه ایران بودند، که پس از چندی این تصمیم تغییر کرد و آقای ترامپ یک پیام نوشتاری به مناسبت نوروز منتشر کرد. کاخ سفید و همچنین دفتر رضا پهلوی به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند.
+219
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان

  کمک به مردم؟تغییر رژیم؟ کی؟تو؟
  446
  341
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  loder - شیراز، ایران

  ربع پهلوی فکر کردی بعد اخوندا تو میتونی بیای دوباره سلطنت راه بندازی و بخور بخور کنی تموم شد دیگه اون زمان ربع پهلوی ملت از داخل یکی رو باید انتخاب کنن که طمع فقرو چشیده باشه از گوشت ملت باشه نه تو ربع پهلوی که هنوزم که هنوزه داری با پول بیت المال اون زمان تغذیه میکنی فقط باید از داخل کسی انتخاب بشه و خلاص غیر از این باشه دوباره باید ی عده رو جمع کنیم تا بتونیم سلطنت تو رو سرنگون کنیم خخخخخخخ شما به درد این منصبها نمیخورین برس به همون زن و بچه ات که این چرندیاتت به درد ..... میخوره یا حق ;)
  402
  263
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::loder - شیراز، ایران::]. لوده، اونیکی اسمت میرزاده نیست؟
  142
  242
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان

  شنیدم جدیدا نظر داده که اموال وابستگان به دولت ایران در خارج باید به نفع مخالفان مصادره بشه.احتمالا خود آقارضا هم خودش رو در راس همه مخالفان می دونه.به نظرتون پول لازمه این رهبر کذایی اپوزیسیون؟
  270
  171
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  loder - شیراز، ایران

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. برادر جان ما مثل ربع پهلوی دو رو نیستیم دلیلی نداره با نام کاربری دیگه ای بیام همیشه با همین اسمم و خلاص یا حق ;)
  230
  153
  یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  کی میشه این آنقدر چرندیات نگه. رضا دیبا خائن.
  205
  124
  یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  ایتالیا ایتالیا - میلان، ایتالیا
  از دیسلایک‌ها و لایک‌ها روی کامنتها متاسفانه میشه فهمید که بعد از سرنگونی رژیم آخوندی بین طرفدران شاهنشاهی و دستهای دیگه دوگانگیه شدیدی بوجود میاد . اینکه تعداد لایک و دیسلایک‌ها تقریبا برابر هستن نشونه خوبی‌ نیست . اما وجه مشترک و چیزی که می‌شه دید اینه که هر دو گروه طرفدار سرنگونی رژیم هستن . امیدوارم این دگنگی از بین بره و مردم بتونن به یک نقطه مشترک سیاسی برسن
  0
  0
  ‌سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.