رضا پهلوی: جامعه ایران وارد دوران جدیدی از مخالفت با جمهوری اسلامی شده است

 شاهزاده رضا پهلوی در نشست انستیتوى واشنگتن سخنرانی کرد.  صدای آمریکا : شاهزاده رضا پهلوی روز جمعه در سخنانی در پایتخت ایالات متحده، با بیان این که جامعه ایران وارد دوران جدیدی از مخالفت با جمهوری اسلامی شده است، از کشورهای آزاد و دموکراتیک جهان خواست به مردم ایران برای رسیدن به آزادی و بازپس‌گیری کشورشان کمک کنند.
 
فرزند آخرین پادشاه ایران برای بحث درباره آینده جمهوری اسلامی، توانایی اپوزیسیون برای بهره گیری از نارضایتی گسترده از ایدئولوژی اسلامی و چشم انداز دموکراسی لیبرال در مسیر آتی ایران، در نشست «انستیتو واشنگتن» حضور داشت و این اظهارات را بیان کرد.
گزارش صدای آمریکا از سخنان شاهزاده رضا پهلوی در یک اندیشکده در واشنگتنشاهزاده رضا پهلوی در این نشست، که به عنوان بخشی از مجموعه «مباحث سیاست گذاری» برگزار و بطور مستقیم از وبسایت اندیشکده پخش شد، سخنان خود را با این مقدمه آغاز کرد که یکی از شعارهای محبوب مردم در جریان اعتراضات اخیر ایران این است: «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن آمریکاست.»
 
وی با اشاره به نهادینه شدن سرکوب و قتل منتقدان در جمهوری اسلامی و صدور نفرت در سراسر منطقه، گفت که رژیم مذهبی ایران با فعالیت‌های خود و حمایت از تروریسم تهدیدی علیه منطقه و جهان به شمار می‌آید. وی افزود رژیم جمهوری اسلامی «سرزمین ایران را اشغال کرده و مردم آن را به گروگان گرفته است.»
 
به گفته شاهزاده رضا پهلوی، «مردم ایران خواهان بازپس‌گیری آزادی، کرامت انسانی، و همچنین سرزمین خود هستند.»
 
وی در ادامه خاطر نشان کرد که یک ایران دموکراتیک، نماینده واقعی مردم ایران خواهد بود، و با همسایگان عرب خود برای مبارزه با تروریسم و برقراری امنیت و ثبات در منطقه همکاری خواهد کرد.
 
فرزند محمدرضا شاه فقید، که حکومت او با انقلاب ۱۳۵۷ سرنگون شد، در پاسخ به پرسشی درباره دوران پس از جمهوری اسلامی، با اشاره به این که جدایی دین و سیاست مقدمه رسیدن به دموکراسی است گفت، مردم ایران در مراحل پایانی این آگاهی هستند و گام‌های نهایی در این مسیر را طی می‌کنند.
 
وی با اشاره به این که در سال ۵۷ حامیان انقلاب فقط می‌گفتند شاه باید برود و مهم نیست بعد از او چه خواهد شد گفت، اما ما امروز می‌گوئیم تنها خواست رهایی از این رژیم کافی نیست، بلکه باید بدانیم پس از آن چه می‌خواهیم؛ «و یک چیز قطعی است و آن که اکثریت مردم ایران خواهان سکولاریسم هستند.»
 
شاهزاده رضا پهلوی خاطر نشان کرد که مردم ایران نباید دستاویز رقابت‌های جناحی اینجا، در ایالات متحده، یا دیگر کشورهای آزاد و دموکراتیک باشند و افزود، سیاست خارجی کشورها در برابر ایران باید در مسیری باشد که به مردم این کشور کمک کند به آزادی و بازپس گیری کشورشان کمک کند.
 
وی با تاکید بر این که مردم ایران خود عامل اساسی تغییرات خواهند بود، در پاسخ به این پرسش مهدی خلجی - اداره کننده نشست - که نقش خود را در آینده ایران چگونه می‌بیند گفت، روزی که مردم ایران به پای صندوق‌های رأی بروند تا خود آینده کشورشان را رقم بزنند، آنگاه می‌توانم بگویم که «مأموریت من به پایان رسیده است.»
 
شاهزاده رضا پهلوی در سه دهه گذشته به فعالیت علیه جمهوری اسلامی پرداخته و از چهره‌های اصلی مخالف حکومت مذهبی در ایران، که آن را «فرقه تبهکار» می‌خواند، محسوب می‌شود. وی بارها گفته است که خواستار برگزاری انتخابات آزاد برای تعیین ساختار سیاسی آینده ایران، بر مبنای رأی مستقیم مردم، است.
 
وی در نشست امروز در واشنگتن، در پاسخ به این پرسش که چرا فکر می‌کند جمهوری اسلامی آسیب پذیر است، گفت که اگر این رژیم واقعا به وضعیت و ثبات خودش اطمینان دارد، چرا کسی مانند «وحید صیادی نصیری» باید زندانی شود و در زندان جان خود را از دست بدهد.
 
شاهزاده رضا پهلوی اواخر مرداد در یادداشتی در روزنامه وال استریت جورنال، با بیان این که خواستار دموکراسی سکولار در ایران است، نوشت که برای رسیدن به این هدف باید دو «حقیقت بنیادی» به رسمیت شناخته شود: اول این که نظام جمهوری اسلامی یک تهدید وجودی علیه ایران است، و دوم این که اصلاح پذیر نیست.
 
وی در نشست امروز نیز گفت، امروزه ایرانی‌ها خوب می‌دانند بدون حمایت از خارج، مبارزه با این رژیم بسیار دشوار خواهد بود، و در ادامه با اشاره به شعار مردم در جریان اعتراضات سال ۸۸ که مردم می‌گفتند «اوباما، اوباما، یا با اینها، یا با ما» گفت که کشورهای دموکراتیک، به ویژه آمریکا، باید تصمیم بگیرند در کدام طرف ایستاده‌اند.
 
شاهزاده رضا پهلوی در مورد سیاست اعمال تحریم علیه جمهوری اسلامی گفت، بله این تحریم‌ها رژیم را تحت فشار می‌گذارد و البته مردم ایران را نیز به رنج و زحمت می‌اندازد، اما در حوزه «کمک‌های سازنده» برای مقابله با رژیم کار زیادی تاکنون انجام نشده است.
 
وی با اشاره به این که تعدادی از عوامل وابسته به رژیم ایران در حال حاضر در کشورهای غربی و همچنین در ایالات متحده به سر می‌برند و ثروت به تاراج رفته مردم ایران را در اختیار خود دارند، گفت که دارایی‌های این افراد را می‌توان به نفع نیروهای دموکراتیک ضبط کرد.
 
رئیس جمهوری ایالات متحده، با این استدلال که تهران با ادامه برنامه موشکی و رفتار بی‌ثبات کننده خود در خاور میانه روح توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ با قدرت‌های جهانی را نقض می‌کند، اردیبهشت ماه سال جاری از این توافق خارج و دوازده شرط را برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی تعیین کرد.
 
دولت پرزیدنت ترامپ می‌گوید هدف از اعمال «فشار حداکثری» بر ایران، تغییر رفتار حاکمان آن است و به دنبال تغییر رژیم نیست؛ با این حال تاکید کرده است به خواست مردم ایران برای پیوستن به جامعه جهانی و برخورداری از رفاه و آزادی احترام می‌گذارد و در این راه در کنار مردم ایران است.
شاهزاده رضا پهلوی در گفتگو با صدای آمریکا: تلاش ما جلب اقدامات عملی برای کمک به مردم ایران است
+454
رأی دهید
-37

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Cyrus749 - برایتون، انگلستان

  برادرانه سا یبری، تاحالا به این فکر کردین که اگه رژیم عوض بشه شما بجای ۱ ساندیس میتونید ۲ تا ساندیس بخورید؟ شاید ....
  48
  305
  جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  خداوند پشت و پناه تو بزرگمرد ایراندوست باد.
  697
  544
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  کوردلانی که به این مرد بزرگ خرده میگیرند متوجه باشند که این موها در راه خدمت به آزادی کشور سفید شده اند. پهلوی سوم تنها آلترناتیو مطرح برای جایگزینی حکومت جهل آخوندیست. اینبار اجازه نخواهیم داد کوته فکر های متحجر جایی در کشور داشته باشند.
  713
  570
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  اقای رضا پهلوی انسانی ست که خواهان دمکراسی شدن ایران است , ایشان صدرصد مخالف دخالت دین در سیاست است . مگر او بتواند این گروه بزرگ تبهکار را از قدرت سیاسی ایران بیاندازد. همانطور که پدر بزرگش درپی کیش و مات کردن اخوندهای تبهکار برای همیشه در ایران بود که بادخالت و پشتیبانی بریتانیا از اخوندهای کلاش جلوی رضا شاه را گرفتن و نگذاشتن اخوندها در ایران حذف شوند. زنده باد ازادی زنده باد اقای رضا پهلوی
  663
  527
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  fdsa60 - تهران، ایران

  دوستان عزیز از خداوند بزرگ میخواهم که هرچه سریعتر این رژیم نابود بشه.وضعیت ایران از قرمز هم گذشته .البته رژیم منفور هم خودش از این موضوع اطلاع داره.در اینکه ولیعد در ایران پادشاه می شود اصلا شک نکنید.در 6 ماه گذشته فعالیت سیاسی ایشان چندین برابر شده و یکی از گزینه های مهم و قوی در جایگزینی حکومت جمهوری اسلامی هستند ومردم ایران هم آمادگی حضور ایشان در ایران را دارند.در مورد رضا پهلوی هم باید ایشان در جریان باشند بدلیل از هم پاشیدگی کل سیستم حکومتی و بی قانونی مطلق در ایران ، ایشان باید در یک دوره 5 تا 8 ساله همانند رضاشاه کبیر ایران رو اداره کنند تا وضعیت ایران از حالت قرمز در بیاد و بعد از اون حکومت دمکراسی جایگزین بشه.دوستان عزیز در حال حاضر وضعیت ایران از زمان قاجار هم بدتر شده.جمهوری اسلامی با ایرانی ها کاری کرده که مردم در حال حاضر فقط به یک رضا شاه نیاز دارند تا به اوضاع سرو سامان بدهد.
  660
  521
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  ایرانفردا - لندن، انگلستان

  با همه احترامى که قائل هستم براى دوران طلائی ایران تحت رهبرى پدر و پدر بزرگ ایشون، بنظر من ایشون فاقد صلابت پدربزرگ و دورنگرى و سیاست پدرشون هستن. در حال حاضر، ایران احتیاج به یه رهبر با این شرایط داره ولى ایشون منتظرن که یه اتفاقى خود جوش بیافته مردم انقلاب کنن و پیروز بشن، بعد اگه خواستن، خبر بدن من بیام مقام تشریفاتی مثل مقام ملکه انگلیس یا پادشاه فلان کشور اروپایى رو داشته باشم. نصف بیشتر مردمى که خواستار تغییر هستن احتیاج به محرک دارن، همونطور که خمینى وعده آب و برق مجانى داد، مردم هم باید یه انگیزه داشته باشن، امید به روزهاى بهتر. مخاطب امروز ایشون قشر تحصیل کرده جامعه اس که معنى دمکراسى و سکیولاریزم رو میفهمه ولى این قشر بدون پشتیبانى اکثریت جامعه که از حرف هاى ایشون چیزى حالیشون نمیشه نیستن. برا اونا پایین اومدن خرج زندگى و داشتن نون شب مهمتر از حکومت سکیولارو دموکراسیه، چون تاثیرش رو تو اقتصاد نمیتونه درک بکنه. و تا وقتى حمایت و پشتیبانى اکثریت جامعه، پشت قشر تحصیل کرده نباشه، هیچ اتفاقى نخواهد افتاد و حمایت این قشر فقط با دادن وعده زندگى اقتصادى بهتر بدست میاد.
  121
  167
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  ایرانفردا - لندن، انگلستان

  باید قبول کنیم که ملتى هستیم احساساتى که به یه انگیزه احتیاج داریم که جرقه اى بشه. مشت نمونه خروارش هم واکنش بعضى کاربران به متن هاییه که منتشر میشه، بعضى دوستان که معلومه نظرشون در رابطه با مطلب منتشر شده از سطح سواد و آگاهى بالا نشون داره، نه تنها مورد تأیید کاربر ها قرار نمیگیره بلکه تعداد زیادى هم منفى میگیره ولى نظر کاربر دیگه اى که فقط به نوشتن دو کلمه "با حال بود" مثبت بارون میشه! حالا یا بعضى از کاربر ها زحمت خوندن کامنت هاى طولانى رو بخودشون نمیدن یا میخونن و اهمیتى نمیدن و باحال بودن قضیه بیشتر براشون جذابه! با همچین شرایطى، فکر میکنین تعریف از یه حکومت سکیولار براى جامعه بزرگتر ایران با حال خواهد بود یا وعده مجانى شدن آب و برق و آمدن نفت سر سفره هاى مردم؟
  32
  62
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  hamid swed - مالمو، سوئد

  [::ایرانفردا - لندن، انگلستان::]. آقای عزیز صلابت هم تغییر کرده, دیگه احتیاجی نیست که کسی نگاهی ترسناک داشته باشه تا ما فکر کنیم آدمی جدی و مصمم هست, امروزه مردم عقلانیت و ثبات عقاید دمکراسی براشون مهمه, شما هنوز هم دوست دارید که مثلا شاهزاده هم بیاد با وعده های دروغین موتور محرک مردم رو به کار بندازه؟؟؟ بهتر نیست که مردم حقیقت رو درک کنن و از الان دیگه دنبال چیزی مجانی نباشن یا اینکه منتظر باشن یکی دیگه همه کارهاشون رو انجام بده و اونها فقط راحت زندگی کنن؟؟؟؟؟ نمیخوام بیشتر سرتون رو درد بیارم ولی یه مسئله آخر هم که این منفی ها کوچکترین ارزشی نداره چون همه از اطاق فرمان مزدورهای جمهوری اسلامی زده میشه و اصلا نشانگر نظرات ایرانیها نمیشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  422
  246
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Afshin51 - کلن، آلمان

  وزارت اطلاعات رسوای رژیم ملاها بدجوری معلومه به وحشت افتاده و دچار توهم شده که با منفی دادن و حرکات مزبوحانه می تواند سقوط و نابودی رژیم خائنین حاکم بر ایران را به تعویق بیندازد ، این احمقها بدون آنکه نظری منطقی و اصولی برای مقابله با منتقدین و براندازها داشته باشند تنها به اهرم زور و فشار یا همین منفی های مسخره شان آویزان شده اند در حالی که با مغز فسیل شده شان خود هم می دانند که دیگر پایان داستان فرا رسیده و بزودی تقاص جنایاتشان را تمام و کمال خواهند پرداخت .
  523
  321
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  خبر شاهزاده توی این سایت عین نشادر عمل میکنه. خیلی زود اثر میکنه در عضو شریف عرزشی ها!! خیلی بالا پایین میپرن. جای .... انداختن هم منفی میدن
  463
  260
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  شاه و شیخ - قم، ایران

  جناب رضا پهلوی! بقول شاعر: "تو اول بگو با کیان زیستی/ من آنگه بگویم که تو کیستی" اگر فرصت کردید که به این سایت مراجعه کنید که بعید میدانم, در لابلای همین پست های امروز, پستی گذاشته شده از یک مادر داغدار که فرزند برومندش (وحید صیاد نصیری), که در اعتراض به برخوردهای وحشیانه زندانبانهای حکومتی, ساده ترین شکل مبارزه را که همان اعتصاب عذا باشد در پیش گرفت و جان عزیز و نحیفش را در راه آزادی و ایران سکولار از دست داد. به این پست سرکی بکشید ببینید چند نفر از سینه چاکان شما ورود کرده و یا خدای نکرده با کامنتی, مرحمی بر قلب زخم خورده این مادر نازنین گذاشته اند!!؟؟ ولی همین سینه چاکان شما به محض اینکه پستی از لنگ و پاچه دوران شاهی پدرتان گذاشته میشود مثل مور و ملخ حمله و 34 میلیون از مردم ایران که پدر شما را نخواستند به باد فحش و ناسزا میگیرند. شما همین هستید!! دیگه لطفا از دموکراسی و سکولاریسم و مبارزه حرف نزنید که نه پدرتان اعتقادی داشت و نه شما...
  219
  462
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  شاه و شیخ - قم، ایران

  [::ایرانفردا - لندن، انگلستان::]. با نظر شما موافقم. درود بر شما
  166
  18
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::شاه و شیخ - قم، ایران::]. تو برو همراه سپاه سایبری لشکر کشی کن و منفی بده و بعد باد کن و بمیر. همینه که هست، ملت دارند قدر دانیشون رو نشون میدن، جبران اشتباه میکنن. از حسادت بترک.
  458
  259
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  [::hamid swed - مالمو، سوئد::]. ممنون از نظرتون، ما معمولا مشکلات اجتماعى رو فقط با امکاناتى که خودمون داریم تجزیه و تحلیل میکنیم. اگه یه خورده در بافت اجتماعى ایران مطالعه کنیم متوجه میشیم که قشر تحصیل کرده جامعه که معنى دموکراسى و سکیولاریزم رو درک میکنه در مقایسه با کسانى که درکشون از یه حکومت خوب حکومتیه که بتونه وضع معیشتى مردم رو بهتر کنه، خیلى کمه، خمینى با دادن وعده آب و برق مجانى این قشر رو مخاطب خودش قرار داد و به خیابون کشیدشون. البته خودش احمق تَر از این بود که اینکار رو بکنه و با مشاورت قطب زاده اینکار رو کرد، حالا فکر میکنید با مخاطب قرار دادن قشر تحصیل کرده، بدون پشتیبانى میلیونى جامعه کارگر و متوسط، میشه کارى از پیش برد؟ نه، در آینده شاهد سرکوب بیشتر و تکرار ماجراى کوى دانشگاه خواهیم بود و زندانى هاى سیاسى بیشتر حتى کشتار دیگرى مشابه کشتار ٦٠.
  13
  6
  یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  منظور از صلابت نگاه ترسناک و زهر چشم گرفتن نبود، قدرت تصمیم گیرى و تحت تاثیر چاپلوسان قرار نگرفتن بود و لازم الاجرا بودن اون تصمیم. رضاشاه وقتى بقدرت رسید که از ایران به تاراج رفته و گرسنه قاجارى با فقر فرهنگى که واکسیناسیون رو به تعبیر ملا ها تزریق روح شیطان به کودکان میدونستن و حاضر بودن بچه هاشون جلوى چشمشون بمیرن و معلول بشن ولى روح شیطان رو بهشون تزریق نکنن، غرق بود. این جامعه دموکراسى نمیخواست، هر نشانه اى از دموکراسى رو بتوپ میبست، احتمالا رهبر سکیولار رو بجرم توهین به مقدسات بدار میزد. جامعه اونروز رهبرى میخواست که صلابت رهبرى داشته باشه و بتونه رهبرى کنه، که کرد. پسرش هم در سایه همون رهبرى تونست با آینده نگرى و سیاست هاى عاقلانه ایران رو به جایى که بودیم برسونه. بعد از شورش ٥٧ و پیامدهاى این شورش، متاسفانه سالها به عقب برگشته ایم و بجایى رسیدیم که ملا ها و أفکار عقب افتاده شون، بر ما حاکم شدن و همون عقیده ها و فتوا ها ى قدیمى ، البته با زبون رائج جامعه امروز ، لزوم یه رهبر که بتونه همه قشر هاى اجتماعى رو مخاطب قرار بده بیشتر ضرورت پیدا میکنه.
  8
  22
  یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  ازاده تهران. در این سایت یک عده افراد بیکار فقط با داغدن منفی نظریات منطقی دیگران را محو. میکنند. این بیچارگان زمان هیچ کمطقی برای خود و تفکرات ابلهانه خود ندارند شما این ....را با پرفتن مثبت ها ی بیکران از کامنت های خودشان میتوانید تشخیص دهید. اینها ورشکستگان زمان هستند . البته هیچوقت نه خجالت میکشند و نه میدانند خچالت یعنی چه
  0
  1
  ‌سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.