کاظم صدیقی: FATF یعنی تکرار برجام

خطیب نماز جمعه تهران عضویت در گروه ویژه اقدام مالی را خودتحریمی خواند و گفت روزگار مردم با برجام و افزایش ۷۰درصدی قیمت‌ها سیاه شد. روحانی می‌گوید مخالفت‌‌ با قانون پولشویی مبادلات بانکی ایران را ۲۰درصد گران‌تر می‌کند.
 
کاظم صدیقی، خطیب موقت نماز جمعه تهران در مخالفت با لایحه مبارزه با پولشویی، به مسئولان دولت هشدار داد که از یک سوراخ دو بار گزیده نشوند. او FATF را مایه خودتحریمی دانست و گفت: «اگر امروز می‌توانیم تحریم‌ها را دور بزنیم با FATF اشراف اطلاعاتی دشمن بر منابع بانکی بیشتر می‌شود...»
 
صدیقی توصیه کرد که قوانین داخلی جایگزین این کنوانسیون شود "نه چیزی که آنها طمع دارند.»
 
او روز جمعه ۲۵ آذر در بخشی از خطبه‌ها کنوانسیون مبارزه با پولشویی را همانند برجام "مایه تنگنای بیشتر" دانست و گفت: «همین شعارهایی که مردم اگر زندگی ارزان‌تر می‌خواهند باید عضو FATF شویم را هم در زمان برجام دادیم ولی روزگار مردم را سیاه کردید.»
 
خبرگزاری فارس به نقل از صدیقی نوشت: «برجام یک تجربه بود. آنهایی که فرصت‌ها را از دست دادند عوض تکیه بر ظرفیت‌های داخلی گفتند تا برجام حل نشود حتی آب خوردن درست نمی‌شود و وعده داده بودند در روز اجرای برجام همه تحریم‌ها لغو می‌شود و ما ایرانی بدون تحریم تجربه خواهیم کرد. وعده رفاه داده بودند.»
 
کاظم صدیقی با تاکید بر تورم موجود ادعا کرده که برجام باعث گرانی ۵۰ تا ۷۰درصدی کالاها شده است. او هم‌زمان با اشاره به ناارامی‌های مردم فرانسه، مدعی شده که سکوت "ضعفای جامعه" ناشی از ایمان و اعتقاد و ولایت فقیه است.
 
ظاهرا کاظم صدیقی، تحولات مربوط به خروج آمریکا از برجام را با تصویب برجام یکی گرفته است. توافق هسته‌ای به ثبات نرخ برابری ارز، ثبات نسبی قیمت‌ها و امیدواری‌های اقتصادی انجامید.
 
خطیب موقت نماز جمعه تهران، هم‌چنین در همراهی با رهبر جمهوری اسلامی گفت که نقشه‌های دشمنان برای مواجهه مردم ایران با یک تابستان سخت شکست خورد: «خواهیم دید ملت در صحنه با روحیه انقلابی در بیست و دو بهمن مرگ بر آمریکا می‌گویند.»
 
اواسط مرداد ۱۳۹۷، شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، مشهد و کرج صحنه تظاهرات اعتراضی مردم بودند. اوایل مهر قیمت هر دلار به مرز ۱۸ هزار تومان رسید.
 
خامنه‌ای در ۲۱ آذر ۱۳۹۷ در یک سخنرانی عنوان کرد: «نقشه آمریکا این است که به کمک تحریم و کارهای ضد امنیتی در کشور ما اختلاف و جنگ داخلی و مشکلات ایجاد کند.» او افزود با وجودی که مقام‌های آمریکایی گفته بودند که جمهوری اسلامی تابستان داغی خواهد داشت و ۴۰ سالگی را نمی‌بیند "امسال یکی از بهترین تابستان‌ها بود و ملت ایران ۲۲ بهمن امسال ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی را با شکوه بسیار برگزار خواهد کرد."
 
حسن روحانی اما می‌گوید تصویب نشدن لوایح کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، مبادلات مالی برای ایران را ۲۰درصد گران‌تر خواهد کرد. او از مخالفان این کنوانسیون خواسته که شعارهایشان را که به معنای گرانی بیشتر است برای مردم ترجمه کنند.
 
فرماندهان سپاه پاسداران، مقام‌های مرتنط با زیرمجموعه‌های دفتر خامنه‌ای، برخی مقامات مجمع تشخیص مصلحت نظام، رسانه‌های اصولگرا و نمایندگان فراکسیون ولایی در مجلس، از مخالفان سرسخت عضویت ایران در کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم هستند.
 
تصویب لوایح چهارگانه مرتبط با FATF برای خروج کامل ایران از "لیست سیاه" گروه ویژه اقدام مالی و تسهیل مبادلات بین‌المللی بانکی جمهوری اسلامی ضروری است. اتحادیه اروپا نیز اجرایی شدن لوایح مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم در ایران را از الزامات همکاری با جمهوری اسلامی برای نجات برجام عنوان کرده است. ایجاد "استانداردهای بین‌المللی" برای مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم در جهان یکی از وظایف اصلی گروه ویژه اقدام مالی است.
 
مخالفان پیوستن به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم، از جمله نگران مسدود شدن راه‌های کمک مالی جمهوری اسلامی به گروه‌های تندرو مانند حماس و حزب‌الله لبنان هستند. موافقان تصویب این لوایح اما طرف مقابل را به بیم از "شفافیت مالی" متهم کرده و ضمن اشاره به تأثیر تصویب این لوایح در "فسادستیزی" تأکید دارند که عدم تصویب آنها به انسداد مبادلات بانکی ایران خواهد انجامید.
 
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی تاکید کرده که پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم باعث دردسر اعضای بسیج و سپاه نخواهد شد.
+2
رأی دهید
-29

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۷
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  نگین خود تحریم، بگین بسته شدن راه فرستادن پول هاى دزدى و اختلاس به آمریکا و کانادا
  0
  2
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.