سنای آمریکا محمد بن سلمان را مسئول قتل خاشقجی شناخت

مجلس سنای آمریکا به قطعنامه‌ای رای داد که بنا بر آن محمد بن سلمان مسئولیت اصلی در قتل جمال خاشقجی را به عهده دارد. در قطعنامه‌ای دیگری سنا خواهان پایان حمایت آمریکا از ائتلاف نظامی عربستان در جنگ یمن شده است.
 
مجلس سنای آمریکا روز پنجشنبه ۲۳ آذر (۱۳ دسامبر) پیش‌نویس قطعنامه توقف حمایت نظامی از ائتلاف یمن به رهبری عربستان را به تصویب رساند. ۵۶ سناتور به این قطعنامه رأی مثبت دادند. شمار مخالفان ۴۱ نفر بود.
 
سنا قبلا به بررسی پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای پایان دادن به حمایت نظامی از ائتلاف عربی در حمله به یمن رای مثبت داده بود.
 
قطعنامه قطع حمایت از ائتلاف نظامی در جنگ یمن را برنی ساندرز ارائه داده بود. منبای این قطعنامه این است که حمایت آمریکا از جنگ یمن مانعی برای دستیابی به راه حل سیاسی بحران این کشور است.
 
سنا همچنین به  قطعنامه دیگری رأی مثبت داد که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی را مسئول قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی معرفی می‌کند. این قطعنامه از سوی باب کروکر، سناتور جمهوریخواه و رئیس کمیسیون سیاست خارجی سنا ارائه شده بود. انتقاد از خریدهای تسلیحاتی عربستان از چین و روسیه هم از مواد دیگر قطعنامه است.
 
هر دو قطعنامه اعتراض آشکار اپوزیسیون و بخشی از حزب جمهوریخواه، حزب دونالد ترامپ، به سیاست‌های او در قبال عربستان تلقی می‌شوند.
 
به رغم نتیجه‌گیری‌های تحقیقات سیا در مورد نقش محوری بن سلمان در قتل خاشقچی، دونالد ترامپ در هفته‌های اخیر با طرح شک و شبهه در این نتیجه‌گیری انتقادی را متوجه  محمد بن سلمان نکرد و  از اعمال فشار بر او هم امتناع کرد. استدلال او این بود که خریدهای تسلیحاتی عربستان و اتکا آمریکا بر این کشور در مقابله با ایران مهم‌تر از آن هستند که مناسبات با ریاض دستخوش نوسان شود.
 
هر دو قطعنامه اکنون می‌بایست در مجلس نمایندگان نیز به رای گذاشته شود، امری که تا پایان سال جاری میلادی بعید به نظر می‌رسد. حتی اگر بعدتر هم مجلس نمایندگان با هر دو قطعنامه موافقت کند، باز هم اجرای آنها نیازمند امضای دونالد ترامپ است که چنین اتفاقی تقریباً غیرممکن است.
 
 با توجه به اینکه جمهوری‌خواهان همچنان تا روز سوم ژانویه اکثریت را در مجلس سنا در دست دارند، احتمال رد این قطعنامه همچنان وجود دارد.
+70
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران

  خیلی جالبه حکومت ایران روسیه بشار اسد ووو میلیونها آدم در خاورمیانه رو قتل عام و بی خانمان کردن تو سنای آمریکا کسی ....نکرد اونوقت این مرد بزرگ و باشخصیت یه انگل رو شاید کشته باشه سنای آمریکا به قدقد افتاده. امیدوارم ترامپ ازش حمایت کنه.
  335
  67
  جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۶
  ۱۰۳
  +Hunter - تهران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. تا وقتی پسورد بن‌سلمان توی دهنته معلوم نیست چی می‌گی. یا با دهن پر حرف نزن یا اینکه اول پسوردش را از دهنت در بیار بعد حرف بزن.
  27
  37
  جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۰
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::+Hunter - تهران، ایران::]. بازم مرده فارتید کفن پاره شد. چی میگی تو!! هر وقت گفتم آن تو بپر وسط بگو مان. انگل بانو فکر نکن تابلو نیست بخش قابل توجهی از مثبت و منفیهای طیف مزدوران حکومت رو توی پشندی با تغییر پروکسی میزنی. شکاف نخوری صلوات.
  125
  3
  جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۹
  ۴۵
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  خب اونهایی که تو سنا نشستن هم مسول قتل و عام یک میلیون عراقی ،۴۰۰ هزار افغانی وبالای ۱۰۰ هزار از مردم لیبی و نیم میلیون ملت سوریه هستند.
  5
  181
  جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۵
  ۴۱
  Cyrus749 - برایتون، انگلستان

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. غضنفر جان با این حرفا عقدهای دوران بچگیت خوب نمی‌شه.
  106
  177
  جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۳
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::Cyrus749 - برایتون، انگلستان::]. ....سرتو از ....حکومت بیرون نیار که از گشنگی میمیری.
  124
  5
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۴:۲۷
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران

  بی شرفهای مزدور بارها گفتم اگه این سایت محدودیت نداشت کاری میکردم افسردگی حاد بگیرد و دمتونو بزارید تو بقچتون فرار کنید.
  124
  7
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۴:۳۱
  ۱۰۳
  +Hunter - تهران، ایران

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. ببین هنوز پسورد بن‌سلمان توی دهنته معلوم نیست چی ‌میگی....
  103
  4
  شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.