واکنش «شدید» وزارت خارجه آمریکا به مرگ «بی‌رحمانه» صیادی نصیری در زندان

 وحید صیادی نصیری وزارت امور خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه، ۲۲ آذرماه، در بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف از مرگ وحید صیادی نصیری، در زندان قم، در «شدیدترین» وجه نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرده است.
 
در بیانیه رابرت پالدینو ، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا آمده است: «ما عمیقا از شنیدن گزارش‌ها مبنی بر مرگ بی رحمانه آقای وحید صیادی نصیری، یک فعال حقوق بشر که رژیم ایران خودسرانه وی را بازداشت کرده، و وی در زندان فوت کرده است، متاسفیم.»
 
این بیانیه افزوده است: «آقای صیادی نصیری دست به اعتصاب غذا زد تا نسبت به دستگیری خودسرانه و بازداشتش در قم، جایی که دسترسی به مشاوره حقوقی نداشت، در شرایط غیر انسانی نگه داشته شده بود، و به جرم های واهی امنیت ملی مانند "توهین به رهبری" متهم شده بود، اعتراض کند. آقای صیادی نصیری بی آن که صدایش به دنیای بیرون برسد در زندان رنج کشید و او تنها یکی از بسیار زندانیانی است که ناعادلانه در چنگال امیال رژیم ایران هستند.»
 
به گفته خانواده وحید صیادی نصیری، اتهامات او «توهین به مقدسات، توهین به رهبر جمهوری اسلامی ایران و تبلیغ علیه نظام» بود که عمدتا از رهگذر فعالیت‌هایش در شبکه‌های مجازی به ویژه فیسبوک برایش رقم خورد.
 
در بیانیه رابرت پالدینو تصریح شده است: «ایالات متحده به شدیدترین لحن ممکن رژیم ایران را بخاطر نقض های فاحش و روزافزون حقوق بشرش محکوم می‌کند. ما می‌خواهیم که این رژیم دست از قرار دادن ایرانیانی که عقایدشان را به طور مسالمت آمیز ابراز می دارند، در معرض شرایط وحشیانه و مرگهای تدریجی بردارد، تمام آنهایی را که ناعادلانه زندانی کرده است؛ مانند دکتر فرهاد میثمی که او نیز در اعتصاب غذا بسر می برد، و نسرین ستوده، آزاد کند. »
 
وزارت امور خارجه آمریکا پرسیده است: «چند نفر دیگر به خاطر بی اعتنایی رژیم ایران به زندگی و منزلت انسانها جان خود را از دست خواهند داد؟ »
 
وزارت خارجه آمریکا در پایان این بیانیه نوشته است: «ما مراتب تسلیت صمیمانه خود را به خانواده آقای صیادی نصیری ابراز می کنیم و می خواهیم که رژیم ایران حقوق و احترامی را که مردم ایران شایسته اش هستند، به آنها بدهد.»
وحید صیادی که در دادگاه بدوی مجموعا به هشت سال حبس محکوم شده بود، در فروردین امسال با اعمال عفو نوروزی و پس از تحمل دو سال و نیم حبس، از زندان رجایی شهر کرج آزاد شده بود.
 
آزادی این زندانی سیاسی و عقیدتی فقط چند ماهی به طول کشید و مرداد امسال، اداره اطلاعات شهر قم بار دیگر وی را بازداشت کرد.
 
این در حالی بود که مسئولان زندان قم روز چهارشنبه ۲۱ آذر در تماس با خانواده وحید صیادی نصیری از درگذشت او خبر دادند.
 
به گفته الهه صیادی نصیری، خواهر این زندانی، برادرش در روزهای گذشته در اعتراض به وضعیت نگهداری خود در زندان قم و درخواست برای انتقال به زندان اوین اعتصاب غذا کرده بود.
 
این در حالی است دادستان عمومی و انقلاب قم روز گذشته مدعی شد که وحید صیادی نصیری به دلیل «بیماری کبدی» به بیمارستان منتقل و پس از «هفت روز» فوت شده است.
خواهر وحید صیادی: گفتند در مراسم سوگواری علیه رژیم حرف نزنید
خواهر وحید صیادی نصیری، زندانی سیاسی و عقیدتی در زندان لنگرود قم که روز چهارشنبه به دلیل اعتصاب غذا جان باخت، ادعای دادستان این شهر مبنی بر اینکه دلیل مرگ برادرش «بیماری کبدی» بوده است را رد کرد.
 
مهدی کاهه دادستان قم روز پنج‌شنبه ۲۲ آذر گفته بود که این زندانی به دلیل «بیماری کبدی دچار وخامت اوضاع جسمانی شده» و پس از «هفت روز بستری بودن در بیمارستان» فوت شده است.
 
الهه صیادی نصیری، خواهر وحید، در گفت‌وگو با رادیو فردا در واکنش به این ادعا گفت: «من هم این را شنیدم. نه، چنین چیزی نبوده است. به خاطر اعتصاب غذا بوده. معده‌اش خشک شده بود، خونریزی کرده بود. هفته پیش هم که بستری شده بود به خاطر خونریزی معده‌اش بود. بعد دوباره انتقالش داده بودند به زندان. پریشب که حالش بد می‌شود برای چند ساعتی در بیمارستان بستری بوده است».
 
وی دلیل مرگ برادرش را «اعتصاب غذا»، «خونریزی معده»، «پس زدن روده و کبد» عنوان کرد و گفت که این اطلاعات محدود را پزشکی قانونی بیمارستان در اختیار آنها گذاشته است.
 
خانم صیادی اظهار داشت: «امروز رفتیم پزشکی قانونی بیمارستان شهید بهشتی و جنازه را تحویل گرفتیم. بعد بردیم بهشت معصومه که فردا صبح برویم برای تشییع جنازه و انجام کارهای تدفین».
 
وی افزود: «پسرم و برادرم موفق شدند جنازه (وحید) را ببینند. خیلی استخوانی بود و هیچ چیزی ازش نمانده بود. وقتی برادرم که جنازه را دیده بود برگشت خانه، دیگر نای حرف زدن نداشت».
 
خواهر این زندانی عقیدتی درباره برگزاری مراسم سوگواری برادرش گفت که به خانواده اعلام شده است «آشوب نکنند، علیه رژیم حرفی نزنید. سروصدا نکنید و علیه رژیم سروصدایی نباشد».
 
خانم صیادی نصیری پیشتر گفته بود که برادرش در اعتراض به وضعیت نگهداری خود در زندان قم و درخواست برای انتقال به زندان اوین، اعتصاب غذا کرده بود.
+53
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  وزارت خارجه آمریکا فوق العاده قوی داره عمل میکنه ولی همین که هی دم از مذاکره میزنه کار رو خراب میکنه و اعتماد مردم رو سست میکنه.
  2
  9
  جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان

  من کار به عقیده ومرام این مرد ندارم.موافق یا مخالف نیستم.اما براش آرزوی رحمت می کنم.براش احترام قائلم که برای عقیده اش جانش رو داد.نه مثل یوگی ودوستان که از استرالیا وکالیفرنیا واروپا وغیره فقط بلد بگن لنگش کن اونم کجا پای کامپیوتر قبل وبعد از خماری.
  3
  34
  جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  این رژیم ثابت کرده است که تمام دوستان خدا دروغگو هستند
  0
  0
  یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.