راز آزاد کردن ماری‌جوانا چیست؟

-
در گوشه و کنار دنیا نگرش مردم نسبت به ماری‌جوانا در حال تغییر است. دولت جدید مکزیک می‌خواهد مصرف تفریحی ماری‌جوانا را قانونی کند؛ درست مثل لوگزامبورگ. این در حالی است که رهبران نیوزیلند قصد دارند تصمیم در این رابطه را به نظر‌سنجی بگذارند.
 
طرز فکر مردم (و به تبع آن دولت‌ها) تغییر می‌کند و به نظر می‌رسد که کشور‌های بیشتری هم به دنبال آزاد کردن استفاده تفریحی از ماری‌جوانا هستند. حالا سئوال این است که آن‌ها چگونه در مورد مصرف و تهیه این ماده با یکدیگر همکاری می‌کنند.
 
چه چیزی موجب می‌شود کشورها یکی پس از دیگری قوانین‌شان در مورد ماری‌جوانا را آسان‌تر کنند یا این که یکسره استفاده از آن را قانونی اعلام کنند؟
جنگ مواد مخدر اروگوئه در سال ۲۰۱۲ اولین کشوری شد که اعلام کرد مصرف تفریحی ماری‌جوانا قانونی است. در نگاهی کلان‌تر دولت تلاش می‌کرد تا جایگزینی برای رابطه بین تبهکاران سازمان یافته و بازار ماری‌جوانا پیدا کند.
 
اواخر همان سال، پس از رای‌گیری، واشنگتن و کلرادو تبدیل به نخستین ایالت‌های آمریکا شدند که مصرف غیر پزشکی ماری‌جوانا را قانونی اعلام کردند.
 
در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما (منتقد نظریه رهبری آمریکا برای مبارزه با مواد مخدر)، دولت آمریکا دست ایالت‌ها برای در پیش گرفتن راه‌های مختلف در برابر ماری‌جوانا را باز گذاشت.
 
به دنبال آن هشت ایالت دیگر هم استفاده تفریحی از این ماده را قانونی کردند و بقیه هم جزای آن را جریمه نقدی قرار دادند. استفاده پزشکی از ماری‌جوانا در ۳۳ ایالت از مجموع ۵۰ ایالت آمریکا آزاد است.
 
مردم هنوز در مورد تاثیر این قانون روی جامعه و سلامت افراد مطمئن نیستند ولی شکی نیست که نگرش عمومی و سیاست‌های دولت در مورد این موضوع تغییر کرده است.
 
در حالی که استفاده از ماری‌جوانا در ایالت‌های مختلف آمریکا قانونی می‌شود، کانادا در کل کشور نگهداری، فروش و مصرف تفریحی ماری‌جوانا را در ماه اکتبر قانونی اعلام کرد.
 
در مکزیک اوضاع کمی پیچیده است. دولت جدید آندرس مانوئل لوپز اورادو طرحی را ارائه کرده تا استفاده تفریحی و دارویی از ماری‌جوانا قانونی اعلام شود، در حالی که دادگاه عالی کشور اخیر حکمی صادر کرد که استفاده تفریحی کاملا غیرقانونی است.
تاثیرات مصرف ماری‌جوانا
 •     می‌تواند موجب گیجی، اضطراب و پارانویا شود.
 •     اگر همراه با تنباکو مصرف شود، می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد.
 •     استفاده مرتب از آن می‌تواند موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های روانی شود.
 •     در بعضی از کشورها برای درمان اثرات جانبی سرطان و انواع مختلف التهاب استفاده می‌شود.
 •     آزمایش‌هایی در مورد تاثیر آن برای درمان سایر بیماری‌ها به خصوص صرع و ایدز در جریان است.
 منبع: نظام بهداشت و درمان بریتانیا
 
این راهی است که سایر کشورها هم می‌روند. در برزیل، جامائیکا و پرتغال گرچه فروش ماری‌جوانا غیرقانونی باقی مانده ولی داشتن مقدار کمی از آن قانونی است. در اسپانیا مصرف ماری‌جوانا در حریم خصوصی مجاز است و در هلند این ماده آزادانه در کافی‌شاپ‌ها فروخته می‌شود. ضمن این که کشورهای بیشتری هم هستند که مصرف دارویی این ماده را قانونی کرده‌اند.
 
در گوشه و کنار دنیا کشورهای دیگری هم هستند که به استقبال تغییرات رفته‌اند:
 
در بریتانیا دکترها از ماه نوامبر اجازه دارند که محصولات حاوی ماری‌جوانا تجویز کنند.
 
در کره جنوبی مصرف محدود و کنترل شده مار‌ی‌جوانا برای مقاصد پزشکی قانونی است، اما مصرف تفریحی آن پیگرد قانونی دارد.
 
در مالزی محکوم شدن یک فروشنده جوان روغن ماری‌جوانا به حبس ابد جنجال زیادی در مورد قوانین مربوط به این موضوع راه انداخت.
 
دادگاه عالی آفریقای جنوبی استفاده افراد بالغ از ماری‌جوانا در حریم خصوصی را قانونی اعلام کرد.
 
لسوتو تبدیل به اولین کشور آفریقایی شد که کاشتن ماری‌جوانا برای اهداف پزشکی را قانونی اعلام کرد.
 
لبنان مشغول بررسی قانونی اعلام کردن تولید ماری‌جوانا برای مصارف پزشکی برای کمک به اقتصادش است.
بچه‌های بیمار مادر الفی می‌گوید که روغن ماری‌جوانا کمک کرد که بیماری صرع پسرش کنترل شود در بسیاری از کشورها، اقدامات قانونی به دنبال ملایم شدن افکار عمومی نسبت به مصرف ماری‌جوانا انجام شد.
 
در آمریکا و کانادا، تصویر بچه‌های بیماری که استفاده از ماری‌جوانا زندگی‌شان را تغییر داده بود، تاثیری قابل توجه در جامعه داشت.
 
در ماه ژوئن بیلی کالدول، پسر ۱۲ ساله مبتلا به صرع پس از مصادره روغن ماری‌جوانایش که مصرف پزشکی داشت، در بیمارستانی در بریتانیا بستری شد. یک ماه بعد اجازه‌نامه مخصوصی برای الیف دینگلی، پسر ۷ ساله‌ای که به یک نوع نادر از بیماری صرع مبتلا بود صادر شد که او بتواند از روغن ماری‌جوانا استفاده کند.
 
پس از این و به دنبال کارزاری که افراد سرشناس راه انداختند، دولت بریتانیا قانون را تغییر داد و دکترها اجازه پیدا کردند که محصولات ماری‌جوانا را تجویز کنند.
 
در دهه ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ در شماری از ایالت‌های آمریکا مانند کالیفرنیا، استفاده‌های پزشکی از ماری‌جوانا موجب شد تا جامعه نسبت به استفاده تفریحی از آن هم سختگیر نباشد. ولی در بریتانیا، وزارت کشور استفاده تفریحی از ماری‌جوانا را ممنوع اعلام کرده، هرچند که شماری از چهره‌های نامدار از جمله ویلیام هیگ، رهبر سابق محافظه‌کاران خواستار بازنگری در مورد آن شده‌اند.
 
ماری‌جوانا سهم ناچیزی از درآمد کارتل‌های مواد مخدر دارد، اما ادامه ممنوعیت آن با واقعیت چندان سازگار به نظر نمی‌رسد.
 
دیپلمات‌های مکزیکی به آمریکا هشدار دادند در حالی که ایالت‌های همسایه این کشور استفاده تفریحی از ماری‌جوانا را آزاد کرده‌اند، تقویت مبارزه با این مواد مشکل است.
بازار ماری‌جوانا
در حالی که تعدادی از کشورها استفاده از ماری‌جوانا را قانونی کرده‌اند، بقیه تلاش می‌کنند که از قافله عقب نمانند.
 
در آمریکای جنوبی، حکومت‌هایی که می‌خواهند کشاورزهایشان به بازار بالقوه جذاب ماری‌جوانای پزشکی راه پیدا کنند، رو به افزایش است.
 
تمایل به سرمایه‌گزاری در این بازار هم روز به روز بیشتر می‌شود؛ برای مثال شرکت آلتریا که صاحب مارک‌هایی از سیگار از جمله مارلبورو است، یک میلیارد و ۸۶۰ میلیون دلار در یک کارخانه ماری‌جوانای کانادایی سرمایه‌گذاری کرده است. با گسترش روز افزون قانونی شدن استفاده تفریحی، این بازار می‌تواند بسیار بزرگ‌تر هم بشود.
 
یک مانع بالقوه در راه چنین تجارتی این است که ماری‌جوانایی که برای استفاده تفریحی است اجازه عبور از مرز کشورها را ندارد. طبق قانون برد بین‌المللی کنترل مواد مخدر کشورها در یک فرآیند تحت نظارت، فقط می‌توانند ماری‌جوانایی که برای مصارف پزشکی است را صادر یا وارد کنند.
 
کشاورزان کشورهایی مانند مراکش و جامائیکا که به تولید ماری‌جوانا مشهور هستند، نمی‌توانند به بازارهای محلی که در تامین کردن ماری‌جوانا دچار مشکل هستند، دسترسی پیدا کنند؛ درست مثل اتفاقی که پس از قانونی شدن مصرف این ماده در کانادا افتاد.
+20
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  mashhabib - ایران، ایران
  ماری جوانا و آبجو آزاد باشد بهتر است یا هرویین و شیشه و هزار کوفت و زهرماری که جوانان ایرانی رو داره نابود میکنه ؟ ای لعنت بر این دین و آیین خشک و غیر قابل تغییر.
  15
  24
  ‌پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  پیامک1 - منچستر، انگلستان
  از جنبه سلامتی خطرش دههابرابر از الکل کمتره و جرم و جنایتش در مقایسه با الکل خیلی کمتره وباعث افزایش متابلیسم بدن در نتیجه لاغری میشه.
  14
  26
  ‌پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  پنجاه و هفت - ریو، برزیل
  [::mashhabib - ایران، ایران::]. مشتی گل گفتی ، خدا حفظت کنه
  5
  13
  ‌پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  refaghat.tatile - لندن، کانادا
  . چه چیزی موجب می‌شود کشورها یکی پس از دیگری قوانین‌شان در مورد ماری‌جوانا را آسان‌تر کنند یا این که یکسره استفاده از آن را قانونی اعلام ??????تاحالا نفهمیدین چرا همجا یه چیزی باهم انجام میشود ؟چرا در بیشتره کشورها؟شاید نباید بگم ولی شاید یکسری آدما و دولتها خیلی‌ها را اسیر کردن بدون اینکه مردم بدانند مثل ملت ایران مثل خیلی جاها دارن ازتون استفاده می‌کنن ولی به اسم دولتهای متفاوت نه خیلی شما ملت جهان ساده هستین چشمتو باز کن ببین چی میبینی در همجا همیشه یسریا دارن به ضعفا ظلم میکنند به هر اسمی هر دینی هر حکومتی بیشتریها با هم هستند.
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.