ترامپ: شنیده‌ام بن سلمان بسیار قدرتمند است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرگزاری رویترز بار دیگر بر حمایت از عربستان تاکید کرد.
 
وی در این مصاحبه گفت که با وجود گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی‌آی‌ای) مبنی بر دست داشتن ولی‌عهد سعودی در قتل خاشقچی و درخواست سناتورهای آمریکایی جهت محکوم کردن بن‌سلمان او کماکان کنار شاهزاده عربستان خواهد ایستاد.
سکوت درباره دست داشتن بن سلمان در مرگ خاشقچی
در این گفت‌وگو، گرچه آقای ترامپ از پاسخ به اینکه آیا محمد بن سلمان در این قتل مشارکت داشته یا خیر سرباز زده اما صریح‌تر از همیشه حمایت همه‌جانبه‌اش از پادشاه سعودی را اعلام کرد، آنچه دست کم پس از گذشت دو ماه از مرگ خاشقچی بدین صراحت اعلام نشده بود.
 
او به رویترز گفت: «آنها همیشه جزء متحدان خوب ما بوده‌اند.» سوال رویترز در ادامه این است که آیا ایستادن کنار پادشاهی عربستان، به معنای ایستادن در کنار شاهزاده محمدبن سلمان است و ترامپ نیز به صراحت پاسخ داده «بله، در این لحظه قطعا به همین معنا خواهد بود.»
بن‌سلمان به شدت قدرتمند است
برخی اعضای خانواده سلطنتی در عربستان سعودی در تلاشند تا مانع پادشاهی بن‌سلمان شوند. این مساله را منابع نزدیک به دربار عربستان به رویترز گفته‌اند و بر این باورند که ترامپ و ایالات متحده در این مسیر می‌توانند نقش تعیین‌کنندهای ایفا کنند.
 
رئیس جمهوری آمریکا البته در این زمینه نیز اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: «من چنین چیزی نشنیده‌ام. صادقانه بگویم که نمی‌توانم در این باره هیچ نظری بدهم چرا که هیچ چیزی در این باره نشنیده‌ام. اما آنچه من درباره بن‌سلمان شنیده‌ام این بوده که او به شدت قدرتمند است.»
شاهزاده دست داشتن در مرگ خاشقچی را انکار می‌کند
ترامپ قتل جمال خاشقچی را محکوم کرده، خاشقچی شهروند آمریکا و ستون نویس واشنگن پست بوده و منتقد سیاست‌های بن سلمان.
 
ترامپ در این بخش گفت‌وگو نیز تاکید کرده که «شاهزاده به شدت این مساله را انکار می‌کند.» مشارکت در قتلی که برانگیخته شدن خشم در سراسر جهان را به دنبال داشته است.
عزم سنا برای محکومیت بن‌سلمان در مرگ خاشقچی
آقای ترامپ در همین موضوع با انتقاد شدید از هم حزبی‌های خود در سنا روبرو بوده است. به ویژه پس از بیان جزئیات حادثه از سوی جینا هسپل، مدیر سی‌آی‌ای. بر اساس اطلاعاتی که از گزارش سی آی ای به رسانه‌ها درز کرده، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا محمد بن سلمان را آمر قتل خاشقچی می‌داند. با این وجود آقای ترامپ این ارزیابی را «شتابزده و زودهنگام» خوانده بود.
 
برخی از سناتورهای آمریکا گفته‌اند که ترامپ باید برای مجازات عربستان تحریم‌های بیشتری علیه این کشور وضع کند. پیش از این واشنگتن ۱۷ تبعه سعودی را به اتهام دست داشتن در قتل خاشقچی در کنسول عربستان در استانبول تحریم کرده بود.
قطعنامه مشترک سنا در محکومیت مرگ خاشقچی
سنا این هفته قطعنامه مشترکی علیه شاهزاده سعودی صادر خواهد کرد که به احتمال زیاد در آن قتل جمال خاشقچی محکوم خواهد شد. این قطعنامه می‌تواند از سوی آقای ترامپ با توافق همراه یا وتو شود. رئیس جمهوری آمریکا پیش از این گفته بود که در این زمینه با سناتورها دیدار خواهد کرد.
 
وی همچنین گفت که امیدوار است سناتورها مساله مخالفت با فروش اسلحه به عربستان سعودی را مطرح نکنند. وی افزود: «امیدوارم مردم هم چنین پیشنهادی نکنند تا اینکه صدها میلیارد دلار پولی که از این طریق می‌توانیم به دست آوریم به سمت چین و روسیه سرازیر نشود.»
ایران باید از یمن خارج شود
آقای ترامپ در بخشی دیگری از این مصاحبه با اشاره به بحران یمن گفت: «می‌توانم بر اساس قانون به حمایت آمریکا از عربستان در جنگ یمن پایان دهم. این جنگ در واقع جنگ نیابتی با ایران، رقیب منطقه‌ای عربستان است که منجر به تعمیق فاجعه بشری در یمن شده است. من درباره یمن آزادانه بحث خواهم کرد. چرا که صادقانه بگویم از مشاهده آنچه در یمن اتفاق افتاده متنفرم. حل این مساله نیازمند دو گام موثر از دو سوی مناقشه است. حل این ماجرا به تانگویی دو نفره نیاز دارد. می‌خواهم ایران هم از یمن خارج شود و فکر می‌کنم آنها از یمن خارج خواهند شد.»
+48
رأی دهید
-33

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  ترامپ : می‌خواهم ایران هم از یمن خارج شود و فکر می‌کنم آنها از یمن خارج خواهند شد. به عبارت دیگه ترامپ مطمئنه اخوندا قمبل قهرمانانه می کنن و یا به زباله دونی تاریخ خواهند رفت به همرا ه برو بچ سایبری و سپاهی و بسیجی بی وطن.
  954
  1059
  ‌چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰
  ۴۱
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس

  ترامپ و غرب ثابت کردند که مصلحت و منفعت اقتصاد ی غرب بر حقوق بشر ارجحیت داره و تا زمانی که در خدمت آنها باشی از هر بلایی مصنونی و روزی روزگاری ضد آنها عمل کنی سرنوشت صدام و قذافی در انتظارت خواهد بود و کشورت هم غارت و نابود خواهد شد. این دموکراسی و حقوق بشر ترامپ و نژادپرستان غرب است.
  1007
  907
  ‌چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران

  داداشیای خودم گلادیاتور ترامپ و بن سلمان. کور بشن دشمناتون. هر وقت دیدید بر علیه کسی خیلی زرزر زیاده بدونیداون انسان داره کار درست انجام میده. من کف پای هرکی که دشمن این آخوندها و پاسدارها باشه رو میبوسم. یه روزی هم لازم بشه و ببینم در ازای جونم ضربه سختی به این حکومت شیاطین جمهوری اسلامی و مزدورانشون میتونم بزنم قطعا از جونم میگذرم. بن سلمان همینکه این جمهوری اسلامی بی شرف رو آدم حساب نمیکنه و جوابشونو نمیده و قاطی جینگولک بازیها نمیشه نشون میده انسان با شرفیه که میخواد حداقل به مردم خودش خدمت کنه. و قطعا به مردم دیگه دنیا هم خیرش خواهد رسید. اما این حکومت که دشمن جان و مال و ناموس مردم ایران در اصل دشمن بشریته و فقط در شهوت حکومت داری و قدرت داره با شعار و فرافکنی و به باد دادن پول ملت ایران و چاپیدن جیب ملت خودارضایی میکنه.
  900
  1008
  ‌چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۵
  ۵۹
  شاه و شیخ - قم، ایران

  خبرنگاران باید یک سوال بسیار روشن از ترامپ بپرسند که: " اگر واقعا فکر میکند که بن سلمان راست میگوید و او آمر قتل نیست بلکه به گفته خودش کار عوامل خودسر بوده است چرا ترامپ بن سلمان را وادار نیمیکند تا این عوامل خودسر را به ترکیه بسپارند؟"
  918
  760
  ‌چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۸
  ۵۹
  شاه و شیخ - قم، ایران

  جواب: چون اگر همه عوامل مثلا خودسر به ترکیه تحویل داده شوند آنوقت است که اوغور بیایند و دست بن سلمان رو شود!!
  904
  760
  ‌چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۱
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران

  آخ آخ بالاخره مثبتهامون بیشتر از منفیهامون شد. ارتش سایبری ( خائنین به ملت و مزدوران حکومت) در خوابن و ارتش صلح و انسانیت مثبتارو زده :)
  828
  942
  ‌چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۷
  ۶۷
  senator x - تهران، ایران
  شنیدی؟ خودت و دخترت رفتی و دیدی و کلی (کادو) گرفتی . ببین,حتما دکتر روانپزشگت را عوض کن
  2
  8
  ‌چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۳
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران

  یا ابرفرض ....سایبری و مزدوران آدمفروش حکومتی از خواب بیدار شدن و منفیها سرازیر شد. خداییش چقدر میگیرید برای این خفت؟ مبلغش رو بگید تو سایت براتون گلریزون کنیم.
  509
  641
  ‌پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۰۵:۱۲
  ۳۱
  behzad2010 - رتردام، هلند
  یک انسان چقدر میتواند پست وفرومایه باشد که کار وزندگیش شده تو وب سایتها بگرده و به ملت منفی بده.باید خیلی حـ... باشی که تن به این کار بدی.اخه بدبخت فلک زده اخه یکی ازت بپرسه که چه کاره ای میخواهی چی جواب بدی٬به ملت منفی میدم.ان نونی که سر سفره خانوادت میبری از حقه بازی و ریا ست بیچاره.این هم تو مغز پوکت فرو کن که ننگ را با رنگ نمیتونی پاک کنی!
  17
  18
  ‌پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این جنگ دموکرات ها با ترامپ هست و گر نه چقدر یک رهبر باید خام اندیش باشد که بخاطر قتل یک نفر طرفدار اخوان المسلمین منافع بیلیون دلاری مملکتش را فدا کند. آن هم در جهانی که هزاران موارد مشابه اتفاق افتاده و اب هم از اب تکان نمی خورد. کاش شاه هم با خمینی منحوس چنین میکرد. من فکر میکنم که عوامل عربستان سعودی از روی قصد این عملیات را تقریبا بطور علنی انجام داده اند تا میزان قدرت خودشان را به مخالفین نشان داده و یک نوع سانسور پنهان رسانه ای را هم برقرار سازند . تقریبا شبیه خمینی در مورد فتوای قتل سلمان رشدی
  104
  114
  ‌پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.