وضعیت اقلیمی زمین می‌تواند به سه میلیون سال پیش بازگردد

تغییراتی عظیم در زمانی به‌غایت کوتاه. گرمایش سریع زمین می‌تواند کره خاکی را به شرایطی شبیه به سه میلیون سال پیش بازگرداند. چنانچه روند کنونی تولید گاز کربنیک ادامه یابد، بسیاری از گونه‌ها از میان خواهند رفت.
 
تغییراتی عظیم در زمانی کوتاه. گرمایش سریع زمین می‌تواند کره خاکی را به شرایطی شبیه به سه میلیون سال پیش بازگرداند
 
بر اساس یک پژوهش جدید، وضعیت آب و هوای کره زمین می‌تواند در سال ۲۰۳۰ میلادی شبیه به شرایط اقلیمی این سیاره در سه میلیون سال پیش شود.
 
در گزارشی که روز دوشنبه ۱۹ آذر (۱۰ دسامبر) در هفته‌نامه تخصصی آکادمی ملی علوم آمریکا (PNAS) منتشر شده، آمده است که در صورت تداوم تولید میزان کنونی گاز کربنیک در جو، حتی ممکن است شرایط آب و هوایی کره زمین در سال ۲۱۵۰ میلادی به دوران شکل‌گیری نخستین پستانداران در ۵۰ میلیون سال پیش بازگردد.
 
جک ویلیامز، کارشناس مسایل اقلیمی از دانشگاه ویسکانسین و از نویسندگان پژوهش مزبور، می‌گوید: «ما تغییراتی عظیم را در زمانی به‌غایت کوتاه به وجود می‌آوریم.»
 
کره زمین در دوره پلیوسن در حدود سه میلیون سال پیش، دورانی گرم با آب و هوایی خشک را تجربه می‌کرد. در این دوران آمریکای شمالی و جنوبی هنوز از راهی زمینی به هم متصل نبودند، گرینلند هنوز یخ‌زده نبود و سطح آب‌های آزاد ۱۸ متر بالاتر از امروز بود. دمای زمین نیز در این دوران در مجموع بین ۸ / ۱ و ۶ / ۳ درجه سلسیوس بالاتر از دمای کنونی کره خاکی بود.
 
جک ویلیامز به خبرگزاری فرانسه گفته است، از آنجا که یخچال‌های طبیعی و کوه‌های یخ برای آب شدن به زمانی طولانی نیاز دارند، گرینلند [به معنای سرزمین سبز] در قرن آتی دیگر سبز نخواهد بود. به گفته این کارشناس امور اقلیمی، سطح اقیانوس‌ها نیز در آن زمان ۱۸ متر بالاتر نخواهد آمد.
 
هم‌زمان اما گرمایش سریع زمین برخی گونه‌ها را که طی میلیون‌ها سال به شکل امروزی خود در آمده‌اند، غافلگیر خواهد کرد. نویسنده همکار پژوهش منتشرشده در هفته‌نامه تخصصی آکادمی ملی علوم آمریکا تأکید می‌کند که در چنین شرایطی: «شمار زیادی از گونه‌های طبیعی از میان خواهند رفت.»
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.