فلسفه اسلامی یا توجیه یاوه گویی های آخوندی

 ف. م. سخن
عبارت «فلسفه ی اسلامی» را همه ی ما شنیده ایم. این دو کلمه چنان در اذهان جا افتاده است که مردم عادی، هرگز تصور نمی کنند که این عبارت، عبارتی از بیخ و بن یاوه و گمراه کننده است.
 
اصل اول فلسفه، «سوال کردن» است.
 
این سوال کردن، به هیچ مرزی محدود نمی شود. هر کس سوالی مطرح کند، چه منطقی چه غیر منطقی، چه دارای پاسخ قطعی چه بی پاسخ قطعی، وارد محدوده ی «فلسفه» شده است.
 
ما مردم عادی، موضوع فلسفه را بیشتر به طرح مسائل نامشخص و نامربوط به زندگی امروز بشر نسبت می دهیم.
 
این که آفریننده جهان کیست و آیا آفریننده ای وجود دارد یا خیر، در گذشته موضوع «فلسفه» بود، و بعدها موضوع «علم» نیز شد.
 
وقتی علم، قدرت توضیح مساله ای را نداشته باشد، فلسفه با وارد کردن دلایل استنتاجات عقلی و منطقی، که اصولا «ذهنی» است، سعی در یافتن پاسخ برای آن مساله می کند.
 
غرب، در دوران مدرن، سعی کرده است، به جای پرداختن به مسائل هپروتی، موضوعاتی را مورد سوال فلسفی قرار دهد که پاسخ به آن ها گره ای از کار بشر بگشاید.
 
اما آن چه فلسفه اسلامی خوانده می شود چیست؟
 
فلسفه ی اسلامی، در واقع ورود «فیلسوفان دروغین مسلمان» به عرصه ی فلسفه، برای «اثبات حقانیت اسلام» و «آموزه های آن» است.
 
به عبارت دقیق تر، فیلسوف اسلامی، که در واقعیت فیلسوف هم نیست، می خواهد به هر ضرب و زوری شده، ثابت کند که مثلا «خدا هست» و «ظهور اسلام» منطقی ست و تمام مواردی که اسلام به آسمان ها نسبت می دهد حقیقت دارد و صحیح است.
 
اگر در قرآن فلان نکته در باره ی «نظم» آمده، نظم، بر اساس فلسفه و صغرا کبرایی که «فیلسوف نمای اسلامی» می چیند واقعا وجود دارد.
 
به بیان دیگر، «فیلسوف نمای اسلامی»، طرح سوال نمی کند که پاسخ درستی برای آن بیابد، بلکه «فیلسوف نمای اسلامی» طرح سوال می کند تا ثابت کند که آن چه اسلام می گوید «درست است»، و سوال فلسفی را با «داده های اسلامی» پاسخ می گوید.
 
اما «فیلسوف نمایان» معاصر اسلامی، اشخاصی هستند مانند «مصباح یزدی». امثال مصباح یزدی، با بیان و زبان «آخوندی»، می توانند «فیلسوفان» واقعی را به سکوت وادار کنند و در مقابل هر منطقی که آن ها ارائه می دهند، منطقی «شبه مستدل» عرضه کنند.
 
«فیلسوف نماهای اسلامی» طی قرون، هزاران صفحه یاوه نوشته و پاسخ یاوه به سوالات یاوه داده اند و در این کار تخصص بسیار دارند. این یاوه ها، به اسم «فلسفه اسلامی» به خوردِ کسانی که به شکل های مختلف نسبت به موضوعات اسلامی شک می کنند داده می شود و در چنان قالبی هم ریخته می شود که فرد عادی جرات نفی آن ها را پیدا نمی کند.
 
یکی از عواملی که باعث عقب ماندگی ذهنی ما ایرانیان شده و می شود، یاوه هایی ست که آخوندها، به خوردِ جامعه می دهند و «خرافات مطلق» را در جامه ی زیبا و باشکوه فلسفه «مسلمات مطلق» جلوه گر می سازند.
 
به همین خاطر است که اسلامیون قشری، اصولا با فلسفه سر سازش ندارند و ورود به این عرصه را حتی برای «فیلسوف نما» شدن جایز نمی دانند.
+27
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  مگر در اسلام کسی جرات سوال کردن را دارد فقط اگر سوال در مورد پایین تنه و افتادن بر روی عمه در هنگام زلزله و یا هم آغوشی با نوزاد و لواط با پسر بچه این سوالات کاملا مجاز و اجازه هست والا شک در وجود خدا یا محمد و علی کسی جرات سوال کردن ندارد و اگر سوالی بشود مجازات دارد که انهم همه میدانیم مساویست با مرگ .باید چرندیات ....را همانگونه هست قبول کنیم و شک نکنیم و اگر شک کردیم مرتد و دشمن اسلام و پیغمبر و فلان و بهمان ;)
  3
  21
  ‌سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  بنده به عنوان یک اماتور فیلسوف(بخوانید کنجکاو و پرسشگو) سالهاست  بجای اسم فلسفه اسلامی از سفسطه اسلامی نام میبرم!. هزاران شاهد دارم نشسته بالای منبر!. تفکر!! حالا نیایی بگی طبق قوانین اسلام شاهد باید عقل سلیم داشته باشد  و ان هزاران شاهد رو تایید نمیکنی!. فلسفه بافی نمیکنما!. فرقه بین  منطق و فلسفه!
  2
  10
  ‌سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Liberte - ارومیه، ایران
  کلا فلسفه و مذهب از هم بیگانه اند. فلسفه عقلی و مذهب قلبی هستش. فلاسفه معمولا سعی دارند ، خدا رو از طریق براهین عقلی اثبات کنند. مثل وجوب و امکان . برهان نظم. برهان علیت. فطرت. اما نمیشه گفت فیلسوفای مسلمان خوبی داشته ایم، فلسفه اشراق میرداماد که ادامه راه نوافلاطونیان بودند ، حرکت جوهری ملاصدرا ، حکمت مشایی فارابی و ابن سینا که ادامه راه فلسفه ارسطو بودند ، و حتی علامه طباطبایی.
  4
  12
  ‌سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Liberte - ارومیه، ایران
  البته یاوه گویی های آخوندی رو خوب اومدین. مثلا آخوند فکر می کنه کل جهان آفرینش به خاطر حضرت محمد و 14 معصوم و امام زمان و در غیاب اونها خودشون به عنوان جانشینانشون به وجود اومده. زنان هم موجودات درجه دوم اند.
  2
  14
  ‌سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  mehrabsheyda - ایران، ایران
  اساسا از هر چیزی اسلامی اش را بسازیم خوب است. ماست اسلامی پنیر اسلامی شیمی اسلامی فیزیک اسلامی اصلا کفر هم اگر اسلامی اش باشد خوب است. فکر کردید چرامیخانه همچنان بد است چون اسلامی نشده است میخانه ها هم اگر اسلامی شود خوب است. اسلامی شدن هم به این گونه است که همان چیز را یک پسوند بهش اضافه کنید تمام و خلاص.
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  یه إستاد که چه عرض کنم، یاوه گوى آخوند داشتیم که با افتخار از بحث هاى فلسفى حوزه تعریف میکرد و میگفت هفته ها مینشستن و در مورد اینکه چند تا ملایکه رو میشه سر یه سوزن جا داد!!! بحث میکردن، یعنى هفته ها نون مفت میخوردن، لواط میکردن و حرفاى صد من یه غاز میزدن!!
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.