تاج‌زاده: براندازی جمهوری اسلامی در حد آرزو باقی می‌ماند

ایران اینترنشنال : مصطفی تاج‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، می‌گوید مردم معترض به شرایط موجود در ایران «اصلاح سیستم» را به براندازی نظام ترجیح می‌دهند و این موضوع «در حد شعار و آرزوی طرفدارانش باقی می‌ماند».
 
او روز دوشنبه ۱۹ آذرماه به خبرگزاری ایسنا گفت: «مادامی که درصد عظیمی از مردم از جمله به‌علت ترس از اینکه گرفتار وضعیت بدتری شوند، مخالف سرنگونی حکومت باشند، حتی اگر به جمهوری اسلامی اعتقاد نداشته و مخالف آن هم باشند، اما اصلاح سیستم را ترجیح دهند، براندازی نظام در حد شعار و آرزوی طرفدارانش باقی می‌ماند.»
 
به گفته این فعال سیاسی اصلاح‌طلب، براندازان به عدم امکان وقوع این اتفاق آگاهی دارند و بر همین اساس، وجود اصلاح‌طلبان را باعث «استمرار نظم و ثبات سیاسی» در ایران می‌دانند.
 
تاجزاده در ادامه صحبت‌هایش شکست اصلاحات را باعث «شکل گرفتن انقلاب، دخالت خارجی و احیانا بروز خشونت در کشور» توصیف کرد و افزود: «برای این‌که دچار چنین وضعی نشویم می‌گوییم باید اصلاحات را زنده نگه داشت و امید مردم به اصلاحات را حفظ کرد، حتی اگر به قیمت عبور از اصلاح‌طلبان کنونی باشد».
 
در دی ماه گذشته، اعتراض‌های گسترده‌ای در ده‌ها شهر ایران نسبت به فساد مالی و گرانی شکل گرفت.
 
در جریان این اعتراض‌ها مردم با سر دادن شعارهایی از جمله « اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا»، بر بی‌اعتمادی عمومی به جناح‌های مختلف در نظام جمهوری اسلامی تاکید کردند.
 
این شعارها باعث بروز واکنش‌هایی از هر دو جناح مذکور شد.
 
تجمع‌های دی ماه ۱۳۹۶ در بعضی موارد به خشونت کشیده و به دستگیری صدها نفر از جمله تعدادی از دانشجویان و فعالین مدنی منجر شد.
 
اگرچه عامل اصلی این اعتراض‌ها، گرانی و فساد گسترده‌ مالی و اداری در ایران عنوان شد، در روند تجمع‌ها، شعارهایی که در ابتدا بیشتر اقتصادی بود کم‌کم به سمت مطالبات اجتماعی و سیاسی از جمله تغییر حکومت سوق پیدا کرد.
 
در ماه‌های گذشته انتقادهای زیادی از اصلاح‌طلبان به دلیل آنچه عدم حمایت آنها از اعتراض‌های عمومی عنوان می‌شود، متوجه این جریان سیاسی شده است. برخی چهره‌های اصلاح‌طلب به شکلی صریح مخالفت خود را با شیوه و همچنین بعضی شعارها در این اعتراض‌ها را مطرح کرده‌اند.
 
سعید لیلاز، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران و از اقتصاددانان نزدیک به اصلاح‌طلبان، اوایل آذر ماه، اعتراض‌های دی ماه گذشته را «شورش‌های مصنوعی‌» خواند که «بخشی از حاکمیت علیه بخش دیگری راه انداخت».
+14
رأی دهید
-162

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  خواهیم دید. از هجوم بر و بچ بیسواد و وطن فروش سایبری معلومه اوضاع بدجوری خرابه و دارن نفسای اخرشونو می کشن فقط امیدوارم این سرنگونی به دست مردم انجام بشه وگرنه جنگ پایان کار رژیم روسی انگلیسی اخوندی و ایران خواهد بود. حالا بیا با منفی دادن بی وطنی و بیسوادی خودتو ثابت کن اخوی لااقل شهامت داشته باش نظر بده ببینیم چی تو سر امثال شماها پیدا میشه.
  942
  1119
  ‌سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان

  شیشه نوشابه ها در زندان اثر گذار بوده است
  4
  216
  ‌سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  greatpersian1 - وین، اتریش

  حاضرت سلیمان با آن تاج و تختش نموند چه برسه به این جوجه آخوند‌های انگلیسی
  3
  147
  ‌سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  بدبخت مزدور همینکه میدونید و فهمیدید تنفر مردم ایران را از حکومت کثیف ....و خمینی و سید علی پروستاتی این یعنی سعی و تلاش مردم در بر اندازی کثافت حـ... مزدور ببند اون گاله پر از تعفنت را
  3
  123
  ‌سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  تنفر از سپاه از بسیج همینکه آخوندها را روانه بیمارستان میکنند این یعنی شروع بر اندازی اینکه مردم در ۲۲ بهمن شرکت نمیکنند و کارگران اعتراض میکنند چون شما حق و حقوقشان را بالا کشیده اید اینکه اینهمه مخالف دارید و مردم از دین ....شما بیزارند .ولی چون اسلحه و سرکوب در دستان خونخوار شماست زور شما فعلا با اسلحه زیاده والا مردم از شما متنفرند و به خون شما تشنه این یعنی شروع براندازی شما دیکتاتورها و زیاد دور نیست....
  3
  111
  ‌سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::greatpersian1 - وین، اتریش::]. روس و انگلیسی ;) این آخوندها همه جاسوسان و مزدوران روسیه هستند البته طرحاولیه انگلیسی ست ماکت انگلیس و بقیه مراحل تکامل ساخت روسیه ;) :)
  4
  87
  ‌سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Azadi9 - پاریس، فرانسه

  مشکل اینه که اگه این نظام اصلاح پذیر بود, تا حالا اصلاح شده بود . ۴۰ سال فرصت کمی نیست.
  3
  109
  ‌سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  تاجی جون! شما از پهن و مدفوع نمیتونی انتظار بوی خوش داشته باشی. شما هر وقت تونستی کود انسانی رو به عطر تبدیل کنی، از این رژیم هم انتظار إصلاح داشته باش. دوما، شما ظاهرا پرتی از مرحله وقتی مردم شعار إصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا رو میدادن
  14
  94
  ‌سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران

  حالا وقتی سرنگون شدید می فهمی که آرزو یعنی چی! فاصله طبقاتی بین حاکمان و مردم خیلی زیاد شده . آقازاده ها اکثر شغلها رو گرفتند و رانت و دزدی و فساد و اختلاس های برنامه ریزی شده سپاه و سایر نهادهای زیر نظر رهبر غوغا میکنه و شماها هم اگر اعتراضی دارید و بعضی مواقع حرفهایی میزنید بخاطر مردم نیست بخاطر اینه که بگید ما رو هم بازی بدید و اگر شماها رو هم منتفع کنند شماها هم مثل اون زمانی که سر سفره و مقامی داشتید مدافع کارها بودید
  2
  85
  ‌سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. یه ....کرد ولش کن ;) :) :)
  8
  66
  ‌سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  amirgheryou - تهران، ایران

  ای بیشرف خائن به ملت ای اصال طلب. بارها گفتم اصال طلبها بیشتر از اصولگراها درد و غم حکومت دارن. چون اینا بیشتر حلشو بردن. در کاور اصال طلبی عشق و حالشونم کردن. بی شرف وقتی فرستادیمتون جنگلهای آمازون میفهمید کی به کیه.
  477
  690
  ‌سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  جوابگو - مالمو، سوئد

  این همون بیشرفی بود که مردم دلشون به حال او میسوخت،ولی من میدونستم دارن ازش یک مزدوره خطر ناک میسازند،تمام اینکه میگفتن او یک ساله تو انفرادیست دروغ بود.بغل زنش خوابیده بود،اینکه میگن آخوند روباهه دروغ نیست،با دروغ ۴۰ ساله مفت خوری میکنند.
  1
  90
  ‌سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  شب روی سنگفرش خیس - آستانه، ایران
  تا سه روز بعد انقلاب کسی باور نمیکنه
  0
  6
  ‌چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۲:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  با همه نفرتى که از این رژیم دارم، بنظرم درست میگه این مزدور! اگه شورش ٥٧ پیروز شد بخاطر این بود که شاه نمیخواست به کشتار دست بزنه و نگران وجهه بین المللى و حقوق بشر و این حرفا بود، ولى این رژیم که از کشتن ابایى نداره و وجهه بین المللى ایران رو به گند کشیده، حتى اگه بسیجى ها نکشن، قاتل از لبنان و سوریه میاره.
  2
  4
  ‌چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. چشم! 😀
  1
  5
  ‌چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.