کارگران فولاد اهواز «کفن پوش» به خیابان آمدند؛ از شعار علیه روحانی تا تجمع مقابل خانه امام جمعه+ ویدیو

 بیش از یک ماه از تجمعات اعتراضی کارگران گروه ملی فولاد اهواز می گذرد کارگران گروه ملی فولاد اهواز در ۳۱ روز از اعتصابات خود «کفن پوش» شدند و در مناطق مختلف شهر اهواز دست به تجمعات اعتراضی زدند.
 
بیش از یک ماه از تجمعات اعتراضی کارگران گروه ملی فولاد اهواز می گذرد و کارگران روز دوشنبه در حالی که کفن به تن داشتند به خیابان‌های شهر اهواز آمدند. این تجمعات از مقابل استانداری خوزستان آغاز شد و پس از آن به فرمانداری و بازار اهواز کشیده شد.
 
کارگران معترض در این تجمعات شعارهای «استاندار و فرماندار بی عرضه و بی‌خیال»، «حسین حسین شعارشان، دزدیا افتخارشان»، «خوزستان بیچاره، مسئول خوب نداره»، «روحانی دروغگو، کلید تدبیرت کو»، «کشور ما دزدخونه است، توی جهان نمونه است» و «نه حاکم، نه دولت، نیستند حریف کارگر» سردادند.
تصاویر منتشر شده از این تجمعات، کریم سیاحی نماینده کارگران فولاد اهواز را در حال سخنرانی نشان می دهد. او در بخشی از حرف‌هایش خطاب به مسئولان گفت، «فردا جواب خدا را چه خواهید داد؟ مگر شما قرآن را نمی خوانید؟ مگر شما دین خدا را برای مردم تفسیر نمی‌کنید؟ مگر ندای حسین بن علی را نمی دهید؟ چرا ما را به ذلت و خواری کشیدید؟»اما تجمعات کارگران فولاد اهواز به خیابان مقابل خانه محمدعلی موسوی جزایری امام جمعه اهواز نیز کشیده شد. کارگران با تجمع و نشستن در این خیابان، در حرکتی نمادین اقدام به بستن آن کردند.
یک کارگر معترض روی کفن خود نوشته است: می‌ایستیم می‌میریم ذلت نمی‌پذیریم همچنین در پی اعتراضات کارگران فولاد اهواز، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه بار دیگر حمایت خود را از کارگران اعتصابی نیشکر هفت تپه و گروه ملی فولاد اهواز اعلام کرد. پیش از این نیز دانشجویان به بهانه روز دانشجو از تجمعات کارگری حمایت کرده بودند.
 
این اعتراضات در شرایطی ادامه دارد که کارگران فولاد اهواز خواستار راه‌اندازی تولید، ‌بازگرداندن مالکیت این مجتمع از بانک ملی به دولت، و پرداخت کامل دستمزدهای معوقه‌ خود هستند، و با این که خبرگزاری کار ایران، ایلنا، از رسیدن مواد اولیه به این شرکت گزارش داده است، اما کارگران چنین اقدامی را موقت دانسته و دست از اعتراض نکشیده‌اند.
 
در پی این اعتراضات، برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران معترض نیز از سوی جمهوری اسلامی تشدید شده است. پیش از این تجمعات کارگری، از جمله اعتراض کارگران گروه ملی فولاد اهواز، از سوی جوامع بین المللی از جمله وزارت خارجه ایالات متحده و کنفدراسیون بین المللی کارگران مورد حمایت قرار گرفته بود.
 
کارخانه ملی فولاد اهواز توسط گروه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا راه اندازی شد، اما در پی اتهام فساد مالی علیه امیرمنصور آریا و برخی شرکای او، اداره این کارخانه با نظارت دستگاه قضایی به بخش خصوصی واگذار شد؛ ولی بار دیگر مالکیت این مجموعه در اردیبهشت ماه امسال به بانک ملی بازگردانده شد.
+112
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا
  به امید بیداری اکثریت مردم ایران و رهایی از شر خرافات دین.
  40
  57
  ‌سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  stockholm - استکهلم، سوئد
  امیدوارم بخش های دیگه ایران هم به این مبارزات بپیوندند و این کارگران شجاع رو تنها نزارند. تا زمانی که اتحاد یکپارچه نشه و همه شهرها بطور متحد دست به اعتراضات نزنند این رژیم منفور و خون اشام به حکومت زورش ادامه میده
  28
  43
  ‌سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  kiarash367 - سیدنی، استرالیا
  [::amirHassna - سیدنی، استرالیا::]. این مردم از اینور به اونور غلطیدن. هر وقت شما شنیدی مرگ بر خامنه ایی اونوقت میشه گفت تازه چشماشونو باز کردن. این مردم خوش خیال فکر میکنن روشن فکر شدن. این مردم نمیخوان ببینن نمیخوان بیدار بشن. وگرنه همین کفن همون کفنی بود برا انقلاب پوشیدن . این مردم هنوز تو همون جهلی هستن که باعث انگل اب ۵۷ شد.
  23
  28
  ‌سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  درود بر کارگران پولاد اهواز و تمام ان کارگرانیکه برای گرفتن حق قانونی خودشان اعتراض و تظاهرات برعلیه رژیم ستم گر اخوندی میکنن.
  25
  19
  ‌سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا

  کفن پوشی رو رژیم از اعراب آورد ایران و کرد تو مغز مردم حالا هم رژیم به ریش این کارگران . میخنده چون میدونه که هیچ تعصیری نداره ، ولی دوتا مسجد به آتیش بکشید ببینید چطوری رژیم دست و پا گم میکنه چون نمیخوان به گوش جها نیان برسه
  0
  49
  ‌چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  mehrabsheyda - ایران، ایران
  اگر قراره برای بهبود وضع اقتصادی قیام بشه با سیر شدن شکم ها نشست می کنه. تا ندونیم از زندگی می خوایم آش همین آشه کاسه همون کاسه.
  0
  6
  ‌چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.