غار آبی تاریخی سهولان - مهاباد , آذربایجان غربی - تصاویر

غار سهولان دومین غار بزرگ آبی ایران است و در حدود ۴۳ کیلومتری شمال شرقی مهاباد در محور مهاباد - بوکان در آذربایجان غربی قرار دارد. غار آبی تاریخی سهولان یکی از مهمترین و کم نظیرترین غارهای طبیعی کشور و از شگفت‌انگیزترین جلوه های طبیعت زیبای استان آذربایجان غربی بشمار می‌رود.غار سهولان به زبان کردی به معنی یخبندان است و این غار در نزدیکی روستایی به همین نام قرار گرفته است.مردم محلی غار را کونه کوتر، یعنی لانه کبوتر نیز می‌‌نامند. دلیل این نامگذاری وجود تعداد زیادی لانه کبوتر درون غار است.
+48
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  سمکو قطوری - فیلاخ، اتریش

  غاری بسیار زیباست ,اما حیف که یه عکاس ماهرازآنجا عکاسی نکرده ,این عکسها بسیار آماتوره.
  1
  25
  دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  شهر مهاباد هم زیباست!
  0
  22
  ‌سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۰۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  مهاباد: در ادامه سیاست هولناک قتل عام زبانی و فرهنگی دوران پهلوی و آسیمیلاسیون (بخوانید فارسیزه کردن ایران) شهر «سویوخ بولاق» Soyuq bulaq نام ترکی بمعنی «جویبار خنک»، در «دوران پهلوی» به نام بی مسمای «مهاباد» تغییر داده شد. نامیدن شهرها و روستاها با الهام از طبیعت یکی از خصوصیات مشترک تمامی تمدنهای بشری است. شهرهای آغبلاق(جویبار سفید) ، قارا بولاق(جویبار بزرگ - در اینجا «قارا» بمعنی بزرگ و پهناور می باشد) ، قاراداغ(کوهای بزرگ) قارا باغ(باغهای بزرگ) ساوجبلاغ(جویبار پاک که انسانها را از گزند پلیدیها محافظت می کند - این نامگذاری دیرینه به دوران تورکهای شامانیست قبل از گرویدن به اسلام بازمی گردد ) نمونه هایی دیگری از این دست می باشند.
  21
  1
  ‌سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  تصحیح: با معذرت کلمه بلاغ بمعنای «جویبار» نیست. این نادقتی از طرف من است که «چشمه» را «جویبار» نوشتم . تصحیح می کنم: بولاق یا بولاغ بمعنی «چشمه» است. نام اصلی مهاباد سویوخ بلاغ(چشمه خنک)است. بهمین ترتیب: آغبلاغ(چشمه آب سپید) قارابلاغ(چشمه بزرگ) ساوجبلاغ(چشمه آب زلال و پاک - برای زدودن و دور کردن پلیدیها) .
  22
  0
  دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.