فرونشینی چرخه جنسی در مردان و زنان

عمل جنسی در افراد تحت ‌تأثیر عوامل مختلف روان شناختی ، زیست شناختی ، و اجتماعی قرار دارد . هم روابط میان فردی ، شخصیت فرد ، وضعیت اقتصادی ، وضعیت اجتماعی ، و فرهنگ فرد ، و وضعیت جسمانی فرد همه بر عمل جنسی تأثیر می گذارند . مراحل چرخه پاسخ جنسی در مردان و زنان شامل میل جنسی ، تحریک جنسی ، ارگاسم و فرونشینی است . سلامت هر کدام از این مراحل اهمیت دارد چون اختلال در هر مرحله باعث اضطراب و افسردگی و در نهایت باعث مشکلات جنسی فرد می شود .

در این مقاله به فرونشینی چرخه جنسی در مردان و زنان ، تعریف آن و اختلال آن پرداخته می شود .
تعریف فرونشینی چرخه جنسی
مرحله فرونشینی چرخه جنسی شامل احساس آرامش کلی ، نشاط و انبساط عضلانی است . در این مرحله مردان نسبت به رسیدن به ارگاسم دیگر مقاوم هستند و نمی توانند سریع رابطه جنسی دیگری برقرار کنند . و این زمان با بالا رفتن سن افزایش می یابد . در حالی که زنان بدون مرحله مقاومت ، می‌توانند چند ارگاسم داشته باشند . پشت سرهم رابطه جنسی برقرار کنند . اگر ارگاسم روی دهد مرحله فرونشینی چرخه جنسی سریع و همراه با احساس ذهنی آرامش ، خوشی ، و احساس آرامش در کل بدن است . ولی اگر ارگاسم اتفاق نیفتد . امکان دارد مرحله فرونشینی چرخه جنسی بین 2 ساعت تا 6 ساعت طول بکشد و باعث بی قراری و ناراحتی می شود .
فرونشینی چرخه جنسی در مردان
در مردان مهم ترین حالتی که بعد از ارگاسم و ارضا شدن یا مرحله فرونشینی چرخه جنسی دست می دهد بی حالی شدید است . هم چنین بعد از رابطه جنسی احساس خواب آلودگی دارند ، که کاملا طبیعی است . خیلی از مردان بعد از ارگاسم برای چند دقیقه یا حتی چند ساعات تحریک نمی شوند و نعوظ مجدد در آن ها رخ نمی دهد که این هم کاملا طبیعی است و نشانه مشکل جنسی نیست . اگر خانم ها بعد از رابطه جنسی با مردان صحبت های رمانتیک و عاشقانه بزنند آن ها فقط تایید می کنند ، امکان دارد مردان بعد از رابطه جنسی کمی سرد به نظر برسند که این حالت موقتی است . مردان بعد از رابطه جنسی کمی فکر می کنند و تمرکزشان بعد از ارگاسم و انزال افزایش می یابد .
 
فرونشینی چرخه جنسی در زنان
زنان پس از برقراری رابطه جنسی و رسیدن به ارگاسم یا مرحله فرونشینی چرخه جنسی بی حال می شوند ولی نه به اندازه مردان . بعد از ارگاسم و رابطه جنسی زنان نیاز به توجه بیشتری دارند بعد از رابطه جنسی آن ها اگر در آغوش گرفته شوند لذت می برند . بعد از رابطه جنسی احساسات خانم ها تحریک می شود و دوست دارند صحبت کنند . معمولاً زن ها بر خلاف مردها بعد از رابطه جنسی به جای فکر کردن درباره موضوعات دیگر به رابطه جنسی اخیر فکر می کنند .
 اختلال فرونشینی چرخه جنسی
عملکرد جنسی ممکن است تحت تأثیر منفـی هر نوع استرس ، اختلال هیجانی ، یا ناآگاهی از کـارکرد و فیزیولوژی رفتار جنسی قرار گیرد . اخـتلال عملکـرد جنسی ممکن است تمام عمر وجود داشته باشد یا پس از یک دوره عملکرد طبیعی پدیـد آیـد . هم چنین  اخـتلال عملکرد جنسی می تواند فراگیر یعنی در همه موقعیت ها رخ دهد یا موقعیتی باشد یعنی فقط تحت شرایط خاصی اتفاق می افتد . اخـتلال عملکرد جنسی شامل اختلال در میل جنسی ، تحریک جنسی ، ارگاسم و فرونشینی است که در این قسمت اختلالات مرحله فرونشینی چرخه جنسی بیان می شود که شامل ملال یا ناراحتی  پس از مقاربت ، و سردرد پس از مقاربت است.
منبع: فیلیا
+35
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.