وزیر خارجه عربستان: شهروندان خود را به ترکیه تحویل نمی‌دهیم

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان وزیر خارجه عربستان سعودی با استرداد دو تن از شهروندان این کشور به ترکیه در ارتباط با قتل جمال خاشقجی مخالفت کرد. دادستانی استانبول در ادامه پیگیری پرونده قتل خاشقجی از عربستان خواسته که افراد مظنون را به ترکیه تحویل دهد.
 
عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، روز یکشنبه ۱۸ آذر (نهم دسامبر) در پایان نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض اعلام  کرد که عربستان دو تن از شهروندان این کشور را که متهم به دست داشتن در قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد هستند، به ترکیه تحویل نخواهد داد.
 
الجبیر تاکید کرد که "ما شهروندانمان را تحویل نمی‌دهیم". او افزود: «جالب است کشوری که اطلاعات قانونی لازم را در اختیار ما قرار نمی‌دهد حکم جلب (شهروندان ما را) صادر می‌کند.»
 
عربستان در پی فشارهای بین‌المللی قبلا اعلام کرده بود که تعدادی از کسانی که در این پرونده دخالت داشته‌اند را مورد بازجویی قرار داده یا بازداشت کرده است. اما بنا به گزارش‌های رسمی برخی از این افراد پس از اولین دور بازجویی در عربستان آزاد شده‌اند.
 
دادستانی استانبول در ادامه رسیدگی به پرونده جمال خاشقجی، برای احمد العسیری و سعود القحطانی، دو مقام برجسته و نزدیک به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، قرار بازداشت صادر کرده بود. دولت ترکیه از عربستان خواست که این دو متهم را به آن کشور تحویل دهد.
 
مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، هم به دنبال درخواست دادستانی استانبول خواستار شفافیت عربستان سعودی در برابر جامعه بین‌المللی و همکاری این کشور برای روشن کردن ابعاد تاریک پرونده قتل جمال خاشقجی شده بود.
 
چاووش اوغلو به صراحت گفت که عربستان باید امکانات و زمینه تحقیق کامل این پرونده را فراهم کند وگرنه ترکیه از سازمان ملل متحد خواستار رسیدگی به این پرونده خواهد شد.
 
جمال خاشقجی، ستون‌نویس روزنامه "واشنگتن پست"، دوم اکتبر سال جاری (۲۰۱۸) برای دریافت مدارک و اسناد مربوط به ازدواج خود پا به کنسولگری عربستان در استانبول گذاشت و دیگر از آن بیرون نیامد و تا به حال جسد او کشف نشده است.
+13
رأی دهید
-10

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.