قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها، فوتبال ایران را در آستانه تعلیق قرار می‌دهد

درحالی که مسئولان وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال در حال گروکشی برای تعیین تکلیف ادامه کار بازنشسته‌ها هستند، به زودی نامه تعلیق فوتبال ایران به دلیل به کارگیری بازنشسته ها در فدراسیون خواهد رسید.
 
بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، شنبه 8 دسامبر اختلاف نظری که بین دو نهاد تصمیم‌گیر در مورد فدراسیون فوتبال از ماه‌ها قبل به وجود آمده، شرایط این رشته پرطرفدار را حساس و پیچیده کرده است. در حالی که اکثر بازنشسته‌های شاغل در ورزش مسئولیت خود را ترک کرده‌اند، هنوز تکلیف نهایی بازنشسته‌های فوتبال مشخص نیست.
 
مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال پس از نشست‌هایی که با وزیر ورزش و رئیس کمیته ملی المپیک داشت با استفاده از ماده 60 قانون جامع ایثارگران در مسئولیت خود باقی ماند و پس از توافق شفاهی در این مورد قرار شد مراحل اداری ماندن وی انجام شود.
 
با این حال اعضای هیات رئیسه فدراسیون که پنج نفر از آنها بازنشسته هستند حاضر به کناره‌گیری نشدند. آنها پس از نشست‌های پرتعدادی که برگزار کردند در نهایت توپ را به زمین وزارت ورزش انداختند و خواستار تعیین تکلیف وضعیت خودشان از سوی وزارت ورزش شدند.
 
در حالی که هیات رئیسه فدراسیون فوتبال در سه نامه از وزارت ورزش خواسته بود تکلیف ادامه فعالیت‌شان را مشخص کند، مسعود سلطانی‌فر هیچ واکنشی به درخواست آنها نداشته تا ابهامات افزایش پیدا کند.
 
این در حالی است که مهدی تاج در نشست‌هایی که با جیانی اینفانتینو و شیخ سلمان داشته، وضعیت فدراسیون فوتبال و اتفاقات اخیر را برای رئیس فیفا و رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا تشریح و آنها را در جریان قانونی که برای بازنشسته‌ها وضع شده قرار داده است.
 
وزارت ورزش سعی کرد با وساطت سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک مشکل فدراسیون فوتبال را به گونه‌ای حل کند که شائبه دخالت دولت در امور فوتبال برای مسئولان فیفا و کنفدراسیون آسیا ایجاد نشود اما تلاش‌ها تا امروز به نتیجه مثبتی نرسیده است.
 
این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که برخی مسئولان فوتبال در ارتباط‌هایی که با کنفدراسیون فوتبال آسیا داشته‌اند موضوع دخالت دولت در امور این رشته را به اطلاع آنها رسانده‌اند. 
 
بر اساس این گزارش به دنبال این اتفاقات پیش‌بینی می‌شو نامه تعلیق فوتبال ایران طی چند روز آینده به مسئولان ورزش خواهد رسید. بر این اساس ابتدا تیم ملی فوتبال ایران از حضور در جام ملت‌های آسیا تعلیق خواهد شد و پس از آن نمایندگان ایران حق حضور در لیگ قهرمانان آسیا را نخواهند داشت.
 
در حالی که سوژه اصلی این روزها فدراسیون فوتبال است، اما باشگاه پرسپولیس نیز به خاطر همین مشکل در خطر حذف از لیگ قهرمانان آسیا قرار دارد و به احتمال زیاد در نامه‌ای که برای مسئولان ایران ارسال خواهد شد تاکید می‌شود فدراسیون فوتبال و باشگاه پرسپولیس به خاطر دخالت دولت در امورشان تعلیق خواهند شد.
موضع فیفا
به گزارش رسانه‌های ایران، پارلمان این کشور در جلسه علنی روز سه‌‌شنبه دوم مرداد سال جاری، با اکثریت آراء، طرح اصلاح قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان را تصویب کرد و شورای نگهبان نیز کلیات این مصوبه مجلس را در جلسه روز 17 مرداد این شورا، تأیید کرد، اما در بخش‌ها ایراداتی به آن وارد کرده بود که در نامه‌ای از سوی شورای نگهبان، این ایرادات به مجلس شورا اعلام شد.
 
اما طبق قانون فیفا که مشرف به اساسنامه مصوبه مجلس در خصوص ورزش است، فدراسیون فوتبال یک نهاد غیردولتی محسوب می‌شود و دخالت دولت یا مجلس در آن نتیجه‌ای جز تعلیق پیش رو نخواهد داشت. به همین دلیل اعضای فدراسیون فوتبال ایران به دنبال این هستند از این اهرم استفاده کرده و مقابل تمامی فشارهای سیاسی ایستادگی به خرج دهند و بر مسند قدرت باقی بمانند. موضوعی که با توجه به عزم جدی مجلس و دولت برای اجرای این قانون تقریبا غیرممکن است و به نظر نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت. در این صورت اگر اعضای هیئت رییسه به صورت مبهم از فدراسیون خارج شوند فیفا حساسیت زیادی به خرج می‌دهد و امکان تعلیق فوتبال ایران وجود خواهد داشت.
+6
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  فیفا تهدید کرده اگر خانمها نتوانند به ورزشگاه وارد شوند فوتبال ایران را تعلیق میکنند اینها هم کک به تنبانشان افتاده باز نشسته ها را علم کردن
  1
  1
  یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  فوتبال ایران داره دوباره قربانى نابخردى مسئولان میشه، مسخره اس، قانون وضع میشه، مسئولان که قانون شاملشون میشه، ناراحتن که سودهاى میلیونى از دلالى و رانت خوارى رو از دست میدن، سرپیچى میکنن از قانون!!! اینجا هم این قانون هست، بازنشسته ها اگه بخوان کار کنن، باید ٦٠٪‏ از درآمدشون رو مالیات بدن، اگه تبصره اى ، چیزى مثل این تصویب کنن همه بازنشسته ها بازنشسته میشن! البته بعید بنظر میرسه این آقایون مالیات پرداخت کنن.
  0
  0
  دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۰۵:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.