مسدود شدن حساب بانکی یک زن ایرانی‌تبار در هامبورگ

ساختمان مرکزی کومرتس‌بانک در شهر فرانکفورت کومرتس بانک حساب یک زن ایرانی‌تبار را بدون اطلاع قبلی مسدود کرده است. این زن می‌گوید که صرف‌نظر از تبار و نام خانوادگی‌اش هیچ ارتباطی با ایران ندارد. گفته می‌شود که این موضوع تنها به این زن ایرانی‌تبار محدود نمی‌شود.
 
شعبه کومرتس بانک شهر هامبورگ حساب بانکی زنی ایرانی‌تبار به نام ایریس معتمد امینی را بدون اطلاع قبلی مسدود کرده است. گمان می‌رود که کومرتس بانک زیر فشار آمریکا و در سایه نگرانی از مجازات‌های مالی، حساب این زن ایرانی‌تبار را مسدود کرده باشد. مسئولان  بانک حاضر به ارائه هیچ توضیحی تا این لحظه نشده‌اند.
 
گفته می‌شود که این پدیده‌ای منحصر به فرد نیست، و پیش از  این هم حساب‌های ایرانیان ساکن آلمان از سوی بانک‌ها مسدود شده است.
 
سایت آنلاین نشریه "فوکوس" روز پنجشنبه ۱۵ آذر (۶ دسامبر) خبر مسدود شدن حساب بانکی ایریس معتمد امینی را منتشر کرده است. خبرنگار این نشریه حتی در این رابطه با ایریس و همچنین با رئیس اتاق بازرگانی ایران و آلمان نیز گفت‌وگو کرده است.
 
ایریس معتمد امینی کیست؟
 
این زن در گفت‌وگو با خبرنگار نشریه یاد شده گفته است که تنها چیزی که از ایران و ایرانی بودن  نصیب برده است، نام خانوادگی او است. می‌گوید که پدرش به عنوان دانشجو در سال‌های دهه ۵۰ به آلمان آمده بود و به یک زن آلمانی دل باخته و خود او محصول ازدواج این دو بوده است.
 
ایریس تاکید کرده که با ایران و دولت این کشور هیچ رابطه‌ای ندارد و  حتی نمی‌تواند به فارسی تکلم کند. او که ۵۲ سال سن دارد، شرکتی به نام "فامیلی آفیس" را اداره می‌کند که کارش رسیدگی به نامه‌نگاری‌های اداری و کمک به تنظیم پرداخت‌های مالیاتی شرکت‌های دیگر است. در واقع، او یک دفتر حسابداری را در هامبورگ اداره می‌کند.
 
او به خبرنگار نشریه یاد شده گفته است که پدرش که یک آرشتیکت بوده هیچ‌گاه تماس خود را با زادگاهش قطع نکرده بود. حتی اقدام به خرید یک آپارتمان در تهران کرده و همه ساله چند هفته از عمر خود را در تهران سپری می‌کرده است. تا اینکه در جریان یک تصادف رانندگی در ایران، جان خود را از دست می‌دهد و مشکل با بانک از همان لحظه شروع می‌شود.
 
ایریس معتمد امینی می‌گوید پس از درگذشت پدرش، او تلاش کرده بود که دارایی‌های پدرش در ایران را به آلمان منتقل کند. موضوعی که در  ابتدا کومرتس‌بانک با آن کمترین مشکلی نداشته است. اما مسئولان این بانک پس از انجام کارهای اداری و حتی پس از بررسی کامل مدارک، یک باره نظر خود را تغییر داده و بدون اطلاع قبلی، حساب بانکی او را مسدود کرده‌اند.
 
علت چه بوده است؟
 
میشائیل توکوس، رئیس دفتر هامبورگ اتاق بازرگانی آلمان و ایران معتقد است که کومرتس بانک زیر فشار آمریکا و از ترس مجازات‌های پیش‌بینی شده از سوی آمریکا اقدام به مسدود کردن حساب بانکی این زن نموده است.
 
افزون بر آن گفته می‌شود که موضوع مسدود شدن حساب بانکی تنها به مورد ایریس معتمد امینی محدود نمی‌شود و نمونه‌های دیگری از این موضوع دیده شده است.
 
بر اساس اطلاعات منتشر شده، حساب‌های بانکی شماری از ایرانی‌ها و شهروندان سوری و یمنی نیز در ارتباط با احتمال پول‌شویی و حمایت مالی از تروریسم مسدود شده است.
 
رئیس دفتر هامبورگ اتاق بازرگانی آلمان و ایران معتقد است که بانک‌های بزرگ و خصوصی در آلمان از ترس مجازات‌های پیش بینی شده از سوی آمریکا، در مواردی که ذره‌ای تردید داشته باشند، چنین راهکاری را در پیش می‌گیرند.
 
باید خاطر نشان ساخت که کومرتس‌بانک آلمان به علت معامله با ایران در سال ۲۰۱۵ ناگزیر به پرداخت یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو جریمه شده بود. گفته می‌شود که این بانک در داد و ستد مالی با بانک‌های ایران بر اساس قواعد تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا عمل کرده بود و از این منظر مرتکب خطایی نشده بود. به‌رغم آن، کومرتس بانک برای جلوگیری از لغو احتمالی مجوز فعالیت خود در آمریکا ناگزیر به پرداخت این جریمه شده بود.
+27
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  IRAN+ISRAEL+USA4EVER - مونیخ، آلمان
  این خانم باید آفتابه چینی ملاها رو کرده باشه که بانک حسابشو بسته، مواد و هروئین و کوکاین و سلاح خرید فروش کرده باشه وگرنه من خیلی ایرانی‌ها با نام‌های اجق وجق ایرانی میشناسم که در این بانک کنتو دارن و ۲ تا سیتی زن هم ندران و هیچ مشکلی هم براشون پیش نیامده. این ایریس خانم هم مشکلش خیلی بو گند میده، ایرانی نمیتونه تکلم کنه اما ثروت باباش رو یواش یواش میاورده آلمان توسط این بانک به آلمان، خر خودشه این ایریس خانم:)
  28
  29
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  boysboys - مونیخ، آلمان
  کاری به غلط بودنش ندارم،ولی پس اینطوری هم نبوده که این خانم هیچ ارتباطی با ایران نداشته باشه ،بعد از فوت پدر تصمیم میکیره اموال پدر رو بصورت بانکی از ایران به بانک آلمان برای خودش منتقل کنه.خب کسی که عاقل باشه تو این شرایط اینکار رو‌نمیکنه دیگه. مطلب رو‌جوری تیتر زدن انگار آلمان خساب هر متولد ایران رو قراره ببنده،به قول ترامپ fake bews.این همه ایرانی اینجاست هیچکی چنین مشکلی نداره.
  28
  25
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  یکى از حساب هاى من هم مسدود شده بود اینجا که با رفتن به بانک و توضیح درآمد و منشأ پول هایى که تو حساب میومد مشکل حل شد. متاسفانه چون این خانم، احتمالا براى انتقال أموال پدرش و استفاده از صراف ها بخاطر نرخ بالا تر نمیتونه ثابت کنه این مبالغى که تو حسابش اومده از کجاست . بانکها همه جاى دنیا موظف هستن براى جلوگیرى از پولشویى و انتقال ثروت با منشأ نامعلوم، این مورد هارو گزارش کنن، بر أساس قوانین جدید مبارزه با پولشویى، یا همون FATF, اگه بیشتر از ١٠٠٠ پوند پول نقد به حسابى ریخته بشه، بانک ها پول رو ضبط میکنن و حساب رو هم مسدود میکنن تا معلوم بشه این پول از کجا اومده. دلیل مخالفت ج ا با این قانون هم همینه، چون باید بتونن ثابت کنن که مبالغ میلیاردى حاصل از اختلاس و رانت خوارى رو از کجا آوردن، وگرنه، تنها کارى که میتونن با پول هاى مسروقه بکنن، پر کردن باک بنزین ماشینشون یا خرید از سوپر مارکت هاست، خبرى از خریدهاى نقدى آنچنانى نیست دیگه. به نسبت قیمت هر چیزى که میخواین بخرن، فقط میتونن یه درصد کم رو نقدا بپردازن و بقیه پول باید از یه حساب بانکى به فروشنده منتقل بشه.
  0
  10
  شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  چوب را که بلند کنی مرغ دزده حساب کار میاد دستش ای امریکا چه قدرتی داری تو
  2
  1
  یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.