جستجوی خون کمیاب برای کودک مبتلا به سرطان، به خون یک ایرانی، هندی یا پاکستانی نیاز است

زینب موگال، مبتلا به نوروبلاستوما، یک نوع سرطان بسیار نادر است یک کمپین جهانی برای کمک به یک کودک دو ساله مبتلا به سرطان در آمریکا به راه افتاده است. او برای درمان به خون احتیاج دارد اما گروه خونی او نوع بسیار کمیابی است.
 
گروه خون این کودک یکی از نادرترین انواع گروه‌های خونی است و این روند درمان او را با مشکل رو به رو کرده است.
 
مسئولان این کارزار میگویند که حدود هزار نفر تا کنون آزمایش شده‌اند اما فقط سه نفر از آنها گروه خون مناسب برای انتقال به زینب را دارا هستند.
 
پزشکان می‌گویند برای درمان سرطان او حداقل به ده نفر اهدا کننده خون نیاز است.
 
اوایل امسال پزشکان تشخیص دادند که زینب به بیماری نوروبلاستوما مبتلاست. این سرطان تهاجمی و بسیار نادر اغلب در نوزادان و کودکان خردسال دیده می‌شود.
 
موسسه غیرانتفاعی "وان بلاد" که در حال جستجو برای یافتن اهدا کننده خون است می‌گوید که زینب در طول درمان سرطان نیاز به تزریق خون دارد اما خون او نوع بسیار نادری است چون "ایندین بی"، آنتی‌ژنی که اغلب افراد روی گلبول‌های قرمز خود دارند ندارد.
 
فقط افرادی ممکن است بتوانند اهدا کننده خون باشند که اصلیت پاکستانی، هندی یا ایرانی داشته، یعنی هم پدر و هم مادرشان اهل این سه کشور باشد و گروه خونی آنها اُ (O) یا آ (A) باشد. اما در این جمعیت‌ها هم فقط چهار درصد این افراد ممکن است دارای خون بدون "آنی‌ژن ایندین بی" باشند. زینب و پدر و مادرش بدن زینب هر خونی را که با گروه خونی او همسان نباشد پس خواهد زد.
 
دو اهدا کننده مناسب در آمریکا و یک نفر هم در بریتانیا پیدا شده است.
 
فریدا برایت، مدیر یک آزمایشگاه که با موسسه "وان بلاد" کار می‌کند، می‌گوید: "این مورد بسیار نادر است. اولین بار است در طول بیست سال کار با چنین مسئله‌ای رو به رو شده‌ام و دست به چنین کاری زده‌ام."
 
موسسسه وان بلاد، با بانک‌های خون دیگری در جهان و برنامه اهدا کنندگان خون نادر در آمریکا (ARDP)، که وظیفه‌اش یافتن انواع گروه خونی نادر در جهان است، همکاری می‌کند.
 
خانم برایت می‌گوید: "تزریق خون باعث درمان این کودک نمی‌شود اما برای حفظ جان این کودک در هنگام درمان سرطان لازم و بسیار مهم است." دستکم هفت تا ده اهدا کننده خون برای کمک به زینب نیاز است به گزارش موسسه "وان بلاد" شیمی درمانی زینب در حال حاضر شروع شده است و اندازه تومور به دلیل درمان کوچک شده اما او به دو پیوند مغز استخوان احتیاج دارد.
+33
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  یعنی واقعا خون می توونه ربطی به ملیت داشته باشه.از علوم زیست شناسی وبیولوژی وژنتیک هیچ علم واطلاع ومطالعه ای ندارم.اما اینکه خون ملیتی ویژگی خاصی داشته باشه برام عجیبه.مثلا خون افغان یا بنگلادشی نمی تونه ویژگی خون هندی یا پاکستانی داشته باشه؟عجیبه.
  10
  10
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  boysboys - مونیخ، آلمان
  امیدوارم بچه هه خوب شه ولی خیلی عجیبه چه ارتباطی بین ایران و هند و پاکستان هست؟ از نظر نژادی و قومیتی و حتی ادغام نژادها ژنتیک و نژادهای ایران هیچ شباهت و تناسب نژادی با هند و پاکستان ندارند.با کشورهای عربی،ترکیه،سیبری،جنوب اروپا و ناحیه منچولی (مغولستان) تا حدی تداخل نژادی و DNA ممکنه باشه ولی با هند و پاکستان خیر.و اینو چون تحقیقات داشتم میگم.
  8
  14
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  از خدا میخوام که این بچه و همه ی بچه هایی که مریض هستند رو شفا بده و همچنین هیچ پدر مادری همچین صحنه هایی رو نبینه . خودم پدرم و میدونم واقعاٌ حتی فکر کردن در موردش هم کشنده ست .
  1
  23
  شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Hamed-irooni - سیستان، ایران
  [::boysboys - مونیخ، آلمان::]. جناب محقق ایرانی ها فقط ایرانیان شمال و شمال شرق و شمالغرب نیستند، زبان فارسی از زبان های هندو ایرانی خانواده زبان های هندو اروپایی هست نه تنها فارسی بلکه تمام زبان های ایرانی (زبان عربی و زبان ترکی که در ایران تکلم می شوند به ترتیب از زبانهای سامی و آلتایی هستند و هندو اروپایی نیستند) زبان باستانی اوستایی همریشه سانسکریک هست و پارسیان اصیل از سیستان تا استان فارس هم قرابت نژادی و تاریخی زیادی با هند دارند.
  4
  8
  شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.