مسئول بسیج پلی تکنیک : آتش به اختیار عمل کردیم

یکی از مسئولان بسیج در دانشگاه امیرکبیر (پلی‌تکنیک) تهران از "برخورد مقتدرانه" با تجمع دانشجویان معترض دفاع کرده و گفته است که بسیجیان در این مورد "آتش‌ به اختیار" عمل کردند.
 
مرتضی محمدی، از بسیج پلی‌تکنیک در مصاحبه با خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، گفته علت برخورد آنها با تجمع دانشجویان این بوده است که آنها در تجمعی برای اعتراض به شرایط اقتصادی "شعارهایی که سردادند، کاملا سیاسی بود."
 
روز سه‌شنبه تجمع دانشجویان دانشگاه پلی‌تکنیک با مداخله اعضای شاخه دانشگاهی تشکل شبه‌نظامی بسیج به خشونت کشیده شد و چند دانشجو زخمی شدند.
 
این تجمع در آستانه ۱۶ آذر برگزار شد که در ایران به عنوان "روز دانشجو" گرامی داشته می‌شود.
 
شوراهای صنفی دانشجویان ٣۵ دانشگاه ایران به این مناسبت بیانیه‌ای منتشر کرده و گفته‌اند که در یک سال اخیر فشارهای امنیتی علیه فعالان دانشجویی تشدید شده است.

در بیانیه شوراهای صنفی دانشگاه‌های ایران آمده است: "حضور مستمر افراد ناشناس لباس شخصی در محیط‌های دانشگاه، پرونده‌سازی‌های امنیتی و انضباطی برای دانشجویان و لغو اسکان دانشجویان و ارعاب خانواده‌هایشان - به ویژه در مورد دانشجویان زن - به شدت فزونی یافته است."
 
مرتضی محمدی، از بسیج پلی‌تکنیک، به ایرنا گفته است: "دوستانی که تجمع کرده بودند با برخورد مقتدرانه انقلابیون مواجه شدند. من یک دانشجو هستم و این صلاحیت را به بنده داده‌اند. رهبر جمهوری اسلامی ایران به من گفته است که می‎توانید آتش به اختیار عمل کنید."
 
او گفته "برخورد فیزیکی (از طرف بسیج) به شکلی که شما می گویید نبوده" و "از آنها (دانشجویان معترض) بپرسید چرا خشونت کردند".
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

امروز تجمع های اعتراضی در برخی از دانشگاه های ایران برگزار شده. این ویدیو‌ مربوط به امروز دانشگاه امیرکبیر است. برخی از دانشجویان در حمایت از وضعیت کارگران شعار سر دادند و‌درگیری هم رخ داده. . در دانشگاه نوشیروانی بابل هم در رابطه با ناکارآمدی های موجود در کشور دانشجویا تجمع کردند. . . در توضیحی که یکی از دانشجویان این دانشگاه برای ما فرستاده نوشته: مراسم روز دانشجو دانشگاه نوشیروانی امروز تحت عنوان تجمع اعتراضی و ترییون ازاد برگزار شد در محوطه ی دانشگاه . در تلگرام انجمن فرهنگ و تمدان اسلامی نوشیروانی نوشته: #تجمع و #تریبون_آزاد دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل در رابطه با ناکارآمدی های موجود در کشور . تلگرام دولت بهار نزدیک به احمدی نژاد هم در آستانه روز دانشجو نوشته: دولت بهار/ جامعه حدود ۳.۸ میلیون نفری دانشجویان کشور از گرانی سرسام آور امسال آسیب دیده و با توجه به اینکه عموما درآمد خاصی ندارند تحت فشار مضاعف‌اند. بویژه آنکه بسیاری از دانشجویان از خوابگاه دولتی نیز محروم‌اند. در آستانه روز دانشجو دولت باید برای افزایش کمک هزینه تحصیلی، اسکان و اقلام مصرفی فکری کند

A post shared by BBC NEWS فارسی (@bbcpersian) on


'یورش اقتصادی و امنیتی'
شوراهای صنفی دانشگاه‌های ایران در بیانیه‌ای به مناسبت ۱۶ آذر درباره "یورش همه‌جانبه‌ اقتصادی، سیاسی، نظامی و امنیتی به تمام عرصه‌های زیست اجتماعی" هشدار داده‌اند.
 
آنها گفته‌اند که از سویی "پس از سرکوب دانشجویان در دی ماه ۱۳۹۶... بازداشت بیش از ۳۰۰ دانشجو در سراسر کشور و صدور بیش از صد سال حکم حبس، مجازات شلاق و ممنوع‌الخروجی" برای برخورد با فعالان صورت گرفته و از سوی دیگر "تحریم‌های اقتصادی بهانه‌ای به دست مجریان سیاست‌های نئولیبرالی داده است تا کاهش فزاینده‌ خدمات رفاهی را توجیه و کسب سود مضاعف کنند".
 
در این بیانیه همچنین نسبت به تشدید پولی شدن آموزش عالی در ایران و همچنین تشدید محدودیت‌ها برای زنان دانشجو هشدار داده شده است. در دی ماه ۹۶ دانشجویان معترض دانشگاه تهران علیه "اصلاحطلب و اصولگرا" شعار دادند
۱۶ آذر، روز دانشجو چیست؟
در آذر ماه سال ۱۳۳۲، یعنی چهار ماه پس از کودتا علیه محمد مصدق، که با حمایت آمریکا انجام شد، ریچارد نیکسون، معاون وقت رئیس جمهور آمریکا، به ایران سفر کرد.
 
دانشجویان مخالف کودتا به همین مناسبت برنامه‌هایی در دانشگاه تهران برگزار کردند.
 
حکومت شاه در واکنش به دانشجویان سربازان را به دانشگاه فرستاد.
 
در جریان تیراندازی سربازان در دانشکده فنی دانشگاه تهران سه دانشجو به نام‌های احمد قندچی، آذر (مهدی) شریعت‌رضوی و مصطفی بزرگ‌نیا، کشته شدند.
 
احمد قندچی از هواداران جبهه ملی و آذر شریعت‌رضوی و مصطفی بزرگ‌نیا از هواداران حزب توده بودند.
 
۱۶ آذر به مناسبت کشته شدن این سه نفر روز دانشجو نامگذاری شده است.
آرامگاه قندچی، بزرگ‌نیا و شریعت رضوی
+32
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  اصلاً چه معنی داره که دانشجو شعار سیاسی بده؟ باید میگفتند “ آتش به اختیار باش - تو سالادم خیار باش”!
  17
  31
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  kiarash367 - سیدنی، استرالیا

  حالا فهمیدین چرا به یه سری اوباش کند مغز سهمیه میدن؟ . سهمیه میدن تا دانشجو بشن برن دانشگاه ها رو به اشوب بکشن. خاک تو سر مردمی که قانع به همینه
  58
  28
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  ارشک110 - مشد، ایران
  لعنت بر ضحاک علی خامنه ای . سال 88 پردیس دانشگاه فردوسی به اتفاق دوستان چندتایی از این شیطان صفتای بسیج رو ناک اوت کردیم .خیلی دوست دارم چند تایی دیگه بیان زیر دستای خودم
  1
  19
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  مرگ بر رژیم آخوندی زنده باد ایرانی آباد و آزاد
  1
  19
  شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  ای دانشجو نمیبینی ملت دارن از گرسنگی میمیرن از ظلم ستم حمایت میکنی. شما شعور دارید. پس از بیشحورهای ظلم مقامات حمایت نکنید
  15
  2
  شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۵:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  حکومت دقیقا فهمیده نباید دیگه با ارتش وارد دانشگاه بشه این دفعه دانشجویان مزدور خانواده شهدا را فرستاده تا بگه دانشجوها خودشان با هم مشکل دارند
  1
  3
  یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.