تصاویر بازداشت دانش‌آموزان فرانسوی خشم افکار عمومی را برانگیخت

انتشار ویدیوی بازداشت ده‌ها دانش‌آموز در حومه پاریس، باعث خشم افکار عمومی در فرانسه را برانگیخته است.
 
روز پنجشنبه و همزمان با بالا گرفتن اعتراض‌ها علیه امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در میان دانش‌آموزان، حومه‌های شمالی و شرقی پاریس صحنه شدیدترین درگیری‌ها میان دانش‌آموزان مخالف با سیاست‌های آموزشی دولت با پلیس ضد شورش بود.
 
عصر پنجشنبه، گروه «دیده‌بان خشونت‌های پلیس» فرانسه در حساب توییتر خود فیلمی از بازداشت ده‌ها دانش‌آموز در شهر مانت-لا-ژولی ( Mantes-la-Jolie) در حومه پاریس را منتشر کرد. پلیس ضد شورش محصلان مدرسه سنت‌ اگزوپری منطقه را مجبور به زانو زدن و حلقه کردن دست‌ها پشت سر کرده بود. احتمالا فیلمبردار این صحنه -که معلوم نیست چه کسی بوده- می‌گوید: «اینهم کلاسی که عاقلانه رفتار می‌کند.» 
این ویدیو هزاران بار در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و واکنش عمدتا خشمگینانه کاربران را برانگیخته است. بسیاری از کاربران این تصاویر را با بازداشت‌های عراقی از سوی نظامیان آمریکایی مقایسه کرده اند.
در جریان خشونت‌های روز پنجشنبه چندین خودرو در ییولین و کلیشی-سو-بوآ، در حومه پاریس به آتش کشیده شد. پلیس ضد شورش در این روز بیش از ۷۰۰ دانش‌آموز را بازداشت کرد.
 
بسیاری از دانش‌آموزان فرانسوی به تغییر قانون اخذ دیپلم دوره متوسطه و چگونگی ورود به دانشگاه، معترضند.
 درگیری دانش آموزان فرانسوی با پلیس در شهر نانت
گروهی از دانش آموزان فرانسوی روز پنجشنبه با پلیس این کشور در شهر نانت درگیر شدند.
این درگیری ها همزمان با اوج گیری مخالفتها با سیاستهای امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روی داد. فشار جنبش «جلیقه زردها» که در اعتراض به سیاستهای دولت فرانسه به راه افتاده در روزهای گذشته منجر به عقب نشینی دولت از طرح وضع مالیات بیشتر بر سوخت شده است.
«جلیقه زردها» قرار است روز شنبه بار دیگر در پاریس تظاهرات کنند.
+43
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  ملت .... فرانسه زمان انتخابات گفتم یه بیمار جنسی که در 13سالگی همخوابه معلم 40سالش شده و با اون ازدواج کرده نمیتونه رییس جمهور بشه با این سن. کلی هم منفی گرفتم
  48
  13
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان

  طاعون ایرانی فرانسه را هم در نوردید
  37
  12
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. چه عجب.تو توو زندگیت حرف حساب هم زده بودی وما بی خبریم.اگر چنین گفته بودی استثنا باید دس مریزاد بهت گفت.
  2
  1
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  اینم از غرب ودموکراسی که ادعاش رو دارن.اونم توو چه کشوری؟خاستگاه رنسانس و تاریخ نوین غرب وانقلاب کبیر.کاپیتالیسم رو واقعی خودش رو داره نشون میده.امیدوارم نفس های آخرش رو بکشه.
  3
  2
  جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  [::mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان::]. خب دموکراسی داره عمل میکنه نه به کسی تجاوز کردند نه کسی را سوزاندن نه کسی را بردند سپاه تا ترتیبش را بدهند و نه سعید طوسی انجیلی دارند برو عمو شمع هاتو بدزد تورو به چه سیاست
  3
  6
  شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  loder - شیراز، ایران
  [::mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان::]. این حرکت به زودی تمام اروپا رو فرا میگیره تا دیر نشده فرار کن که اگر به اونجا برسه اینطور که میگن اول ترتیب مهاجراو قراره بدن بعدش برن سراغ دولت ;)
  1
  0
  یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.